Jak oszczędzać bez wyrzeczeń

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Rosnące ceny towarów i usług zmuszają większość z nas do zaciskania pasa. Nie trzeba jednak od razu ze wszystkiego rezygnować. Wystarczy ustalić pewne reguły, które pozwolą oszczędzić pieniądze bez większych wyrzeczeń. Najlepszym na to sposobem jest prowadzenie domowego budżetu - pozwala dokładnie obliczyć i kontrolować dochody i wydatki.

Podstawowe produkty warto kupować w dyskontach. Niższe ceny, dobra lokalizacja i częste promocje przyciągają tłumy klientów. Oprócz standardowych produktów, Biedronka, Lidl, Kaufland, Aldi czy Netto oferują również te z wyższej półki.

Przed pójściem na zakupy należy sprawdzić, czego tak naprawdę brakuje w domu i sporządzić listę niezbędnych rzeczy (produkty kupowane na zapas często się marnują i są wyrzucane). Dobrze wiedzieć, że w sklepach na poziomie wzroku znajdują się produkty najdroższe, ale niekoniecznie najlepsze - zwykle im niżej, tym taniej. Warto sprawdzić cenę tego samego produktu, ale różnych firm.

Ostrożnie z promocjami! Trzeba dobrze sprawdzić, czy "2 w cenie 1" nie jest tylko i wyłącznie strategią marketingową sklepu. Warto ocenić realną wartość produktu, porównując ceny w kilku miejscach a następnie zastanowić się na ile korzystna jest dana oferta.

Lepiej nie zabierać do sklepu najmłodszych pociech - będą namawiać do kupowania zbędnych rzeczy. A jeśli już, to na czas robienia zakupów warto pozostawić maluchy w punkcie zabaw (wyjdzie taniej). Starsze dzieci mogą natomiast spacerować po sklepie i uczyć się zasad rozsądnego zarządzania pieniędzmi.

Jedzenie warto przygotowywać we własnym zakresie. Należy zrezygnować z kupowania na mieście wszelkiego rodzaju fast-foodów. Zamiast zapiekanek, hot-dogów czy hamburgerów lepiej samemu przyrządzić posiłek (będzie taniej i zdrowo). Wychodząc na miasto, warto zabrać ze sobą przekąskę (np.: owoc), która zagłuszy głód i pomoże wytrwać do obiadu lub kolacji w domu.

Do picia można śmiało używać wody z kranu. W większości polskich miast spełnia ona wszystkie normy europejskie. Duża twardość "kranówki" oznacza silne zmineralizowanie, a tym samym mniejsze ryzyko wystąpienia chorób serca. Sanepid na bieżąco bada wodę doprowadzaną rurami do naszych mieszkań zapewniając, iż jest ona jak najbardziej zdatna do picia.

Telewizor, dekoder telewizyjny, odtwarzacz DVD, monitor komputerowy i ładowarka do telefonu komórkowego, poprzez tryb czuwania generują dodatkowe koszty. Stand-by to wygodna funkcja, gdyż niektóre urządzenia można reaktywować nie wstając z kanapy. Niestety zużywa energię elektryczną, mimo iż sam sprzęt nie jest w użyciu. Warto wyłączać urządzenia elektryczne i elektroniczne na noc, a przed dłuższą nieobecnością w domu - wyciągać wtyczki z gniazdek.

Oszczędzanie pieniędzy wymaga zachowania pewnej dyscypliny finansowej. Cały proces powinien być podporządkowany wyznaczonemu celowi, wówczas będzie łatwiej. Warto oddzielać pieniądze oszczędzone od tych, które są przeznaczone na bieżące wydatki - idealnie sprawdzi się oddzielne konto oszczędnościowe lub lokata bankowa.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Oferta finansowa

Skorzystaj online z szerokiej oferty produktów finansowych z renomowanych instytucji.

Zobacz kalkulatory

Najnowsze porady