Zasady bezpiecznej jazdy samochodem

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Główną przyczyną kolizji i wypadków drogowych jest nieznajomość elementarnych zasad techniki jazdy. Kierowcy zapominają m.in.: o właściwej pozycji "za kółkiem", która nie może utrudniać prowadzenia auta i obrony przed niekontrolowanym zachowaniem pojazdu. Poniżej przedstawiamy zasady bezpiecznej jazdy samochodem.

Prawidłowa pozycja za kierownicą

Nie za blisko i nie za daleko od kierownicy. Plecy powinny spoczywać na oparciu fotela, a ręce na kierownicy w pozycji "za piętnaście trzecia" - lekko ugięte w łokciach. Trzeba pamiętać, że prowadzenie auta na wyprostowanych rękach lub nogach grozi poważnymi złamaniami i urazami stawów nawet w przypadku niewielkiej stłuczki. Z kolei kierowanie "z nosem na szybie" naraża kierowcę na uszkodzenia twarzy przy wybuchu poduszki powietrznej i utrudnia szybkie wykonanie manewru w razie nietypowej sytuacji na drodze.

Czyste szyby, lusterka i światła

Czystość tych elementów warunkuje dobrą widoczność drogi oraz jej otoczenia, co jest niezbędne dla bezpiecznego wykonywania manewrów na drodze. Jest to szczególnie ważne w przypadku złej pogody (mgła, burza, itp.) oraz jazdy nocą.

Zapięte pasy bezpieczeństwa

Poduszki powietrzne chronią kierowcę pod warunkiem, że ma on zapięte pasy. W przeciwnym razie jego głowa z dużą prędkością zbliża się w kierunku kierownicy i w tym momencie następuje uderzenie napełniającą się z dużym ciśnieniem poduszką powietrzną. W skrajnym przypadku może się to skończyć złamaniem karku.

Płynna jazda

Na drodze obowiązuje zasada ograniczonego zaufania. Trzeba mieć na uwadze bezzasadne i niesygnalizowane manewry, w tym zwolnienie lub zatrzymanie pojazdu, które mogą zaskoczyć i doprowadzić do kolizji. Jeśli droga jest śliska, należy zachować płynność jazdy - niedopuszczalne są nagłe skręty, gwałtowne hamowanie czy raptowne przyspieszanie. Swoje zamiary na drodze zawsze należy manifestować zawczasu, używając kierunkowskazów. Polscy kierowcy nagminnie o tym zapominają albo interpretują zamiary innych kierowców, nie pamiętając o regule ograniczonego zaufania. To powoduje niebezpieczne sytuacje na drodze. Na kursach bezpiecznej jazdy uczą, jak bezproblemowo łączyć szybkość z płynnością - tylko w ten sposób można uzyskać rozsądną i bezpieczną jazdę.

Odległość między innymi pojazdami

"Trzymanie się zderzaka" innego pojazdu może mieć fatalne skutki w przypadku nagłego hamowania. W ciągu 1 sekundy przy prędkości 90 km/h samochód przejedzie 25 metrów, tzn. że bezpieczny odstęp wynosi co najmniej 30 metrów (niektórzy doradzają, by zachować odstęp odpowiadający nawet połowie prędkości jazdy). Na śniegu i oblodzonej powierzchni odstęp ten powinien być ok. 3 razy większy niż na suchej drodze.  

Stosowanie się do przepisów ruchu drogowego

Przepisy drogowe i sygnalizacja mają zapewniać bezpieczną i płynną jazdę. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy wszyscy uczestnicy ruchu dostosowują się do nich. Kierowca niereagujący na znaki drogowe wprowadza nieprzewidywalność i stwarza potencjalnie niebezpieczne sytuacje na drodze.

Należy unikać:

  • prowadzenia samochodu jedną ręką;
  • ciągłego trzymania jednej ręki na dźwigni zmiany biegów;
  • tzw. dojenia krowy, czyli ciągłego wykonywania drobnych ruchów w jedną i drugą stronę oraz przekładania kierownicy z ręki do ręki;
  • puszczania kierownicy, także przy wychodzeniu z zakrętu;
  • chwytania koła kierownicy od środka przy wykonywania skrętów.

Oprócz nabytych umiejętności, niezwykle ważną rolę odgrywa spokój, zarówno psychiczny jak i fizyczny. Rozważne i łagodne prowadzenie auta oraz przestrzeganie przepisów drogowych pozwoli uniknąć przykrych w skutkach zdarzeń.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1