Jak myć auto zimą?

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Środki (sól, piach, a nawet żwir) zapewniające bezpieczeństwo kierowców w mroźne dni, przyczyniają się również do korozji karoserii pojazdów. Aby temu zapobiec, warto utrzymywać nadwozie auta w należytej czystości. Poniżej znajdują się wskazówki, kiedy i gdzie najlepiej myć auto w zimie.

Odpowiednia pora

Auto można bez większych obaw myć, gdy temperatura powietrza wynosi do ok. 2 stopni C - wówczas nic nie grozi ani uszczelkom, ani innym elementom pojazdu. Dopiero niższe temperatury mogą powodować ich zamarznięcie. Nie ma najmniejszego sensu myć samochodu na mrozie - po chwili na nadwoziu pojawi się warstwa lodu; to samo może też spotkać uszczelki i zamki.  

i miejsce

W razie pewności, że temperatura w nocy nie spadnie poniżej 0 stopni C, można śmiało myć auto na myjniach samoobsługowych. Dysze z wodą pod ciśnieniem umyją podwozie, a strumień ciepłego powietrza dość skutecznie usunie wilgoć Szczotkowe myjnie bywają jednak brutalne dla lakieru - mogą powstać rysy i zmatowienia; wysokociśnieniowa myjka sprawdzi się za to idealnie w przypadku usuwania śniegu i lodu z nadkoli - wystarczy kilka minut, aby pozbyć się zabrudzeń.

O wiele delikatniejsze są automatyczne myjnie gąbkowe - tam zamiast szczotek wirują specjalne gąbki. Mycie auta tą metodą jest mniej inwazyjne, ale za to ceny o kilkanaście procent przewyższają usługi na zwykłych automatach.

Optymalnym rozwiązaniem wydawałaby się myjnia ręczna. Mycie auta odbywa się w ciepłym pomieszczeniu, następnie samochód jest wycierany, a woda ze szczelin i zamków wydmuchiwana. Jedyną wadą takiej usługi jest cena - jednorazowe mycie wraz z woskowaniem może uszczuplić portfel nawet o kilkadziesiąt złotych.

Po umyciu auta, wszystkie uszczelki otworów drzwiowych powinny być starannie wytarte, a następnie posmarowane specjalnym preparatem. Zabezpieczone w ten sposób, nie przykleją się do nadwozia na mrozie. Każdy bębenek zamka powinien dostać porcję środka wypierającego wilgoć i smarującego elementy poszczególnych zapadek - zamki będą wówczas działać bez zarzuty, nawet podczas większych mrozów.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1