Brzuch po ciąży - jak wrócić do wcześniejszej formy

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Nadmiar kilogramów powoduje, że czujesz się mało atrakcyjna, a brak czasu nie pozwala Ci na odpowiednią pielęgnację ciała? Masz kompleksy z powodu wystającego lub zwisającego brzucha? Poniżej znajdziesz wskazówki, jak zaradzić tym problemom i wrócić do formy sprzed ciąży.

Brzuch w ciąży

Wpływ ciąży na ciało

W tym czasie zmienia się niemal każdy centymetr Twojego ciała, a najbardziej jest to widoczne po brzuchu. Musi rosnąć, aby sprostać oczekiwaniom rozwijającego się dziecka. Pamiętaj jednak, że im mniej przytyjesz w ciąży, tym lepiej - gdy zgromadzi się zbyt wiele kilogramów, odpowiedzialne za jędrność skóry włókna kolagenu i elastyny ulegają osłabieniu i pojawiają się rozstępy w postaci różowych pasków lub niteczek. Jest to jednak kwestia indywidualna, gdyż niektóre kobiety mają tendencję do ich powstawania, a inne nie muszą borykać się z tym problemem, nawet nie używając specjalnych preparatów. Po przebytej ciąży, oprócz rozstępów może przeszkadzać Ci cellulit, wystający brzuszek lub zwisająca na nim skóra. Możesz próbować różnych sposobów, aby poprawić ten stan.

Powrót do dawnej formy

Preparaty kosmetyczne

W każdej drogerii znajdziesz mnóstwo preparatów, mających pomóc brzuchowi odzyskać swą świetność. Sięgaj po kosmetyki bogate w "pożeracze tłuszczu", czyli kofeinę, karnitynę i guaranę. Z kolei zawarte w produktach witaminy i koenzymy przyspieszą odbudowę włókien kolagenu i elastyny, które odpowiadają za jędrność skóry.

Aby preparaty działały, powinnaś stosować je przynajmniej dwa razy dziennie, najlepiej rano i wieczorem. Nakładaj je bezpośrednio po kąpieli lub prysznicu, gdy skóra jest rozpulchniona - wówczas łatwiej wnikają w nią cenne składniki odżywcze. W trakcie aplikacji staraj się nie rozciągać naskórka. Rozmasowując krem palcami, delikatnie szczyp albo uciskaj skórę - w ten sposób poprawisz krążenie krwi, a dobrze ukrwiona i dotleniona skóra szybciej odzyska formę.

Działanie balsamów ujędrniających i preparatów likwidujących rozstępy, dodatkowo wzmocnisz poprzez intensywne i systematyczne masaże, po każdej kąpieli.

Ćwiczenia fizyczne

Nie przesadzaj z aktywnością fizyczną w okresie połogu, bo zbyt intensywne ćwiczenia mogą spowodować przepuklinę. Jeśli chcesz w tym czasie ćwiczyć, rób to wyłącznie pod okiem specjalisty. Po 6 tygodniach od porodu możesz rozpocząć lekkie oraz średnio intensywne ćwiczenia - najbardziej polecane to: pilates, joga, fitball oraz tzw. aerobiczna szóstka Weidera (zestaw ćwiczeń, który pomaga spalić zbędną tkankę tłuszczową oraz wzmocnić i ukształtować mięśnie brzucha).

Propozycje ćwiczeń w domu:

  1. Połóż się na podłodze z rękami wyprostowanymi wzdłuż tułowia. Podnieś nogi do pionu, wyprostuj je w kolanach. Wciągnij brzuch i unieś biodra na wysokość ok. 5 cm. Wytrzymaj kilka sekund. Zrób 10 powtórzeń.
  2. Usiądź na podłodze. Nogi ugnij w kolanach, a dłonie spleć przed sobą. Odchyl się do tyłu i napnij mięśnie brzucha. Unieś stopy nad podłogę. Tułów skręć w lewo, opuść dłonie w kierunku podłogi, a kolana skręć w prawą stronę. Staraj się utrzymać równowagę. Wróć do pozycji wyjściowej i wykonaj ćwiczenie na drugą stronę. Powtórz 10 razy.
  3. Codziennie wykonuj brzuszki i nożyce, stopniowo zwiększając liczbę ich powtórzeń. Zwłaszcza brzuszki staraj się robić płynnie, ale powoli i bez zbędnych odchyleń klatki piersiowej od podłoża.

Zabiegi w salonie odnowy biologicznej

Istnieje cała masa zabiegów przeznaczonych wyłącznie dla partii brzusznych. Należą do nich m.in.: termolifting, endomasaż, radiofrekwencja, elektrolipoza, mikrodermabrazja na rozstępy - większość z nich można stosować dopiero po zakończeniu laktacji. Oprócz tego, niemal każdy gabinet posiada swój "firmowy" zabieg na brzuch po ciąży.

Operacje plastyczne

To ostateczność, więc jeśli wszystkie nieinwazyjne metody zawiodły, możesz pomyśleć o takim rozwiązaniu. Powinnaś skonsultować się w tym celu z lekarzem chirurgii plastycznej.

Możesz poddać się liposukcji, jeśli zależy Ci tylko na wymodelowaniu ciała. Zabieg polega na usunięciu tłuszczu, jednak nie ma wpływu na jędrność skóry. Rezultaty operacji są trwałe, ale palenie tytoniu, przytycie, opalanie czy nadmierne picie alkoholu może pogorszyć te wyniki.

Jeśli po przebytej ciąży cierpisz z powodu nadmiaru pofałdowanej skóry brzucha lub jego uwypuklenia się, pomoże Ci abdominoplastyka. Jest to operacyjne usuwanie fałdu skórno-tłuszczowego w środkowej i dolnej części brzucha oraz modelowanie mięśni ściany brzucha. Czasami wystarczy korekcja jedynie dolnej części brzucha poniżej pępka.

Pamiętaj, że Twój organizm potrzebuje czasu, aby w pełni się zregenerować i wrócić do formy sprzed ciąży. Stosuj odpowiednią dietę, ćwicz i dbaj o siebie, a na pewno uzyskasz wymarzone efekty.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady