Sposoby na wzdęty brzuch

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Leczenie wzdęć bywa trudne i często nieskuteczne. Jeśli bardzo dokucza Ci ten problem, na początek spróbuj go wyeliminować za pomocą domowych sposobów. Czasem wystarczy niewielka zmiana trybu życia, aby pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości.

Profilaktyka wzdęć

1. Zadbaj o właściwą dietę

Odżywiaj się regularnie, 4-5 razy dziennie, bez pośpiechu oraz przejadania się. Jedzenie pod presją czasu czy rozmowa podczas posiłku sprzyjają połykaniu powietrza, które w nadmiarze powoduje wzdęcia. Także picie napojów gazowanych może przyczynić się do wystąpienia uciążliwych dolegliwości. Aby temu zapobiec, po posiłku żuj plasterki świeżego imbiru lub mięty - zawarty w niej mentol nie tylko odświeża oddech, ale też łagodzi pracę mięśni trawiennych.

Ogranicz spożywanie produktów o działaniu wiatropędnym, przede wszystkim: kapustę, kalafior, brukselkę, cebulę, makaron, pieczywo razowe, ziemniaki oraz rośliny strączkowe (groch, fasolę i soczewicę). Jeśli trudno Ci zrezygnować z tych składników, postaraj się przynajmniej odpowiednio je przygotowywać, np.: dodawaj do nich przyprawy typu: majeranek, imbir, tymianek. Dobrym sposobem jest odlewanie wody po namoczeniu w niej fasoli i zastępowaniu świeżą. Także niektóre owoce, m.in.: morele są niewskazane przy wzdęciach brzucha.

Pij zioła po zjedzeniu ciężkostrawnego posiłku - koper włoski oraz napary z mięty pieprzowej, kminku czy rumianku sprzyjają trawieniu i zmniejszają fermentację w jelitach. W celu unormowania składu i rozmieszczenia flory bakteryjnej sięgaj po produkty zawierające żywe kultury bakterii, czyli: jogurty naturalne, maślanki i kefiry.

2. Postaraj się o większą aktywność fizyczną

Ruch poprawia samopoczucie oraz wspomaga przemianę materii. Po posiłku poświęć chociaż pół godziny na spacer lub proste ćwiczenia (skłony, przysiady, brzuszki) - systematyczny wysiłek fizyczny usprawni motorykę jelit. Unikaj poobiedniej drzemki, która jeszcze bardziej rozleniwia i w dodatku może powodować zgagę.

3. Relaksuj ciało i umysł

Musisz wiedzieć, że nadmierny stres bywa także przyczyną wzdęć, zaparć i biegunek. Znajdź każdego dnia choćby krótką chwilę na odpoczynek - moment wyciszenia i oderwania się od codziennych trosk podziała zbawczo nie tylko na układ pokarmowy.

Powyższe sposoby są odpowiednie, gdy dolegliwości występują sporadycznie i szybko mijają. Jeśli jednak problem nie ustępuje pomimo modyfikacji stylu życia i diety albo jeśli towarzyszą mu inne niepokojące objawy, m.in.: kurcze i kolki jelitowe, biegunki, uporczywe zaparcia, krwawienie czy nadmierne wydzielanie śluzu przez odbyt, wówczas koniecznie powinieneś skonsultować się z lekarzem - częste wzdęcia brzucha mogą bowiem świadczyć o poważniejszych chorobach, np.: niewydolności trzustki lub wątroby, zespole jelita nadwrażliwego, stanach zapalnych błony śluzowej. Poznaj wszystkie najważniejsze przyczyny wzdęć.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: