Bezsenność, problemy z koncentracją oraz ciągłe uczucie zmęczenia - to tylko niektóre konsekwencje spania na wysłużonym materacu. Jeśli nie podpiera już właściwie naszego kręgosłupa, a wgłębienia powodują, że budzimy się zmęczeni - pora go zmienić!
Kiedy powinniśmy wymienić materac? Podpowiada Jacek Poznański, ekspert z firmy Tempur Polska.
Jacek Poznański, Country Manager Tempur PolskaŻywotność nawet najlepszego produktu to średnio dziesięć lat. Ale jeśli mamy problemy z zaśnięciem lub przewracamy się z boku na bok, często dzieje się tak właśnie z winy wysłużonego już materaca. Spanie na nim można porównać do wyścigu w maratonie w dziurawym i podartym obuwiu. Męczymy więc swój organizm, a robimy to najczęściej z niewiedzy i braku świadomości. Materac eksploatujemy średnio przez 1/3 naszego życia. W związku z tym, że jest najczęściej używanym elementem wyposażenia mieszkania, po upływie czasu zachodzą w nim zmiany fizyczne. Wymieńmy go, jeśli na powierzchni pojawią się wyraźne wgłębienia, które powodują, że ciało zsuwa się do środka lub na jego powłoce pojawią się grudki czy guzki. Jeśli jest to materac sprężynowy, zmiany odczujemy na własnej skórze, ponieważ wystające sprężyny będą się wpijać w nasze ciało. Równie ważne są kwestie higieniczne, dlatego nie warto sugerować się długością gwarancji i wymieniać materac przynajmniej co 7-10 lat. Ciało ludzkie wydziela w ciągu nocy nawet 0,5 litra potu, z którego tylko część jest w stanie wyparować. Materac „magazynuje” też martwy naskórek oraz organiczne i nieorganiczne drobinki, których z roku na rok przybywa. Ich obecność stwarza idealny klimat do rozwoju mikroorganizmów, np. roztoczy.
O tym, kiedy wymienić materac podpowie nam też organizm i zmiany w nim zachodzące, np. znaczne wahania wagi lub przebyte choroby kręgosłupa, układu ruchu czy krążenia. Dlatego weźmy pod uwagę fakt, że nasz organizm wraz z wiekiem staje się coraz bardziej wymagający i potrzebuje zupełnie innego podparcia kręgosłupa i komfortu niż kilka lat wcześniej.
DOM I OGRÓD Sezon ogrodowy czas start! Renowacja drewnianych mebli w ogrodzie – jak to zrobić szybko i niewielkim kosztem? Admin Wraz z nadejściem cieplejszych dni przydomowy ogród czy działka znów mogą stać się centrum rodzinnego życia. Zanim otworzymy sezon, warto zadbać o stan mebli ogrodowych oraz wykonanych z drewna elementów małej architektury – pergoli, płotków, donic oraz altanek. Drewniane powierzchnie mogą wymagać odświeżenia, ale dobra wiadomość jest taka, że ich renowację można przeprowadzić szybko i niewielkim kosztem. Oto poradnik Polskiego Związku Producentów Farb i Klejów (PZPFiK), jak krok po kroku odnowić drewniane elementy ogrodowe w sposób prosty, ekonomiczny i zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. »