Jak przygotować się do długiej jazdy samochodem?

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Do długiej jazdy samochodem trzeba odpowiednio przygotować nie tylko siebie ale też auto. Oto ważne wskazówki, które musimy wziąć pod uwagę chcąc pokonać setki lub tysiące kilometrów drogi.

  1. Zanim wyruszymy w długą podróż, powinniśmy się dobrze wyspać a rano zjeść lekkostrawne śniadanie i wypić filiżankę kawy. Pamiętajmy, że ciężkostrawne potrawy usypiają a za kierownicą jest to niedopuszczalne.  
  2. Kierowca i jego pasażerowie (dorośli oraz dzieci powyżej 12 roku życia i powyżej 150 cm wzrostu) mają obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa podczas jazdy. W przypadku młodszych dzieci używamy fotelika ochronnego lub innych urządzeń do przewożenia dzieci. Jeśli dziecko ma być przewożone na przednim siedzeniu, trzeba obowiązkowo zastosować fotelik. Nie można przewozić dziecka tyłem do kierunku jazdy, jeżeli samochód jest wyposażony w poduszkę powietrzną dla pasażera.
  3. Bagaże chowamy do bagażnika lub układamy w kabinie tak, żeby nie zrobiły nikomu krzywdy podczas gwałtownego hamowania. Rowery, deski surfingowe, narty lub walizki umieszczone na dachu muszą być odpowiednio ułożone i przymocowane.
  4. Wybierając się w podróż z dzieckiem należy pamiętać o zabraniu torebek na wypadek wymiotów. Jeśli dziecko cierpi na chorobę lokomocyjną, należy mu przed wyjazdem podać leki przeciwwymiotne. Nie zapominamy również o zabraniu środków przeciwbólowych, plastrów i termometru.  
  5. Zmęczenie można łagodzić różnymi sposobami: wypić mocną kawę lub herbatę, słuchać energetycznej muzyki, żuć gumę, zjechać na parking lub pobocze i chwilę odpocząć na świeżym powietrzu. W przypadku silnego zmęczenia i utraty koncentracji najlepiej zatrzymać się w motelu i zażyć drzemki.  
  6. Zmęczenie kierowcy ogranicza również klimatyzacja, która dodatkowo chroni przed odwodnieniem organizmu. Niestety ma również minusy - może wywoływać przeziębienie i wysuszać spojówki oczu. W samochodzie bez klimatyzacji należy często otwierać okna i wietrzyć wnętrze pojazdu.
  7. Miesiąc przed wyjazdem należy przeprowadzić niezbędne naprawy lub konserwację auta. Sprawdzamy wszystkie światła i oświetlenie tablicy rejestracyjnej.
  8. Nie zapominamy o zabraniu mapy samochodowej, jeśli nie posiadamy systemu GPS. Pamiętajmy jednak, że nawigacja samochodowa ma przewagę nad tradycyjną mapą - jest dokładniejsza, pozwala zaoszczędzić czas i przede wszystkim skupić się na jeździe.
  9. Wybierając się w długą trasę musimy być pewni, że posiadamy niezbędne dokumenty do podróżowania a kierowca dodatkowo ważną polisę OC i przegląd, książkę serwisową, telefon do ubezpieczyciela, itp. - czyli wszystkie dokumenty potrzebne podczas długiej jazdy samochodem.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1
~grzegorzBB | 2011-07-25 20:36
Jeżdżę od ponad 15 lat i powiem tak: porada na pewno wartościowa i przydatna - ogólnie OK.
Mam tylko istotne zastrzeżenia do punktów 6, 7 i 8.

Zatem cytuję z czym się nie zgadzam:

pkt.6 "Zmęczenie kierowcy ogranicza również klimatyzacja, która dodatkowo chroni przed odwodnieniem organizmu. Niestety ma również minusy - może wywoływać przeziębienie i wysuszać spojówki oczu. (...)"
- Klimatyzacja z pewnością ogranicza zmęczenie (wiem to z tzw.autopsji!), ale w jaki sposób ma chronić przed odwodnieniem, skoro osusza powietrze? Z kolei przeziębienia nigdy nie wywoła klimatyzacja właściwie konserwowana (oczyszczana) i oczywiście używana z głową.

pkt.7 "Miesiąc przed wyjazdem należy przeprowadzić niezbędne naprawy lub konserwację auta. Sprawdzamy wszystkie światła i oświetlenie tablicy rejestracyjnej."
- Miesiąc przed wyjazdem to chyba stanowczo za wcześnie! Zwłaszcza jeśli ktoś nie dysponuje wozem tzw.pierwszej młodości - przez miesiąc wiele może się zmienić... W szczególności dotyczy to swiateł - należy je sprawdzić bezpośrednio przed wyruszeniem w podróż. Zresztą oświetlenie należy sprawdzać jak najczęściej, nawet mając zupełnie nowy samochód.

pkt.8 "Nie zapominamy o zabraniu mapy samochodowej, jeśli nie posiadamy systemu GPS. Pamiętajmy jednak, że nawigacja samochodowa ma przewagę nad tradycyjną mapą - jest dokładniejsza, pozwala zaoszczędzić czas i przede wszystkim skupić się na jeździe."
- Owszem, tak jest z całą pewnością wtedy, gdy GPS działa poprawnie.
Z praktyki swojej i znajomych wiem, że z tym bywa różnie. Wiele zależy od pogody, modelu posiadanej nawigacji, rodzaju (jakości) oprogramowania GPS, itp. Tak więc i tego wynalazku należy używać z rozsądkiem. Z tego względu ZAWSZE trzeba zabierać w podróż mapę czy atlas samochodowy, niezależnie czy posiada się nawigację czy nie.

To tyle mojego komentarza w temacie :)

Najnowsze porady