Jak fotografować tęczę?

Poradopedia.pl  |   |  + 2  |  Ocena: (głosy: 0)

Tęcza jest zjawiskiem optycznym powstającym w momencie rozszczepienia światła załamującego się i odbijającego wewnątrz kropli wody. Fotografowanie jej może sprawiać pewne trudności, dlatego tym bardziej należy zapoznać się z poniższymi wskazówkami.

Aby sfotografować tęczę należy:

1. Zaopatrzyć się w statyw

Statyw fotograficzny pełni funkcję stabilizatora i służy do mocowania aparatu fotograficznego. Pozwala zmieniać jego położenie pod dowolnym kątem i w różnych pozycjach: poziomej lub pionowej.

2. Używać przysłony (przesłony)

W pochmurne i ciemne dni występuje konieczność użycia mniejszej przysłony lub dłuższego czasu naświetlania. Warto również zastosować wysoką wartość przysłony, aby wyostrzyć głębię zdjęcia. Przysłona reguluje ilość światła podczas naświetlania; każde zwiększenie liczby przysłony o jedną działkę powoduje zmniejszenie ilości wpadającego światła o połowę.

3. Zastosować filtr polaryzacyjny

Płytka lub folia wykonana z przezroczystego materiału potocznie zwana polaroidem posiada zdolność polaryzacji światła. Filtr polaryzacyjny jest więc niezbędny przy fotografowaniu takiego zjawiska jakim jest tęcza. Pochłania rozproszone w atmosferze światło i dzięki temu barwy na zdjęciu stają się bardziej nasycone a tęcza nabiera intensywnych kolorów. W przypadku robienia zdjęć plenerowych kąt filtrowania powinien być ustawiony 90 stopni w stosunku do kierunku padania światła. Filtr obniża warunki ekspozycji o 1-2 EV (skala ekspozycji fotograficznej) i należy wziąć to pod uwagę dobierając te warunki ręcznie.

4. Przestrzegać zasad kadrowania

Fotografia powinna być komponowana na zasadzie trójpodziału czyli z uwzględnieniem głównego punktu zdjęcia, ułożenia linii oraz horyzontu. Kadr podzielony na trzy równe poziome i pionowe części utworzy cztery tzw. gorące punkty w miejscach przecięcia się prostych. Reguła trzech części jest stosowana w pejzażu poprzez umieszczanie linii horyzontu na jednej z linii podziału.

Aby udoskonalić fotografię warto wykorzystywać naturalne linie i wzory, np.: rzekę lub drogę. W ten sposób można poprowadzić obserwatora w kierunku tematu czyli tęczy.

5. Uwzględnić krajobraz wokół tęczy

Warto wziąć pod uwagę różne perspektywy fotografowania tęczy i zastosować obiektyw szerokokątny. W zależności od wielkości zjawiska można wykorzystać zoom czyli obiektyw z większą ogniskową. Jest to dobre rozwiązanie, gdy chcemy uchwycić obiekt współgrający z tęczą, np.: samolot przelatujący w tle albo początek tęczy. Szerokie obiekty będą prezentowały się lepiej na zdjęciach wykonanych trybem poziomym.

6. Zadbać o odpowiednie tło

Zwykle nie ma możliwości zmiany tła ale zawsze można zmienić perspektywę wykonywania zdjęcia lub kąt położenia aparatu. Aby nie stracić tła należy zastosować szeroki kąt czyli oddalenie obrazu. Jeśli chcemy zrezygnować z tła powinniśmy zastosować wąski kąt i przybliżyć obraz. Przy fotografowaniu tęczy warto wykorzystywać metodę pejzażową - zbliżam się, oddalam kadr. 

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 2
~Wobić | 2014-07-06 17:18
Wow, filtr polaryzacyjny do fotografowania tęczy?!? To jakiś ostry żart?
Filtr polaryzacyjny spowoduje, że tęcza zniknie, gdyż tęcza to efekt polaryzacji światła, który to właśnie efekt eliminuje w/w filtr.
~Qrczakoff | 2014-06-14 20:21
Z tym filtrem polaryzacyjnym to autor sprawdzał, czy tak sobie zgaduje? Dziś miałem okazję przetestować tę teorię, ale jedynym widocznym efektem jego użycia nie było lepsze nasycenie kolorów, ale wręcz odwrotnie - całkowita eliminacja tęczy.

Najnowsze porady