Jak długo przechowywać dokumenty?

Poradopedia.pl  |   |  + 3  |  Ocena: (głosy: 0)

Każdy z nas chętnie usunął by ze swojego domu stos zalegających umów, wyciągów bankowych, rachunków, itd. Są dokumenty, których możemy się pozbyć po pewnym czasie, ale są i takie których nigdy nie powinniśmy wyrzucać. Poniższe wskazówki pomogą uporządkować domowe archiwum.

Akta, majątek, szkoła

To dokumenty, których nigdy nie możemy się pozbywać, bez względu na to ile miejsca zajmują - po prostu musimy je trzymać przez całe życie.

Akta stanu cywilnego wszystkich członków rodziny: akt ślubu, metryka urodzenia i chrztu, świadectwo bierzmowania, orzeczenie o rozwodzie, akt unieważnienia małżeństwa, akt zgonu.

Dokumenty majątkowe: umowa o rozdzielczości majątkowej, akt kupna-sprzedaży nieruchomości, akt przydziału mieszkania spółdzielczego, umowa najmu, akt darowizny.

Dokumenty zawodowe: świadectwa pracy, druki RMUA, a także książeczka ubezpieczeniowa, jeśli zawiera potwierdzenia okresów zatrudnienia wraz z zarobkami.

Dokumenty szkolne: świadectwa/dyplomy ukończenia szkół/studiów, zaświadczenia potwierdzające zdobyte kwalifikacje zawodowe, zaświadczenia o ukończonych kursach specjalistycznych i językowych.

Dokumenty podatkowe

Dokumenty skarbowe trzymamy przez 5 pełnych lat licząc od końca roku, w którym nastąpiło rozliczenie - w tym czasie Urząd Skarbowy może nas skontrolować. Pilnujemy więc kopii PIT-ów oraz faktur i rachunków, na podstawie których korzystaliśmy z ulg i odliczeń, np.: za Internet.

Umowy na usługi

Dokumenty dotyczące podłączenia telewizji kablowej lub Internetu przechowujemy tak długo, jak długo mamy zamiar korzystać z usługi danego operatora. Znajdują się w nich zapisy dotyczące sposobu reklamacji i warunki rozwiązania umowy.

Umowę na wykonanie określonej pracy, np.: z firmą remontową możemy wyrzucić po roku od zakończenia robót - przez ten czas mamy prawo do ewentualnej reklamacji.

Dokumenty bankowe

Umowy kredytowe, a także dowody spłaty rat kredytu przechowujemy do momentu otrzymania z banku pisemnego potwierdzenia, że nie mamy wobec niego żadnych zobowiązań. Samo potwierdzenie spłaty zadłużenia trzymamy jeszcze przez 10 lat - dopiero po tym czasie roszczenia banku lub innej instytucji finansowej ulegają przedawnieniu.

Potwierdzenia z bankomatów oraz wydruki z terminali wyrzucamy po otrzymaniu comiesięcznego wyciągu z konta i sprawdzeniu, czy wszystko się zgadza. Potwierdzenia oraz wyciąg stanowią podstawę reklamacji.

Dowody wpłat za świadczenia okresowe

Potwierdzenia zapłaty za czynsz, gaz, energię, kablówkę, Internet, trzymamy przez 3 lata - w tym czasie usługodawca może żądać od nas potwierdzenia wpłaty.

Gwarancje, faktury, paragony

Gwarancję trzymamy tak długo, jak jest ważna (12, 24, 36 miesięcy) - daje nam prawo do nieodpłatnej naprawy sprzętu. Czasem ważna jest tylko z dowodem zakupu i oryginalnym pudełkiem - powinniśmy to sprawdzić, zanim cokolwiek wyrzucimy.

Faktury i paragony za zakupiony towar przechowujemy przez 2 lata od daty ich wystawienia. Na podstawie tych dokumentów mamy prawo do ewentualnej reklamacji. Jeśli płaciliśmy kartą, dowodem zakupu może być bankowe potwierdzenie zapłaty. 

Polisy ubezpieczeniowe

Umowy ubezpieczenia mieszkania przechowujemy przez 3 lata, ale sama polisa ważna jest rok. Roszczenia ubezpieczyciela co do ewentualnych należności przedawniają się po trzech latach.

Umowę OC samochodu trzymamy przez 10 lat - w razie zmiany ubezpieczyciela będziemy mogli udowodnić przysługujące nam zniżki za bezszkodową jazdę.

Dowody wpłat alimentów

Przechowujemy je przez 3 lata - po tym okresie roszczenie o zapłatę ewentualnych zaległości ulega przedawnieniu.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 3
~Bart | 2014-01-15 21:14
Witam serdecznie, z bałaganem w dokumentach uporałem się po wielu latach.
Trafiłem na firmę Archipak, i po problemie. Oferują system SAD, proste zestawy na domowe dokumenty. Taki zestaw zawiera pudło zbiorcze, pudło systemowe i kilka teczek z opisem dokumentacji, dodatkowo wydruk jakie dokumenty i jak długo przechowywać. Podstawowa zaleta to funkcjonalność i cena, jakieś 20 - 50 złotych. Pozdrawiam.
~śmieszka | 2013-09-08 21:30
Po co komu świadectwo bierzmowania i metryka chrztu? W urzędzie, banku zda się psu na budę.