Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego - ubezpieczenie zdrowotne w Unii Europejskiej

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) uprawnia do uzyskania świadczeń zdrowotnych, udzielanych przez instytucje medyczne działające w powszechnym publicznym systemie ochrony zdrowia (np.: szpitale, poradnie, itp.) w trakcie czasowego pobytu za granicą w którymkolwiek z 27 państw Unii Europejskiej a także Norwegii, Szwajcarii, Liechtensteinu oraz Islandii.

EKUZ JEST BEZPŁATNA. WYSTAWIA SIĘ JĄ DLA NASTĘPUJĄCEJ KATEGORII OSÓB:

  1. Ubezpieczonych w NFZ;
  2. Wskazanych w Ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych a mianowicie:
  3. Osób objętych decyzją wójta (burmistrza lub prezydenta) gminy właściwej ze względu na miejsce zamieszkania świadczeniobiorcy,
  4. Nieubezpieczonych kobiet w okresie ciąży, porodu i połogu, posiadających obywatelstwo polskie i miejsce zamieszkania na terytorium RP,
  5. Nieubezpieczonych osób posiadających obywatelstwo polskie i miejsce zamieszkania na terytorium RP, które ukończyły 18 rok życia;
  6. Uprawnionych na zasadach określonych przepisami o koordynacji, tj.: osób ubezpieczonych w krajach EFTA i zamieszkujących na terytorium RP, z zarejestrowanym formularzem E109 lub E121.

Każda osoba ubezpieczona także członek rodziny, otrzymuje własną Kartę.

EKUZ WYSTAWIANA JEST W ZWIĄZKU Z:

  1. Wyjazdem turystycznym;
  2. Wyjazdem związanym z pracą, np.: w związku z delegacją służbową pracownika najemnego, wykonywaniem podobnej pracy w innym państwie przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą tzw. "samo-delegowanie", czy też w związku z wykonywaniem pracy lub prowadzeniem działalności na własny rachunek w dwóch lub kilku państwach członkowskich;
  3. Wyjazdem do szkoły/na uczelnię lub na praktyki uczniowskie/studenckie;
  4. Poszukiwaniem pracy przez osobę bezrobotną.

Od 1 stycznia 2011 roku wniosek o EKUZ można złożyć w każdym Oddziale Wojewódzkim NFZ.

DO WNIOSKU NALEŻY ZAŁĄCZYĆ NASTĘPUJĄCE DOKUMENTY:

Pracownicy - ostatni raport imienny RMUA lub aktualnie podstemplowaną książeczkę ubezpieczeniową lub zaświadczenie pracodawcy (wzór znajduje się na stronie internetowej NFZ).

Osoby prowadzące działalność gospodarczą - aktualne zaświadczenie z ZUS o niezaleganiu w opłacaniu składek i ostatni dowód wpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Rolnicy ubezpieczeni w KRUS - zaświadczenie z KRUS o okresach podlegania i odprowadzania składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Emeryci - legitymację emeryta lub ostatni odcinek emerytury.

Renciści - legitymację rencisty lub ostatni odcinek renty oraz decyzję o przyznaniu świadczenia.

Bezrobotni zarejestrowani w urzędzie pracy - zaświadczenie o odprowadzaniu składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Osoba ubezpieczona jako członek rodziny (np.: uczeń, student lub niepracujący małżonek) powinna również złożyć wniosek o wydanie EKUZ, załączając:

  • dowód zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ,
  • dokument potwierdzający kontynuację nauki w przypadku osób, które ukończyły 18 rok życia (np.: legitymacja studencka) lub orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.

W przypadku osób wskazanych w Ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, do wniosku należy dołączyć następujące dokumenty:

  • decyzję wójta (burmistrza lub prezydenta) gminy właściwej ze względu na miejsce zamieszkania świadczeniobiorcy,
  • zaświadczenie od lekarza (z datą nie wcześniejszą niż 30 dni przed złożeniem wniosku) lub kartę przebiegu ciąży oraz dokument stwierdzający tożsamość; w przypadku kobiet w okresie połogu - skrócony odpis aktu urodzenia dziecka i dokument stwierdzający tożsamość matki (dotyczy nieubezpieczonych kobiet w okresie ciąży, porodu i połogu, posiadających obywatelstwo polskie miejsce zamieszkania na terytorium RP),
  • dokument potwierdzający tożsamość albo skrócony odpis aktu urodzenia (dotyczy osób zamieszkujących na terytorium RP, które nie ukończyły 18 roku życia).

Okres ważności EKUZ liczy się od dnia złożenia wniosku.   

WYPEŁNIONY WNIOSEK WRAZ Z ZAŁĄCZNIKAMI NALEŻY ZŁOŻYĆ:

  • osobiście,
  • pocztą (również elektroniczną),
  • faxem.

W ZWIĄZKU Z POBYTEM TURYSTYCZNYM EKUZ MOŻE BYĆ WYDANA NA OKRES:

5 lat - dla emeryta;

6 miesięcy - dla osób ubezpieczonych, tj.: osób zatrudnionych, prowadzących działalność gospodarczą, pobierających rentę, studentów zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego przez uczelnię, członków rodzin wyżej wymienionych;

2 miesięcy - dla osób bezrobotnych zarejestrowanych w urzędzie pracy.

DODATKOWO KARTA MOŻE BYĆ WYDANA:

Na okres do 6 miesięcy - dla kobiet w ciąży lub porodu, posiadających obywatelstwo polskie i miejsce zamieszkania na terytorium RP a także dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia (okres ważności Karty kończy się z dniem ukończenia przez te osoby 18 roku życia);

Na okres do 90 dni - dla osób, które spełniają kryterium dochodowe do otrzymania świadczeń z pomocy społecznej i otrzymały decyzję np.: wójta lub burmistrza;

Na okres do 42 dni od dnia porodu - dla kobiet w okresie połogu, posiadających obywatelstwo polskie i miejsce zamieszkania na terytorium RP.

Osoba wyjeżdżająca do pracy otrzymuje EKUZ tylko na okres do momentu podjęcia pracy. Okres ważności Karty nie może przekraczać okresu przyznanego świadczenia.

Ważne! EKUZ nie jest dowodem ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia uprawniającym do świadczeń zdrowotnych na terytorium Polski. To znaczy, że osoba ubezpieczona w NFZ może posługiwać się EKUZ w państwach członkowskich, ale nie w Polsce.

Szczegółowe informacje dotyczące systemów ochrony zdrowia w poszczególnych państwach można znaleźć na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Zobacz kalkulatory