Jak fotografować obiekty w ruchu?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Odpowiednio sfotografowany ruch sprawia, że zarejestrowane obrazy "żyją". Poniżej znajdują się wskazówki, jak robić zdjęcia ludziom, zwierzętom, pojazdom i innym poruszającym się obiektom.

Zatrzymanie ruchu

Podstawą do zastosowania tej metody jest użycie krótkich czasów naświetlania, choć decydujące znaczenie ma tutaj prędkość, z jaką porusza się obiekt. Pędzący samochód będzie wymagał krótszego czasu niż biegające dziecko. Istotny jest również kąt, pod którym obiekt zbliża się do obiektywu, np.: w przypadku samochodu jadącego na wprost, czasy potrzebne do zatrzymania jego ruchu będą dłuższe niż w przypadku fotografowania go pod kątem prostym do kierunku jazdy.

Duże znaczenie odgrywa też sam obiektyw - długi wymaga krótszych czasów naświetlania. Warto stosować jasne obiektywy, które pozwalają na zastosowanie dużego otworu przysłony. Jeśli mimo to będzie za mało światła, przy wybranym czasie należy zwiększyć wartość ISO lub użyć filmu o większej czułości. Można też ustawić się pod pewnym kątem do poruszającego się obiektu, aby wydłużyć czas potrzebny do zatrzymania akcji.

Poruszenie

Aby uzyskać taki rezultat, należy zastosować odpowiednio długie czasy naświetlania - jest to uzależnione od szybkości z jaką porusza się obiekt, a także zaplanowanego efektu końcowego. Można zdecydować się na delikatne poruszenie i wtedy czas będzie krótszy (poniżej 1/30 s).

Uchwyceniem ruchu na fotografii zajmuje się migawka, a dokładniej ustawiona wartość czasu jej otwarcia - w przypadku poruszających się obiektów ma to ogromne znaczenie. Efekt końcowy zależy również od kierunku ruchu obiektu względem obiektywu - stosując identyczny czas otwarcia migawki, można uzyskać całkiem odmienne zdjęcia.

Panoramowanie

W tym przypadku fotografia przedstawia ostrą sylwetkę poruszającego się obiektu na artystycznie rozmazanym tle. Panoramowanie można wykonać poprzez zmianę trybu pracy obiektywu na autofocus (AF) - aparat będzie poprawiał ostrość w trakcie robienia zdjęć.

Należy stosować dłuższe czasy naświetlania, najlepiej od 1/4 do 1/30 s. Konieczne jednak mogą okazać się zmiany w ustawieniach - trzeba bowiem pamiętać, że czas naświetlania jest uzależniony od prędkości poruszającego się obiektu, jak i odległości dzielącej go od obiektywu.

Po zajęciu odpowiedniej pozycji, czyli ustawieniu się na przeciwko tła, należy skręcić aparat w kierunku przybliżającego się obiektu. Trzeba uchwycić go w kadrze i gdy znajdzie się w miejscu wybranym na tło, wcisnąć spust migawki. Aby uniknąć rozmazania, należy kontynuować panoramowanie do momentu zniknięcia obiektu z tła.

Technika rejestrowania ruchu zależy w dużej mierze od wyobraźni i zamysłu fotografa, ale też od pewnych zasad. I choć dostępnych jest wiele możliwości, to należy korzystać rozsądnie, biorąc pod uwagę okoliczności i panujące warunki.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady