Jakie są rodzaje ubezpieczeń turystycznych?

Poradopedia.pl  |   |  + 3  |  Ocena: (głosy: 0)

Wybierając się na urlop, warto pamiętać o wykupieniu odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego.

Ubezpieczenie zdrowia

W takim przypadku do wyboru są dwie możliwości:

  1. Wykupienie polisy turystycznej - jest korzystna zwłaszcza w sytuacji, gdy turyści narażeni są na wysokie koszty związane z leczeniem lub śmiercią bliskiej osoby. Taki rodzaj polisy umożliwia również wykupienie dodatkowych opcji ubezpieczenia, np.: następstwa nieszczęśliwego wypadku.
  2. Posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) - turysta może korzystać z opieki medycznej na obszarze całej Unii Europejskiej w ramach ubezpieczenia zdrowotnego w Narodowym Funduszu Zdrowia. Aby otrzymać Kartę, należy złożyć wniosek we właściwym NFZ w miejscu zamieszkania. Trzeba jednak pamiętać, że EKUZ nie pokrywa w pełni całego procesu leczenia, transportu z miejsca wypadku do szpitala, a także zakupu niezbędnych lekarstw i środków opatrunkowych.

Ubezpieczenie bagażu

Bagaż podróżny to rzeczy należące do ubezpieczonego lub wypożyczone przez niego (musi to być potwierdzone dokumentem), jak również rzeczy przewożone lub przenoszone poza miejsce stałego pobytu. Zakres ochrony ubezpieczonej obejmuje:

  • kradzież, zniszczenie bądź uszkodzenie bagażu,
  • utratę bagażu wskutek wypadku lub klęski żywiołowej.

Ubezpieczenie bagażu nie obejmuje m.in.: pieniędzy w gotówce, sprzętu komputerowego, biżuterii i dzieł sztuki.

Wysokość składki zależy od sumy ubezpieczenia, zakresu jej ochrony, strefy geograficznej oraz długości trwania umowy. Przed wykupieniem takiej polisy, warto dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczeń.

Ubezpieczenie samochodu

W krajach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego powinna wystarczyć polisa OC. Trzeba jednak wiedzieć, że w niektórych krajach poza UE konieczne jest wykupienie Zielonej Karty, które stanowi Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy. W ramach Zielonej Karty zarówno w UE, jak i poza jej obszarem obowiązuje tzw. ubezpieczenie Car Assistance (CA) pokrywające koszty związane z zamieszkaniem, zakwaterowaniem podczas awarii samochodu, a często też koszty związane z wynajęciem pojazdu zastępczego na czas naprawy.

Rezygnacja z podróży

W ramach tego ubezpieczenia można uzyskać zwrot poniesionych kosztów w wypadku rezygnacji z wyjazdu. Odstąpienie od umowy jest możliwe tylko w przypadku zaistnienia bardzo ważnej przyczyny - musi ją potwierdzić osoba trzecia. Do takich przyczyn należy: wypadek klienta, choroba, obowiązkowy wyjazd służbowy, utrata pracy lub mieszkania, a także sprawa rozwodowa. Odszkodowanie jest pomniejszane o udział własny biura podróży, który zazwyczaj wynosi ok. 20%. Cena takiej polisy zależy od kosztu całego wyjazdu, ale najczęściej stanowi 3% jej wartości.

Organizatorzy imprez turystycznych zobowiązani są do spełnienia szeregu warunków dotyczących oferowanych usług. Warunki te reguluje Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 roku o usługach turystycznych (Dz.U. z 2004 r., Nr 223, poz. 2268).

Polecane strony

Ubezpieczenie turystyczne w markecie ubezpieczeń
Porównaj i wybierz najlepsze ubezpieczenie turystyczne dla Ciebie.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 3
~kalinowska | 2018-10-08 10:52
zawsze przed podróżą wykupuję ubezpieczenie, mam wtedy spokojną głowę, różnie może być, mam sprawdzonego eksperta od ubezpieczeń http://www.michal-mazur.pl/
~Jan | 2012-05-14 09:15
Pani Aniu, te karty to rzeczywiście dobre rozwiązanie. Teraz są w nizszej cenie - 79zł wiec chyba każdy może sobie na nie pozwolić.
~Anna | 2012-04-16 13:15
Ubezpieczenie w podróży służbowej to podstawa. Niektórzy starają się na tym zaoszczędzić, ale takie oszczędności nie mają większego sensu.

Jeśli już macie okrojony budżet, można go zredukować w innym miejscu. Ja np. korzystam z karty BTC i mam 40% tańsze noclegi, ale na ubezpieczenie nigdy nie żałuję.

Zobacz kalkulatory

Najnowsze porady