Jak poprawić zdjęcie za pomocą Photoshopa?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Efekt czerwonych oczu, różnego rodzaju defekty na skórze, wyblakłe kolory - zdjęcia z aparatu fotograficznego nie zawsze nas zachwycają. Na szczęście możemy poprawić ich jakość i to od razu po przesłaniu do komputera. Musimy tylko zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzie, a mianowicie dobry program graficzny. Poniżej znajdują się wskazówki, jak za pomocą Photoshopa poprawić zdjęcia.

Aby uzyskać idealną skórę

Używamy funkcji "Punktowy pędzel korygujący" (ang. Spot healing brush), znajdującego się w palecie "Narzędzia" (wersja Photoshop CS2 i nowsze). Próbkujemy zdjęcie w okolicy punktu, który chcemy skorygować - program zapamiętuje kolor pikseli z danego miejsca. Zamazujemy defekt na skórze, używając pędzla (jego rozmiar powinien być nieco większy niż rozmiar korygowanego obszaru).

W starszej wersji programu, aktywujemy funkcję "Pędzel korygujący" (ang. Healing brush); wybieramy czysty fragment skóry, naciskamy klawisz Alt i zwalniamy go wtedy, gdy pędzel znajdzie się na obszarze przeznaczonym do korekty. Po takim "zabiegu" cera na zdjęciu będzie idealna.

Aby uzyskać właściwy kolor oczu

Efekt czerwonych oczu spowodowany jest błyskiem z lampy błyskowej, umieszczonej blisko osi obiektywu. Photoshop (wersja CS2 i nowsze) oferuje narzędzie do eliminacji tego zjawiska. Klikamy prawym przyciskiem myszy i wybieramy z palety funkcję "Czerwone oczy"; zaznaczamy źrenice - program usuwa efekt czerwonych oczu, wypełniając korygowane punkty czarnym kolorem.

Zbyt mocne refleksy mogą uczynić spojrzenie nienaturalnym. Jeśli chcemy zredukować odbicia, kopiujemy zdjęcie do nowej warstwy. Wykorzystując kopię, wciskamy klawisz Alt i kopiujemy część tęczówki w miejsca, gdzie odblask jest najbardziej widoczny.

Jeśli oczy są zbyt matowe, aktywujemy funkcję "Rozjaśnienie" i wybieramy tryb "Cienie" (ang. Shadows) albo "Półcienie" (ang. Midtones). Zakreślamy białe obszary oka (niski poziom ekspozycji w ustawieniach pędzla zapobiega wystąpieniu artefaktów). Jeśli tęczówka jest za ciemna, rozjaśniamy dodatkowo kolor oczu. W tym celu aktywujemy tryb "Światła" (ang. Highlight); nie zmieniamy czarnego koloru źrenic (kontury tęczówki możemy tylko nieznacznie zmienić). Następnie wybieramy z palety funkcję "Wyostrzanie" - dzięki niej poprawimy zarys rzęs i brwi, prowadząc pędzel dookoła oczu.

Aby uzyskać lśniący, naturalny uśmiech

Do wybielania zębów Photoshop używa stempli i filtrów. Poprawiamy odpowiednie miejsca, używając funkcji "Stempel", która umożliwia klonowanie wybranych obszarów. Opcja "Wyrównywanie" (ang. Aligned) musi być przy tym wyłączona. Funkcja "Rozjaśnianie" (ang. Dodge) zmieni żółty kolor zębów w nieskazitelną biel. Aby tak się stało, ustawiamy tryb "Półcienie" lub "Światła" dla zębów przednich oraz tryb "Cienie" dla zębów trzonowych. Wartość ekspozycji ustawiamy na niskim poziomie, np.: 25% i stopniowo rozjaśniamy zęby. Z ich wybielaniem nie przesadzamy - zbyt białe wyglądają nienaturalnie.

Aby poprawić zdjęcie robione przy brzydkiej pogodzie

Używamy funkcji "Dopasuj kolor" (ang. Match color) z menu "Obrazek" (ang. Image) i zaznaczamy opcję "Neutralizuj" (ang. Equalize) - nieciekawy niebieski efekt zniknie ze zdjęcia. Aby zachować na zdjęciu np.: burzowe chmury, powinniśmy zastosować funkcję "Dopasuj kolor", a następnie stworzyć maskę warstwy i ustawić intensywność koloru.

Aby wzmocnić kolory na zdjęciu krajobrazowym

Używamy opcji "Zakres koloru" (ang. Color range). Klikamy na pożądanym obszarze pipetką i za pomocą suwaka tolerancji, określamy wartość do jakiej chcemy zintegrować, z zaznaczonym obszarem, elementy o zbliżonej kolorystyce. Potwierdzamy wybór i tworzymy kopię warstwy, wciskając kombinację klawiszy Ctrl + J. Następnie zaznaczamy filtr koloru i dokonujemy zmian. Kolory możemy również wzmacniać za pośrednictwem trybu warstw dostępnego w palecie warstw.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady