Jak dotrzymać własnych postanowień?

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Wszyscy mamy jakieś postanowienia, niestety nie każdy z nas jest w stanie ich dotrzymać.

Cele, które najczęściej chcemy zrealizować to m.in.:

 • odchudzanie się; przejście na zdrową dietę,
 • oszczędzanie pieniędzy (np.: na wymarzony urlop, na zakup samochodu, itp.),
 • rzucenie palenia,
 • zrobienie prawa jazdy,
 • poświęcanie większej ilości czasu bliskim,
 • dotrzymywanie terminów wizyt lekarskich,
 • bycie bardziej zorganizowanym (np.: nie spóźnianie się, itp.),
 • rozwiązywanie problemów bez wszczynania kłótni (panowanie nad nerwami).

Osiągalność celu

Postanowienia, których mamy dotrzymać powinny być realistyczne, ale też niezbyt proste. Lepiej jednak mieć kilka łatwiejszych do zrealizowania, różnorodnych celów niż jeden "ciężki" i trudno osiągalny. Zbyt wysoko postawiona poprzeczka może być nierównomierna do naszych możliwości, wówczas cały trud może iść na marne. Nie powinniśmy realizować wszystkich postanowień na raz - warto postawić sobie jeden, dwa cele i ustalić w jakiej kolejności mają być osiągane, np.: najpierw rzucamy palenie a następnie przechodzimy na zdrową dietę i pozbywamy się brzuszka. Dobrze też ustalić termin realizacji postanowienia, żeby łatwiej mu sprostać.

Silna motywacja

Każdy z nas potrzebuje innego dopingu (nie chodzi o używki), odruchu. Cały czas musimy sobie powtarzać: "Muszę to zrealizować za wszelką cenę", itp. Najskuteczniejszą motywacją jest nieustanne myślenie o korzyściach i nagrodzie, jaka nas spotka gdy dotrzymamy postanowienia. Nagroda powinna być jasno określona, bo tylko wtedy będziemy z uporem dążyć do uzyskania celu.

Wiara we własne możliwości

Jest podstawowym czynnikiem na drodze do osiągnięcia sukcesu. Bez niej stajemy się mało wydajni i zrezygnowani. Dlatego ważne jest ciągłe powtarzanie sobie: "Dam radę", "Nie poddam się", itp. Musimy pamiętać, że każda najmniejsza chwila słabości może wszystko zniweczyć.

Wsparcie najbliższych

To dodatkowy motywator, dzięki któremu jesteśmy chętni do działania. Rodzina, przyjaciele są doskonałym motorem napędowym dla naszej psychiki a ich wsparcie pomaga w realizacji własnych postanowień. Szczery doping męża, siostry czy przyjaciela jest nieoceniony w momentach zwątpienia i zniechęcenia do dalszej "walki".

Teraz albo nigdy

Jeśli coś sobie postanowiliśmy, to zacznijmy realizować to od razu - nie odkładajmy założonego celu na potem, bo prawdopodobnie nigdy go nie urzeczywistnimy. Naszym postanowieniem jest zrobienie prawa jazdy? Bardzo dobrze, jeszcze dziś lub jutro zapisujemy się na kurs - nie wykręcajmy się nieodpowiednią porą roku (przecież jako kierowca będziemy siedzieć za kierownicą cały rok a nie tylko latem) czy niestosownym wiekiem (na naukę nigdy nie jest za późno!). 

Aby ułatwić sobie zadanie, powinniśmy sporządzić specjalny formularz do kontroli podjętych postanowień. Możemy go wykorzystać do zaznaczania swoich sukcesów, np.:

 1. Za każdy dzień bez papierosa;
 2. Za regularne uprawianie ćwiczeń (przykładowo po 10 brzuszków i przysiadów każdego dnia);
 3. Za oszczędność (dla przykładu: co miesiąc wpłacamy 100 zł na osobne konto bankowe);
 4. Za każdy dzień bez cukru (jeśli się odchudzamy, dzień bez słodyczy lub osłodzonej herbaty będzie sukcesem);

Pamiętajmy! Każde zrealizowane postanowienie jest dla nas ogromnym sukcesem, ale przede wszystkim jest to efekt ciężkiej i często żmudnej pracy.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1

Najnowsze porady