Dotrzymywanie obietnic - kiedy dawać i jak dotrzymywać słowa

Poradopedia.pl  |   |  + 2  |  Ocena: (głosy: 0)

Dotrzymywanie obietnic to często niełatwa sprawa. Warto jednak być słownym i prawdomównym, aby inni mogli na nas polegać.

W dzisiejszym świecie niezwykle ważne jest budowanie zaufania. Jeśli więc chcesz, aby inni Ci ufali, musisz być wiarygodny i potwierdzać to swoim postępowaniem. Bądź jednak ostrożny jakie obietnice składasz i czy faktycznie będziesz w stanie ich dotrzymać.

Zacznij od spełniania obietnic danych sobie samemu

Nie jest to łatwe, ale możliwe do zrealizowania. Na pewno wiele razy przyrzekałeś sobie, że zaczniesz w końcu ćwiczyć, zdrowo się odżywiać czy uczyć języków obcych i jak zwykle skończyło się tylko na deklaracjach. Jeśli uda Ci się dotrzymać danej sobie obietnicy, od razu wzrośnie Twoja wewnętrzna siła i łatwiej spełnisz zobowiązania wobec innych osób. Nie dotrzymując danego słowa krzywdzisz nie tylko siebie, ale przede wszystkim tych ludzi - dużo mniejszą przykrość sprawisz im odmawiając już na początku, niż składając obietnice bez pokrycia. Jeżeli stawiasz sobie jakiś cel, to nie poprzestawaj na deklaracjach - zaplanuj drogę do celu i podejmij konkretne działania w tym kierunku. Nie podejmuj zbyt wielu wyzwań jednocześnie - lepiej realizować kolejne cele, niż zawieść siebie i zniechęcić się w wielu sprawach jednocześnie.

Bądź człowiekiem, któremu można ufać

Wywiązując się ze złożonych sobie zobowiązań, uczysz się zaufania do siebie. Kiedy spełniasz obietnice dane innym, wzrasta zaufanie i szacunek drugiej osoby do Ciebie - od razu widać, że jesteś wiarygodny, konsekwentny i spójny wewnętrznie. Jeśli nie będziesz szanował danego słowa, następnym razem gdy coś komuś obiecasz, ta osoba już Ci nie uwierzy.

Nie zobowiązuj się do czegoś, jeśli nie zamierzasz tego zrobić.

Łatwo obiecywać tylko "dla świętego spokoju", niestety odbija się to na naszym samouznaniu. Postępuj ostrożnie i nie składaj przyrzeczeń, których z góry wiesz, że nie dotrzymasz. Szczerze przyznaj, jakie są szanse spełnienia obietnicy - sprawdź, czy są lub będą istniały wszelkie elementy do dotrzymania danego słowa. Przeszkodą do wykonania zobowiązania może być chociażby zła pogoda czy brak czasu - to warunki, które powinieneś ująć w składaniu obietnicy, np.: "Jeśli zdążę, podejmę się tego zadania".

Naucz się odmawiać.

Nie musisz spełniać zachcianek innych osób. Powiedź "nie", jeśli nie masz zamiaru zrobić danej rzeczy. Odmawiając, zwykle boimy się odrzucenia i braku akceptacji - to jednak prostsze, niż składanie obietnic a później ich nie spełnianie. Nie warto ryzykować utraty zaufania, gdyż jest ono podstawą dobrej współpracy, udanych relacji i związków. Tylko prawdziwi przyjaciele potrafią mówić sobie prawdę, którą niekoniecznie chcieliby usłyszeć. Zamiast składać obietnice bez pokrycia, powiedź "Przykro mi, muszę odmówić, bo nie chcę Cię w przyszłości zawieść", "Niestety, nie znajdę czasu, aby się tym zająć", "Nie chcę obiecywać Ci czegoś, czego nie będę w stanie zrobić".

Jeśli złożyłeś komuś obietnicę, zrób wszystko, aby ją zrealizować. A jeśli już zdarzyło Ci się nie dotrzymać danego słowa, ustal jak najszybciej nowe warunki wypełnienia zobowiązania - nie zostawiaj sytuacji niewyjaśnionej.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 2
~Wik | 2015-01-30 18:27
:)

Najnowsze porady