10 porad: Jak zmotywować się do oszczędzania?

Kornelek  |   |  + 3  |  Ocena: (głosy: 0)

1.       Postaw sobie cel. Oszczędzanie w konkretnym celu z pewnością powstrzyma Cię od nieprzemyślanych wydatków.

2.       Przyjrzyj się „wydatkom stałym” – np. opłatom za telefon, Internet czy bank i poszukaj tańszych rozwiązań. To, że 5 lat temu miałeś najkorzystniejsze konto na rynku, nie oznacza, że dziś konkurencja nie oferuje czegoś lepszego (np. zwrotów za zakupy online).

3.       Zrezygnuj z przekąsek na mieście i w pracy – codzienna kawa w kawiarni stała się już rytuałem, często kupujesz batoniki w automatach lub gotowe kanapki? Te małe przyjemności w skali całego miesiąca potrafią naprawdę sporo kosztować!

4.       Zmieniaj swoje nawyki. Pomyśl nad swoim rozkładem dnia, zastanów się gdzie tracisz pieniądze i postaraj się to zmienić. Może wybierzesz dojazd do pracy rowerem? Może podczas mycia zębów woda nieustannie leci do zlewu, a w domu palą się wieczorami wszystkie światła?

5.       Postaw sobie za cel nie kupować droższych produktów w cenach regularnych. O ile trudno byłoby robić codzienne zakupy spożywcze w oparciu o same promocje (tu można rozważyć robienie zapasów), o tyle zakup elektroniki, ubrań czy mebli można zaplanować na czas wyprzedaży asortymentu.

6.       Kupujszesz coś dla siebie? Świetnie – pomyśl również o rodzinie i znajomych,  dla których będziesz niedługo potrzebować prezentów. Może uda się znaleźć coś wartościowego w atrakcyjnej cenie?

7.       Przekonaj się do oszczędzania w Internecie – porównywarki cenowe, kupony rabatowe, serwisy aukcyjne – zakupy w sieci są zdecydowanie tańsze niż te stacjonarne.

8.       Zaangażuj rodzinę w oszczędzanie. Wspólne działania mogą przynieść naprawdę duże efekty, a wzajemna motywacja pozwoli wytrwać w postanowieniach i razem cieszyć się z sukcecu (np. wymarzonych wakacji).

9.       Jeżeli masz oszczędności, nie pozwól by leżały bezczynnie na nieoprocentowanym rachunku. Jeżeli planujesz większy wydatek np. za pół roku, załóż chociaż lokatę, a przy jej rozwiązaniu wpadnie Ci parę złotych do kieszeni.

10.       Zainspiruj się innymi! Oszczędzanie to sposób na życie – poczytaj porady blogerów, którzy są specjalistami oszczędzania i piszą całe artykuły na ten temat. Ich działania i sposób na życie motywują wielu internautów to uważniejszego przyglądania się swoim finansom.

Polecane strony

Tanio.co
kupony rabatowe
Ceneo.pl
porównywarka cenowa
Jakoszczedzacpieniadze.pl
blog o oszczędzaniu

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 3
~marsowy | 2015-08-31 10:44
Punkt drugi jest kluczowy ;) Tak naprawdę te drobne przekąski czy imprezka w weekend to potrafią strawić dużą część wolnego budżetu... I w dużej mierze jest to problematyczna kwestia bo trzeba zmienić ogolno pojęte nawyki żywieniowe a także cżesto życiowe ( sposób zabawy i rozrywki ).
Co do punktu 9 dodalbym tylko tyle, że warto pomyśleć o inwestowaniu w kruszce. Wymaga to odpowiedniej wiedzy ale nie mniej jednak wciąż jest to dobry sposób na inwestycje. Nie wymaga też gigantycznych środków bo można kupić sztabkę 1 gramową jeśli ktoś nie ma większych funduszy ;) Wszystkim zainteresowanym tym tematem polecam śledzenie goldenmark: https://twitter.com/grupagoldenmark.
~agati | 2014-10-03 15:36
Warto też zwizualizować sobie swoje przyszłe korzyści, wtedy będzie łatwiej ponieść wyrzeczenia oszczędzania.
www.finansedomowe.blog.pl

Zobacz kalkulatory

Najnowsze porady