Rady dla początkujących kierowców

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Jadąc samochodem musisz mieć oczy dookoła głowy i przewidywać, co może się stać. Dla osób jeżdżących od dłuższego czasu nie stanowi to większego problemu, ale jako początkujący kierowca możesz mieć z tym problem. Poniżej przedstawiamy wskazówki, dzięki którym będziesz wiedział jak zachować się na drodze.

Zanim przystąpisz do jazdy upewnij się, że masz dobrą pozycję za kierownicą

Sprawdź ustawienie lusterek i zapnij pasy. Pasy przytrzymają Cię na miejscu w razie nagłego manewru bądź kolizji, a nawet pozwolą uratować życie. Twoi pasażerowie też muszą mieć zapięte pasy.

Nie spiesz się

Wolniejsza prędkość daje Ci więcej czasu na reakcję. Na drodze obowiązuje zasada ograniczonego zaufania, dlatego musisz słuchać tylko siebie i ufać jedynie swoim osądom.

Bądź czujny

Szczególną ostrożność musisz zachować podczas nocnej jazdy. Dostosuj prędkość do warunków panujących na drodze. Upewnij się, że wszyscy pasażerowie mają zapięte pasy i obserwuj to, co dzieje się dookoła - w nocy piesi idący poboczem lub rowerzyści są bardzo mało widoczni. Miej na uwadze swoje, ale też innych bezpieczeństwo.

Nie przejmuj się, że inni kierowcy Cię wyprzedzają

Jako początkujący kierowca masz prawo jechać nawet odrobinę za wolno. Kiedyś Ty będziesz wyprzedzał innych, a póki co możesz na tylnej szybie swojego auta przykleić zielony listek. Musisz być bardzo ostrożny - obserwuj każdą stronę pojazdu i pamiętaj o przeszkodach, które często są na tyle niskie, że nie można ich dostrzec przez okno samochodu. Patrz w lusterka.

Na drodze nie możesz sobie pozwolić na chwilę zawahania

Lepiej przepuścić kilka samochodów niż wjechać na skrzyżowanie, zmuszając innego kierowcę do hamowania. Z czasem nauczysz się prawidłowo oceniać odległość.

Nie daj się sprowokować

Z dnia na dzień przybywa coraz więcej samochodów. Kierowcy nagminnie się spieszą, zmieniają dynamicznie tory jazdy, próbując wymusić pierwszeństwo na innych pojazdach. Nie próbuj się z nimi ścigać, nie zajeżdżaj im specjalnie drogi - niech jadą! Nie angażuj się w niebezpieczne sytuacje.

Patrz na znaki drogowe

Znaki podpowiadają Ci dokąd prowadzi droga, a także jak szybko możesz jechać i na jakie przeszkody możesz natrafić. Stosowanie się do znaków z pewnością pomoże Ci bezpiecznie dotrzeć do celu.

Pilnuj dozwolonego toru jazdy

Na niektórych drogach obowiązują przepisy jasno mówiące, po których pasach mogą poruszać się samochody osobowe. Uważaj na te znaki i nie staraj się omijać ruchu ulicznego pasem awaryjnym, np.: przeznaczonym dla autobusów. Jadąc w ten sposób możesz otrzymać wysoki mandat.

Jeśli zatrzyma Cię policja, bądź szczery i kulturalny

Policjanci drogowi nie lubią słuchać wymówek. Jeśli zasłużyłeś na mandat, dogadywanie się z nimi na pewno niczego nie zmieni. Odpowiadaj na pytani funkcjonariuszy rzeczowo i przynajmniej udawaj skruszonego.

Dbaj o swój samochód

Jazda poobijanym, porysowanym samochodem to sygnał dla innych kierowców, że jesteś lekkomyślnym kierowcą. Dbaj o swoje auto, gdyż na drodze jest ono Twoją wizytówką. Regularnie sprawdzaj poziom oleju i płynu chłodniczego, a także stan hamulców, opon i oświetlenia. Prawidłowa praca tych układów pozwoli Ci zaoszczędzić na paliwie.

Praktyka czyni mistrza! Z czasem nabierzesz wprawy i wyczujesz swój samochód. Pamiętaj, że prowadzenie auta to duża odpowiedzialność - za samego siebie, swoich pasażerów oraz pozostałych uczestników ruchu. 

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady