Czy warto stosować tabletki odchudzające?

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Tabletki odchudzające to nic innego jak suplementy diety, których zadaniem jest zwiększenie skuteczności kuracji odchudzającej. Najczęściej zawierają one roślinne lub inne naturalne substancje, biorące udział w przemianie materii. Ale zdarza się, że mają żadnego wpływu na odchudzanie - działają jedynie na zasadzie placebo. Poniżej przedstawiamy rodzaje tabletek odchudzających oraz przeciwwskazania do ich stosowania.

Rodzaje tabletek odchudzających

Tabletki zmniejszające apetyt to często po prostu tabletki z błonnikiem, które należy łykać przed jedzeniem i obficie popijać wodą. Błonnik pęcznieje w żołądku i wypełnia go, powodując uczucie sytości. Dobrymi supresantami apetytu są tabletki zawierające ekstrakt z kaktusa Hoodia Gordonii.

Tabletki przyspieszające spalanie tłuszczu podwyższają temperaturę ciała i przyspieszają tętno, pobudzając termogenezę. Jednym z najpopularniejszych preparatów w tej grupie jest kwas linolowy CLA - przyspiesza przemianę tłuszczu w energię i zapobiega gromadzeniu się jego zapasów. Spalacze tłuszczu podnoszą efektywność treningów i sprawiają, że tkanka tłuszczowa spalana jest znacznie szybciej niż normalnie. Preparaty te zwykle zawierają kofeinę, ale warto też poszukać tabletek z guaraną - działa podobnie, a nie powoduje skutków ubocznych. Trzeba wiedzieć, że tabletki te skutecznie redukują tkankę tłuszczową, ale nie zamieniają jej w masę mięśniową - aby ujrzeć widoczne rezultaty ich działania, trzeba ćwiczyć.

Tabletki odchudzające z chromem przeznaczone są głównie dla osób, które nie mogą przetrwać na żadnej diecie ze względu na swoje zamiłowanie do słodyczy. Często jest to wynikiem niedostatecznej ilości chromu w organizmie i wówczas sprawdzają się preparaty zawierające ten składnik.

Tabletki przeczyszczające przyczyniają do przyspieszenia przemiany materii, eliminują wzdęcia i zaparcia. Ponadto, pomagają w usuwaniu toksyn z organizmu oraz ułatwiają przyswajanie składników odżywczych.

Żaden z tych leków nie ma zdolności odchudzania. Producenci zalecają, aby w trakcie kuracji stosować niskokaloryczną dietę i zwiększyć wysiłek fizyczny.

Tabletek odchudzających nie powinny stosować:   

  • nastolatki - organizm w tym wieku się kształtuje i wprowadzanie dodatkowych substancji bez konsultacji z lekarzem może źle wpłynąć na te procesy. Nastolatki powinny odchudzać się poprzez sport i racjonalną dietę;
  • kobiety w ciąży i karmiące piersią - wszystko, co zjada ciężarna trafia również do organizmu dziecka. Zażywanie jakichkolwiek preparatów, choćby witamin czy suplementów diety należy zawsze konsultować z lekarzem;
  • osoby cierpiące na otyłość - tabletki odchudzające przeznaczone są dla osób z nadwagą, czyli niewielką liczbą nadprogramowych kilogramów. W przypadku otyłości potrzebne są bardziej radykalne działania - otyłość to choroba i jej leczenie powinno odbywać się pod kontrolą lekarza.

Tabletek odchudzających, zawierających chrom nie powinny zażywać osoby cierpiące na tzw. hiperchromię, czyli nadmiar chromu w organizmie. Preparaty o działaniu przeczyszczającym nie są wskazane dla osób mających problemy z zespołem wrażliwego jelita lub ze wrzodami żołądka - przeczyszczanie organizmu może dodatkowo wzmóc nieprzyjemne dolegliwości. Przeciwwskazaniem do stosowania tabletek odchudzających jest nadwrażliwość bądź nietolerancja na jeden ze składników preparatu. 

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1
~Verona | 2012-07-02 11:51
Polecam suplement wspomagający odchudzanie Slim & Beauty Colfarmu. Zawiera wyciągi z owoców opuncji i alg morskich. Przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej ale nie wypłukuje minerałów z organizmu. U mnie sprawdza się bosko :)

Najnowsze porady