Jak przygotować się na spacer z dzieckiem

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Pierwsze, wiosenne promienie słońca zachęcają do tego, aby wybrać się z dzieckiem na dłuższy spacer. Powinnaś jednak dobrze zaplanować takie wyjście, gdyż pogoda o tej porze roku lubi płatać figle.

Dziecko na spacerze

Ubranie na "cebulkę"

Ubierz dziecko tak, żeby w razie zmiany pogody łatwo było coś zdjąć lub nałożyć. Ciepły kombinezom zastąp kilkoma warstwami lżejszych ubrań. Z pewnością przyda się grubsza bluza i kurtka z kapturem, a na głowę czapka zakrywająca uszy i najlepiej z daszkiem, który osłoni oczy przed słońcem. Zamiast szalika zawiąż pod szyją cieńszą chustkę. Ważne jest zabezpieczenie pleców w okolicy nerek, dlatego powinnaś założyć maluchowi zapinane w kroku body, a na to bawełniany pajacyk lub spodnie ogrodniczki.

Na stopy nałóż dziecku ciepłe skarpetki, a w chłodniejszy dzień dodatkowo buciki z miękką podeszwą. Jeśli Twoja pociecha już chodzi, podeszwa wiosennego obuwia powinna być dość stabilna, a same buciki nieprzemakalne. Najlepsze będą trzewiki z szerokim noskiem i cholewką do kostek lub kolorowe kalosze na deszczowe dni. 

Wózek i dodatki

Możesz zastąpić głęboki wózek spacerówką, o ile Twój smyk potrafi już samodzielnie siedzieć. Dobrze, aby spacerówka miała dłuższą budkę, która osłoni dziecko w wietrzne dni. Do boku wózka przykręć parasolkę i zapakuj do niego folię przeciwdeszczową oraz dodatkowy kocyk - przydadzą się, gdy zacznie padać lub mocniej wiać.

Jedzenie i picie

Tuż przed wyjściem nakarm niemowlę i zmień mu pieluchę. Jednak gdy planujesz dłuższy spacer, pamiętaj że malec może zgłodnieć. Jeśli nie karmisz już piersią, zabierz ze sobą ciepłą wodę w termosie i oddzielnie zapakowany proszek do przyrządzania mleka modyfikowanego. Starszemu dziecku polecane są chrupki kukurydziane, biszkopty i banany, a także deserki w słoiczkach. Napój możesz przelać do kubka termicznego ze słomką, aby zachował odpowiednią temperaturę. Nie zapomnij o łyżeczce, śliniaku i wilgotnych chusteczkach.

Pieluszki i zabawki

Wychodząc z małym dzieckiem na spacer, musisz pamiętać o zapasowych pieluszkach - nigdy nie wiadomo, kiedy się przydadzą. Dodatkowo zabierz ze sobą ulubioną zabawkę maluszka, np.: grzechotkę, gryzaczek, pojazd do popychania lub ciągnięcia czy zestaw do piaskownicy.

Ochrona przed słońcem

Wiosenne powietrze jest jeszcze chłodne, ale słońce już opala. Pół godziny przed wyjściem na dwór posmaruj twarz dziecka kremem z filtrem (wystarczy faktor 15-30, chyba że maluch ma wrażliwą, atopową skórę - wówczas zastosuj wyższy filtr). Krem ochroni dziecko również przed wiatrem i chłodniejszym powietrzem. Niestety, jego działanie jest ograniczone w czasie, dlatego na dłuższy spacer powinnaś zabrać go ze sobą i w razie potrzeby posmarować buzię dziecka jeszcze raz.

Spacerując z dzieckiem unikaj tłumów oraz ścieżek przy bardzo ruchliwych drogach. Najlepiej wybierzcie się do parku, ogrodu botanicznego lub nad rzekę. W takim miejscu odpoczniesz, a Twoja pociecha będzie miała okazję przyjrzeć się naturze z bliska, np.: dotykając kory drzew i liści, obserwując biedronkę czy ganiając za wiewiórką.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady