Jak się zaprzyjaźnić?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Dla jednych przyjaźń to bezwarunkowa akceptacja, dla innych wsparcie i zrozumienie, a dla jeszcze innych możliwość spędzania czasu z ludźmi, na których zawsze można liczyć. Prawdziwy przyjaciel to osoba wyjątkowa, w której towarzystwie poczujesz się dobrze i swobodnie, będziecie rozumieć się bez słów.

Przyjaźń

10 sposobów na prawdziwą przyjaźń

1. Utrzymuj stały kontakt

Dobrzy przyjaciele nigdy o sobie nie zapominają. Nie chodzi o to, żeby codziennie spotykać się czy rozmawiać godzinami przez telefon. Bądź jednak w stałym kontakcie, czasami wystarczy prosty sms lub e-mail z pytaniem, czy wszystko jest w porządku - takie miłe gesty podtrzymują przyjaźń.

2. Bądź lojalny

Prawdziwa przyjaźń tego wymaga. Przyjaciele nie mówią o sobie źle w towarzystwie innych osób, nie plotkują i nie zdradzają swoich tajemnic. Szanują wszystkie swoje słabości.

3. Słuchaj uważnie

Przyjaciel musi wiedzieć, że interesujesz się tym, co ma do powiedzenia. Słuchaj, zadawaj pytania i wyciągaj wnioski - będzie miał pewność, że jego słowa nie idą w próżnię.

4. Poświęcaj swój czas

Nie żałuj czasu dla przyjaciela, zwłaszcza wtedy gdy ma problem. Jeśli trudno Ci w danym momencie wygospodarować wolną chwilę, przynajmniej zadzwoń i pociesz go, aby miał pewność że naprawdę Ci na nim zależy.

5. Wspieraj w trudnych chwilach

Łatwo pielęgnować relację, która nic nie kosztuje i niczego nie wymaga. Istotę przyjaźni doskonale oddaje powiedzenie: "Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie". Często pierwsze kłopoty przyjaciela weryfikują jakość owej więzi.

6. Bądź szczery

Przyjaźń oparta jest na szczerości. Lepiej powiedzieć komuś prawdę, niż zawieść jego zaufanie. Prawdziwi przyjaciele potrafią uczciwie wyrażać swoje opinie i przekonania w sytuacjach, kiedy tego od siebie oczekują. Pamiętaj tylko, aby postępować w sposób łagodny, nie roszczący sobie prawa do jedynej prawdy.

7. Naucz się szybko godzić po kłótni

Konflikty są nieuniknione w każdej ludzkiej relacji. Przyjaciele mogą się ze sobą nie zgadzać, bywa że mają do siebie o coś żal. Potrafią jednak komunikować się i przebaczać sobie nawzajem. 

8. Szanuj i akceptuj

W prawdziwej przyjaźni nie liczy się wygląd zewnętrzny czy drobne mankamenty osobowości. Jeśli coś Ci przeszkadza, spróbuj się dogadać i osiągnąć kompromis, bez szantażu i złośliwości. Pamiętaj, że przyjacielem jest się między innymi po to, aby druga strona mogła czuć się przy Tobie swobodna, doceniona i kochana na swój sposób.

9. Nie licytuj się o to, kto bardziej dba o przyjaźń

Po co rozważać, kto do kogo ostatnio zadzwonił, kto zapłacił za kawę, kto jest bardziej troskliwy i wyrozumiały. Jeśli masz do czynienia z uczciwą przyjaźnią, wrzuć na luz a jeśli czujesz się wykorzystywany, porozmawiaj szczerze z przyjacielem i ustalcie pewne zasady.

10. Pamiętaj o ważnych datach

Dobrzy przyjaciele zawsze o sobie pamiętają, składając sobie życzenia i obdarowując się choćby drobnymi prezentami z różnych okazji. Takie gesty są w przyjaźni na porządku dziennym, nie tylko od święta.

Przyjaciele szanują swoją odmienność i niezależność. Uczą się wybaczania i wdzięczności, rozumienia i słuchania, a także poczucia humoru i dawania wskazówek. Postępuj zawsze w taki sposób, w jaki chciałbyś żeby przyjaciele Cię traktowali. 

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: