Jak ochronić psa przed mrozem?

Poradopedia.pl  |   |  + 3  |  Ocena: (głosy: 1)

Odporność psa na niskie temperatury zależy przede wszystkim od jego rasy - im dłuższe i gęściejsze futro, tym cieplej zwierzakowi. Jednak bez względu na to, jak wytrzymały jest Twój psiak, powinieneś zapewnić mu jak najlepszą ochronę przed niekorzystnymi warunkami. Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami.

Źródło: Freeimages.com

Zadbaj o prawidłowe żywienie psa

Zimowy posiłek powinien być bardziej sycący, niż ten podawany w okresie wiosenno-letnim. Zwiększ ilość podawanej karmy o 20-30%, w porównaniu z dotychczasową porcją. Energia, którą psiak czerpie z jedzenia, pozwoli mu łatwiej przetrwać noc w niekorzystnych warunkach pogodowych - to bardzo ważne w przypadku psów podwórkowych.

Rozłóż liczbę podawanych posiłków, najlepiej na trzy mniejsze w ciągu doby, zamiast jednego dużego. Podawaj swojemu pupilowi pełnowartościowe i zbilansowane odżywczo gotowe karmy - mokre oraz suche.

Ostatni posiłek podaj psu wieczorem, oczywiście po uprzednim podgrzaniu. Nie możesz zapomnieć o wodzie - podawaj zwierzakowi letnią i często ją zmieniaj, bo pozostawiona na dłuższy czas w misce zamarznie i pies nie będzie miał do niej dostępu (to samo dotyczy zup, jeśli pies je dostaje).

Jeśli Twój psiak ma predyspozycje do skrętu żołądka, nie podawaj mu jedzenia przed wyjściem na dwór. Dotyczy to głównie dużych ras, takich jak: owczarek i dog niemiecki, doberman, labrador czy bokser.

Dostarczaj zwierzakowi energii podczas spacerów na świeżym powietrzu. Dobrym rozwiązaniem są przysmaki dodające siły i chęci do zabawy, np.: mini kosteczki czy mięsne paski.

Kontroluj wagę psa, gdyż karma podawana w niewłaściwych ilościach może prowadzić do nadwagi. Zwiększając posiłki, weź koniecznie pod uwagę rasę, wielkość, wiek i aktywność pupila.

Dobrze zaplanuj zimowy spacer

Zwróć uwagę na to, jak Twój pies znosi dłuższy pobyt na mrozie. Przed wyjściem na dwór zwierzak nie powinien się zbytnio przegrzewać - duże różnice temperatur (w domu i na zewnątrz) mogą przyczynić się do wyziębienia organizmu psa. Jeśli legowisko pupila znajduje się w pobliżu kaloryfera lub innego źródła ciepła, przenieś je w chłodniejsze miejsce.

Przed wyjściem z domu możesz posmarować poduszeczki psich łapek wazeliną albo tłustym kremem (w sklepach zoologicznych znajdziesz specjalne produkty do tego celu). Jeśli psu, mimo natłuszczania pęka skóra, zakładaj mu skarpetki lub buciki - ważne, by miały wodoodporną podeszwę i były dobrze dopasowane do łap. A szczególnemu zmarzluchowi, np.: yorkowi, możesz dodatkowo założyć ubranko ochronne. Taki strój musi być przede wszystkim wygodny, aby piesek chciał w nim chodzić.

Jeśli na spacerze zauważysz, że pies ma dreszcze i zmarznięte uszy albo liże łapki, wróć z nim do domu. Po powrocie musisz oczyścić mu poduszki łapek z soli drogowej, gdyż jej pozostawienie może powodować podrażnienia, a nawet rany.

Zabezpiecz schronienie psa

Jeśli Twój pies mieszka na dworze, zadbaj o to, aby:

  • buda nie stała bezpośrednio na ziemi - odizoluj ją od podłoża styropianem lub trocinami;
  • wejście do budy było zasłonięte grubym materiałem, np.: kocem - wówczas do środka nie będzie dostawało się zimne powietrze;
  • ściany budy były dobrze ocieplone - możesz użyć do tego styropianu;
  • dach budy nie przemakał - zabezpieczysz go przed wilgocią, stosując grubą folię;
  • wnętrze budy było ciepłe i wygodne dla psa - wyłóż je kocami lub innymi grubymi materiałami.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 3