Co powinieneś wiedzieć o jajkach

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Na temat jajek krążą fałszywe informacje, zwłaszcza na temat ich wartości odżywczych i wpływu na zdrowie.  Jak jest naprawdę?

Jajka

Czy jajka są zdrowe, jak działają na cholersterol?

Przez lata panowało przekonanie, że jajka są niezdrowe ze względu na wysoką zawartość cholesterolu. Jajka są jednak jak najbardziej zdrowe, są praktycznie witaminową bombą i podwyższają poziom tylko dobrego cholesterolu. Jedzenie jajek w żadnym wypadku nie zwiększa ryzyka chorób serca i układu krążenia, a działa wręcz przeciwnie. 

Jajka zawierają dużo protein, zdrowych tłuszczów i antyoksydantów, natomiast mało kalorii.

Jakie znaczenie ma kolor skorupki

Kolor skorupki nie ma większego znaczenia dla smaku czy wartości odżywczej jajka, a związany jest zazwyczaj po prostu z rasą kury. Kury z białym upierzeniem znoszą zazwyczaj jajka o jasnej skorupce, a kury o brązowym upierzeniu znoszą ciemniejsze jajka.

Skąd różnice w kolorze żółtka

Kolor żółtka także niewiele ma wspólnego z wartościami odżywczymi, a wynika ze składników diety kury, czy jadła więcej zielonych warzyw, kukurydzy czy też nasiona zbóż.

Dwa żółtka w jednym jajku

Jajka zawierające dwa żółtka często znoszą młode kury, których cykl nie jest jeszcze w pełni uregulowany. Takie jajko może się zdarzyć jednak każdej kurze i co pewien czas można się na nie natknąć.

Dlaczego z jajek kupionych w sklepie nie wylęgają się kurczęta?

Żeby z jajka wykluło się kurczątko musi dojść do zapłodnienia kury przez koguta. Jajka, jakie kupujesz w sklepie są znoszone przez kury, które nie mają styczności z kogutami.

Przeczytaj inne porady dotyczące jajek, a także jak rozumieć oznaczenie jajek.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1

Najnowsze porady