Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci w wodzie

Poradopedia.pl  |   |  + 2  |  Ocena: (głosy: 0)

W okresie letnim dochodzi do wielu wypadków nad wodą z udziałem dzieci. Zobacz jak zadbać o bezpieczeństwo Twoich dzieci i nauczyć je ważnych zasad bezpieczeństwa.

Dziecko pływające w wodzie

Dzieci nad wodą  wymagają szczególnej uwagi przez caly czas. Nigdy nie ryzykuj życia dzieci na niestrzeżonych i nieznanych kąpieliskach - nawet nie będziesz wiedział, kiedy stracisz je z oczu. Małe dzieci wymagają stałej uwagi kąpiąc się nawet w małym brodziku, ponieważ nawet w paru centymetrach wody może dojść do nieszczęścia.

Jeżeli sam nie potrafisz pływać, to nigdy nie wpuszczaj dzieci na głębszą wodę, jeżeli to Ty za nie odpowiadasz. Dzieci można uczyć pływać już od pierwszych miesięcy życia i nawet jeżeli dziecko nie potrafi za dobrze pływać, to z pewnością łatwiej będzie mu zachowywać się odpowiednio w wodzie i dłużej utrzymać się na powierzchni.

Nie zakładaj jednak, że skoro dziecko potrafi pływać, to nie ma się czym przejmować. Wyobraźnia dzieci nie zna granic, a nawet dorośli często przeceniają swoje pływackie umiejętności, nie wspominając już o innych wypadkach, które mogą się przydarzyć nad wodą.

Zwróć uwagę na zachowanie dziecka, ponieważ wbrew stereotypom tonące dziecko rzadko będzie miało możliwość zawołania o pomoc i może pozornie wyglądać na bawiące się w wodzie.

Małe dzieci oraz te nie potrafiące zbyt dobrze pływać powinny zawsze znajdować się w zasięgu ręki dorosłej osoby. 

Co zabrać

Koniecznie zabierz ręcznik oraz rzeczy do przebrania, tak, aby po wyjściu z wody dziecko mogło szybko się wysuszyć i ogrzać.

Dla bezpieczeństwa dzieci powinny zostać zaopatrzone w odpowiednie dmuchane rękawki lub inne akcesoria zapewniające utrzymanie dziecka na wodzie - dobierz odpowiednie dla wzrostu i wagi dziecka, zapewniające bezpieczeństwo dziecka oraz uniemożliwiające łatwe zdjęcie. Ich stosowanie jednak nie powinno uśpić Twojej uwagi, ponieważ stosowane zabezpieczenia mogą okazać się zawodne, a także nie są w stanie zabezpieczyć dziecka przed wszystkimi okolicznościami.

Wskazane jest także stosowanie ochronnego obuwia do kąpieli - szczególnie w miejscach, w których na dnie mogą znajdować się różne ostre przedmioty, koralowce czy jeżowce. Nie musi to być jednak egzotyczne miejsce, ponieważ na dnie jeziora nietrudno trafić na rozbite szkło czy kamienie o ostrych krawędziach

Miejsce kąpieli

Bądź szczególnie ostrożny w miejscach, których nie znasz dostatecznie dobrze.

Dużo niebezpieczeństw znajduje się na dnie -  może ono gwałtownie opadać albo mieć ukształtowanie sprzyjające powstawaniu wirów

Nad jeziorem zwróć uwagę na ostre przedmioty i kamienie jakie mogą znajdować się na dnie oraz na rośliny, korzenie i gałęzie, które mogą stanowić pułapkę dla dziecka.

Nad morzem nie jest wskazane, aby dziecko kąpało się podczas większych fal, ponieważ dziecko może zniknąć w jednym momencie z Twoich oczu.

W wielu miejscach zagrożenie związane jest z silnymi prądami i zawirowaniami wody, które trudno jest początkowo dostrzec. Miejsca takie można spotkać często w rzekach, ale także w jeziorach i morzu.

Nie pozwalaj na kąpiel w niesprawdzonych miejscach i nawet w basenie warto samemu sprawdzić wcześniej miejsce kąpieli swoich dzieci.

Temperatura wody

Nie pozwól, aby dziecko zbyt szybko wchodziło do wody, ponieważ różnica temperatur może wywołać szok termiczny. Najbardziej komfortową temperaturą jest temperatura ok. 28-30°C, natomiast woda o temperaturze poniżej 20° odczuwana jest przez większość jako bardzo zimna. Pamiętaj, że ciało szybciej traci temperaturę w wodzie, a organizm dziecka wychładza się jeszcze szybciej. Zbyt długa zabawa w wodzie może skutkować hipotermią. Nie pozwól na zbyt długie przebywania dziecka w wodzie, dostosuj to do temperatury wody i jeżeli zauważysz, że dziecko się trzęsie i ma skurcze mięśni, to natychmiast wyciąnij je z wody, osusz i ogrzej.

Uświadom dziecko na temat zagrożeń

Dziecko nie tylko powinno być pilnowane, ale też uczone jakie zagrożenia mogą je spotkać w wodzie i nad wodą oraz na jakie zachowania są groźne. Nie pozwól dziecku biegać na basenie (poślizgnięcie) ani skakać w miejscach, w których jest to niedozwolone. Naucz je respektu do wody i pokory.

Dziecko powinno wiedzieć, że podobnie jak dorośli nigdy nie powinno pływać samo i zawsze powinien ktoś być na brzegu, kto ewentualnie będzie w stanie wezwać pomoc.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 2

Najnowsze porady