Trening cardio - zdrowe serce i walka z nadwagą
Trening cardio występuje również pod nazwą trening wytrzymałościowy lub trening tlenowy. Polega na wykonywaniu umiarkowanie intensywnych ćwiczeń, przez dłuższy czas. To jedna z najbardziej efektywnych form ruchu - polecana wszystkim, bez względu na wiek, poziom wytrenowania czy cel ćwiczeń. To bardzo dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na zdrowiu, ale też w bezpieczny sposób pragną pozbyć się zbędnych kilogramów.
Trening serca
Systematyczne ćwiczenia, o średniej intensywności i długim czasie trwania to najlepszy sposób na zmniejszenie ryzyka chorób serca i układu krążenia. Odpowiednio przeprowadzany trening zdecydowanie obniży poziom złego cholesterolu i trójglicerydów we krwi, znormalizuje poziom cukru oraz unormuje podwyższone ciśnienie krwi. Oprócz wzmocnienia serca, trening cardio:
- przyspiesza krążenie krwi i usprawnia metabolizm
- poprawia stan mięśni
- usprawnia funkcjonowanie płuc
- zwiększa odporność organizmu
- zapobiega zaparciom
- wypracowuje zdrowy nawyk poruszania się
- uczy obowiązkowości i systematyczności w podejmowaniu działań
Ponadto, codzienne ćwiczenia łagodzą stres i napięcie oraz zapobiegają depresji.
Intensywność wykonywania ćwiczeń
Aby trening cardio przyniósł zamierzone efekty, powinien być wykonywany 3 razy w tygodniu przez 30-60 minut. Wraz ze wzrostem poziomu wytrenowania, należy wydłużać trening lub zwiększać intensywność ćwiczeń. Nasilenie wysiłku fizycznego ustala się na podstawie pomiaru tętna - dla treningu cardio 55-75% maksymalnego tętna, w zależności od stopnia wytrenowania. Tętno należy utrzymywać na stałym poziomie podczas trwania ćwiczeń.
Stopniując intensywność można wymienić:
- Typowy trening cardio - intensywność do 60% tętna maksymalnego, odpowiednia do wstępnej części rozgrzewki oraz do utrzymania w dobrej formie układu sercowo-naczyniowego. Trening jest szczególnie polecany osobom starszym, z nadciśnieniem i po zawale.
- Trening spalający, aerobowy - intensywność do 75% tętna maksymalnego - to optymalna granica spalania tkanki tłuszczowej przy czasie trwania 30-60 minut. Trening poprawia wytrzymałość tlenową.
- Trening beztlenowy - wysiłek trwa stosunkowo krótko (do kilku minut), po czym następuje przerwa w celu regeneracji substratów energetycznych. Dzięki treningowi wzrasta poziom wytrzymałości beztlenowej a metabolizm podnosi się na wyższy poziom - kalorie spalane są jeszcze na długo po zakończeniu ćwiczeń.
Najlepszymi formami treningu cardio są: maszerowanie, bieganie, pływanie, aerobic, jazda na rowerze/rolkach/łyżwach. Nowoczesne rozwiązanie konstrukcyjne, zastosowane w stacjonarnych rowerach, bieżniach, stepperach, maszynach eliptycznych czy symulatorach wioseł, w połączeniu z elektronicznymi systemami obciążeń stwarzają idealne warunki do przeprowadzenia odchudzania czy profesjonalnego treningu sportowego.
Oceń poradę: Przydatna Nie polecam