Materac sprężynowy czy piankowy? A może hybrydowy?

mniam  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Czynnikiem, który ma szczególne znaczenie dla prawidłowej jakości snu jest wybór odpowiedniego materaca. Właściwy wybór jest tym ważniejszy, że łóżko przestaje być już tylko meblem. Coraz częściej staje się sercem domu - miejscem przeznaczonym na zabawę, relaks i przyjemne spędzanie czasu z rodziną. W łóżku nie tylko śpimy, ale czytamy książki, oglądamy filmy i bajki z dziećmi, a często wykorzystujemy je nawet w charakterze „jadalni”.  W związku z tym, że na naszym łóżku, a zwłaszcza na jego centrum czyli materacu spoczywa wielka odpowiedzialność, należy dokładnie przemyśleć jego wybór, ponieważ materac nie tylko musi być wyjątkowo wygodny, komfortowy i zapewniać zdrowy sen, ale powinien też spełniać dodatkowe bardzo istotne kryteria, takie jak trwałość, wytrzymałość, odporność na odkształcenia oraz łatwość utrzymania w czystości. To bardzo dużo - czy istnieją więc materace, które są w stanie sprostać tym wszystkim oczekiwaniom? Jakie cechy powinien mieć idealny materac? Jakie dylematy trzeba rozwiązać przed jego kupnem? Poniżej kilka informacji, o których warto wiedzieć przed dokonaniem wyboru, aby był naprawdę właściwy. 

Dobrze dobrany materac czyli jaki?

Najważniejszym zadaniem materaca jest odpowiednie podparcie kręgosłupa, dlatego każdy materac powinien być indywidualnie dobierany i dopasowywany do potrzeb osoby, która będzie z niego korzystać. Często spotkać się jeszcze można z opinią, że dobry materac powinien być twardy. Przekonanie to podyktowane jest brakiem wiedzy na temat nowoczesnych technologii, które w ciągu ostatnich 10 lat zawitały także do sypialni i pochodzi z czasów, kiedy w materacach stosowano proste sprężyny bonnelowe, włókno kokosowe i trawy morskie.

Dobrze dobrany materac nie powinien być ani zbyt twardy, ani zbyt miękki - powinien natomiast idealnie dopasowywać się do naturalnych krzywizn kręgosłupa i być przynajmniej o 20 cm dłuższy od osoby, która będzie na nim spała. Szerokość też ma znaczenie - dla dorosłych zalecane minimum to 90 cm w przypadku materaca pojedynczego i 160 cm dla dwóch osób.

W ciągu ostatnich 10 lat do sypialni zawitało wiele nowoczesnych i zaawansowanych technologii, których zadaniem jest zwiększenie komfortu snu - wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z olbrzymich możliwości wyboru rodzajów materaców.

PIANKI

Jednymi z najpopularniejszych są materace piankowe. Warto podkreślić, że pianka piance nierówna. Obecnie dostępne są na rynku różne technologie produkcji coraz bardziej doskonałych materiałów piankowych mnożących ich zalety oraz funkcje. Nie należy się zatem dziwić różnym cenom dostępnych materacy piankowych. Nie można się też łudzić, że tani materac pozwoli nam skorzystać z nowoczesnych, wysokojakościowych rozwiązań. Do grupy materaców piankowych  należą więc zarówno materace o nieskomplikowanej budowie wykonane z pianki poliuretanowej, ale także nowoczesne materace wysokoelastyczne i termoelastyczne. Dzięki unikalnym właściwościom wykorzystanego do produkcji materiału, mają one zdolność dopasowywania się do kształtu leżącej osoby. Gwarantują odpowiednie podparcie i dopasowywanie się do krzywizn kręgosłupa, a niektóre odprowadzają także wilgoć i ciepło podczas snu. Nie wszystkie jednak są wystarczająco wytrzymałe, nie wszystkie dają też przyjemne poczucie sprężystości właściwej dla tradycyjnych materaców.

SPRĘŻYNY

Dużą popularnością cieszą się też materace sprężynowe - w chwili obecnej zazwyczaj są to materace kieszeniowe. Stanowią one udoskonaloną wersję tradycyjnych materaców bonnelowych. Zbudowane ze sprężyn w kształcie walca, zamkniętych w specjalnych kieszeniach z tkaniny, charakteryzują się dużą trwałością oraz wysoką stabilnością. W materacach ze sprężynami kieszeniowymi sprężyny pracują indywidualnie i nie są ze sobą połączone drutem, tak jak w przypadku zwykłych sprężyn bonnelowych. Dzięki temu w materacach kieszeniowych znajduje się wiele elastycznych punktów podparcia dla kręgosłupa, dopasowujących się do kształtu ciała. Większa ilość sprężyn zwiększa komfort snu - sprężyny ułożone liniowo wraz ze wzrostem obciążenia proporcjonalnie się uginają. Warto wspomnieć, że wykorzystanie technologii kieszeniowej powoduje, że taki materac jest bardziej cichy w użytkowaniu niż zwykłe materace sprężynowe.

INNOWACYJNE HYBRYDY

Najnowszym osiągnięciem technologicznym w budowie materaców służących zdrowiu i komfortowi są materace hybrydowe, łączące konstrukcję sprężynową z technologią piankową. Pianka zapewnia komfort i wygodne podparcie każdej części pleców, natomiast sprężyny gwarantują odpowiednią elastyczność. W tego typu materacach górna połowa zbudowana jest z komfortowej pianki żelowej, która dostosowuje się do krzywizn pleców, a dodatkowo zapewnia optymalną temperaturę dla zdrowego i głębokiego snu. Natomiast dolna część wykonana jest ze sprężyn kieszeniowych, które ograniczają przenoszenie drgań. Dzięki temu zmiany pozycji śpiącej obok osoby są praktycznie nieodczuwalne. Materace typu hybrid są jednostronne, dlatego nie ma potrzeby odwracania ich na drugą stronę.

Poza innowacyjną budową materace typu Sealy Hybrid wyróżniają się także wieloma innymi zaletami - przyznaje Jacek Poznański, Country Manager firmy Tempur Sealy Polska. Są wyższe od większości konkurencyjnych modeli, co ułatwia kładzenie się do łóżka i wstawanie z niego. Tradycyjne materace mają ok. 20 cm wysokości, podczas gdy materace Sealy Hybrid nawet 34 cm! Ponadto posiadają dodatkowo wzmocnione boki oraz środek. Dzięki temu dzieci mogą na nich skakać, bez obaw, że zniszczą materac. Można się więc nie tylko dobrze wyspać, ale i świetnie bawić. Dodatkowo nowoczesna pianka żelowa z termoregulacyjną warstwą Outlast w górnej części materaca sprawia, że jego powierzchnia nie jest w ciągu nocy zbyt gorąca ani zbyt chłodna, dzięki czemu mamy lepsze warunki do snu - dodaje Jacek Poznański z Tempur Sealy.

Nieodpowiednio dobrany materac obciąża kręgosłup i nie pozwala mu się rozluźnić, dlatego niezmiernie ważne jest, aby dokładnie przemyśleć swój wybór. Niestety w sypialni częściej zwracamy uwagę na zmianę wystroju wnętrza, tymczasem bardziej powinniśmy ją skupić na materacu, bo to właśnie on jest gwarancją udanego snu - jego deformacje i wgniecenia mogą skutkować różnego rodzaju dolegliwościami. Wysokiej klasy, dobrze dobrany materac jest inwestycją w nasze zdrowie i lepsze samopoczucie każdego dnia. Warto kupić lepszy model, który będzie będzie nam dobrze służył przez lata, niż pozornie zaoszczędzić, ale budzić się codziennie zmęczonym i obolałym oraz być zmuszonym do częstszej wymiany materaca.

Polecane strony

Sealy.Com

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady