Rodzaje kont bankowych

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Konto bankowe to duża wygoda, bezpieczeństwo, oszczędność czasu i pieniędzy, a także wiele dodatkowych korzyści. Przeczytaj jakie są rodzaj kont bankowych, może potrzebujesz nowego konta!

Konto osobiste

Konto bankoweKonto osobiste, nazywane często kontem ROR (rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy), to podstawowy i najpopularniejszy rodzaj rachunku bankowego dla osób fizycznych. Konto osobiste pozwala Tobie na wykonywanie przelewów (np. regulowanie opłat) i otrzymywanie wpłat (np. przelewy wynagrodzenia lub świadczeń). Możesz także wpłacać i wypłacać pieniądze w formie gotówki. Konto osobiste zazwyczaj powiązane jest z kartą płatniczą którą możesz się posłużyć do wypłaty pieniędzy z bankomatu oraz płacić za zakupy. Obecnie większość kont osobistych można w pełni obsługiwać przez Internet lub telefon. Z korzystaniem z konta wiążą się zazwyczaj stosunkowo małe opłaty, w wielu wypadkach standardowa obsługa jest kompletnie bezpłatna, czasami wiąże się to ze spełnieniem określonych przez bank warunków (np. regularne wpływy na konto w określonej wysokości).

Skorzystaj z naszego prostego porównania kont w bankach - wybierz konto bankowe dla siebie porównując opłaty, parametry konta i inne cechy dostosowane do Twoich preferencji!

Konto oszczędnościowe

Konto oszczędnościowe zgodnie z nazwą służy do oszczędzania pieniędzy. Środki ulokowane na rachunku oszczędnościowym są wyżej oprocentowane niż na koncie osobistym, co wiąże się zazwyczaj z ograniczeniami w dysponowaniu pieniędzmi na tym rachunku. Ograniczenia te mają różną postać, np.: wypłata częściej niż raz w miesiącu może wiązać się z wysoką opłatą lub też utratą odsetek. Konto oszczędnościowe może być powiązane z Twoim kontem osobistym.

Konto walutowe

Konto walutowe ma podobne przeznaczenie jak konto osobiste, ale prowadzone w walucie obcej. To dobre rozwiązanie dla osób często wyjeżdżających za granicę, robiących zakupy w zagranicznych sklepach internetowych, studiujących za granicą lub otrzymujących stałe wpływy z zagranicy, np.: wynagrodzenie, emeryturę, rentę, zwroty podatków. Konto walutowe pozwala uniknąć kosztów przewalutowania, które są niekorzystne dla klienta.

Konto kredytowe

Prowadzone jest w celu obsługi zaciąganych kredytów. W momencie zaciągnięcia kredytu na koncie pojawia się saldo ujemne, które ulega zmniejszeniu przy każdorazowo spłaconej racie kredytowej.

Rachunek maklerski

Rachunek maklerski zakładany jest w celu obsługi transakcji dokonywanych na giełdzie, a więc dla osób, które chcą inwestować swoje pieniądze w akcje, obligacje, fundusze oraz inne instrumenty dostępne w obrocie giełdowym. Aby zainwestować pieniądze na giełdzie musimy je wcześniej przelać na rachunek maklerski, podobnie, aby skorzystać ze zrealizowanych zysków musimy je z niego wypłacić. W ramach rachunku maklerskiego przechowywane są informacje o Twoich inwestycjach, posiadanych papierach wartościowych i dokonanych transakcjach.

W ofercie banków można znaleźć także rachunek wspólny (np.: dla małżonków), konto studenckie i konto młodzieżowe (dla dzieci powyżej 13 roku życia). Takie dodatkowe rodzaje kont zazwyczaj są tworzone przez banki w celu lepszemu dostosowaniu oferty dla konkretnych grup klientów.

Posiadanie konta to nie tylko wygoda i bezpieczeństwo naszych pieniędzy – większość kont posiada obecnie wiele atrakcyjnych usług dodatkowych i zachęt, np.: usługę cashback (bank zwraca nam małą część zrealizowanych przez nas przelewów), programy lojalnościowe, dostęp do zamkniętych serwisów, konkursy z nagrodami, dostęp do doradcy finansowego, pożyczka w koncie.

Wiele z usług związanych z prowadzeniem konta jest bezpłatnych (np. prowadzenie rachunku, przelewy, korzystanie z karty płatniczej).

Oferta banków jest naprawdę bardzo szeroka i wielu przypadkach posiadanie rachunku bankowego oznacza dostęp do dodatkowych, znaczących korzyści. Warto więc poświęcić kilka chwil na porównanie ofert banków, aby wybrać najlepsze dla siebie konto.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Oferta finansowa

Skorzystaj online z szerokiej oferty produktów finansowych z renomowanych instytucji.