Jak zdrowo przytyć?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Zarówno odchudzanie jak i przybieranie na wadze, wymaga poświęcenia odpowiedniego czasu i powinno być przeprowadzone z rozsądkiem.

Co więc robić, żeby przytyć i to zdrowo?

Najważniejsze to postępować zgodnie z zasadami prawidłowego odżywiania, czyli zrezygnować z produktów, które tylko zaśmiecają organizm, np.: słodycze czy fast-foody.

Dieta powinna być wysokokaloryczna, ale z zachowanymi następującymi proporcjami: 20% - białko; 30% - tłuszcze i 50% - węglowodany. Należy też pamiętać o witaminach i solach mineralnych, które usprawniają przyswajanie składników odżywczych.

Trzeba wybierać produkty pełnowartościowe. Jeść jak najwięcej wysokiej jakości białka:

  • chudego mięsa (np.: indyka i kurczaka);
  • wędlin;
  • żółtych serów;
  • mleka i jego przetworów;
  • jaj;
  • oraz ryb.

W posiłkach powinny występować produkty zbożowe (dużo jasnego pieczywa) a także nienasycone kwasy tłuszczowe (np.: olej słonecznikowy, olej sojowy i oliwa z oliwek).

Dziennie należy zjadać 4-5 posiłków o regularnych porach (jeśli to możliwe); oczywiście najważniejsze jest śniadanie. Wszystkie dania powinny być urozmaicone i bogate w składniki o najwyższej wartości odżywczej. Ponadto przed każdym posiłkiem należy wypijać szklankę soku owocowego lub warzywnego a przed snem szklankę melisy, któa spowalnia przemianę materii. Należy jeść w spokoju; powoli i dokładnie przeżuwać każdy kęs.

Ze słodyczy najlepszym wyborem jest gorzka czekolada. Zawiera magnez i lecytynę - jest o wiele zdrowsza niż czekolada mleczna.

Z diety należy całkowicie wyeliminować napoje gazowane, które dają poczucie sytości i zmniejszają łaknienie. Niewskazane jest również spożywanie kawy i innych produktów zawierających kofeinę - to pobudza metabolizm.

Po obfitym posiłku zawsze należy odpocząć (można uciąć sobie krótką drzemkę).

Ostatni posiłek w ciągu dnia należy jeść na ok. 2 godziny przed snem.

Ćwiczenia fizyczne

Przybieranie na wadze przyniesie o wiele lepsze i szybsze rezultaty, jeśli dietę połączy się z odpowiednim treningiem. Ma on za zadanie rozwinąć tkankę mięśniową i zwiększyć apetyt.

Nie należy jeść tuż przed ćwiczeniami. Posiłek powinien być jedzony na ok. 1,5-2 godziny przed rozpoczęciem treningu i powinien dostarczać odpowiednią ilość węglowodanów. Nie należy jeść tłustych potraw a także produktów, które mają działanie wzdymające, np.: kapusta, brukselka, papryka, cebula czy groch.

Podczas ćwiczeń trzeba pić soki owocowe lub warzywne, aby zwiększyć łaknienie.

Natomiast po zakończeniu treningu (najlepiej w ciągu pierwszej godziny) należy uzupełnić przede wszystkim węglowodany. Makaron lub ryż z dodatkiem mięsa; jasne pieczywo z przetworami mlecznymi, to najlepszy wybór.

Proces przybierania na wadze może być o wiele trudniejszy i dłuższy niż odchudzanie - trzeba o tym pamiętać.  

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady