Na czym polega ślub humanistyczny?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Ślub humanistyczny nie wymaga obecności księdza, ani urzędnika stanu cywilnego. Para Młoda wybiera miejsce zaślubin (np.: plaża, park, wesołe miasteczko, a nawet dach wieżowca - jeśli miejsce to jest z jakiś przyczyn ważne dla partnerów) i sama też pisze przysięgę małżeńską albo korzysta z cytatów ulubionych pisarzy. Formuła zaślubin jest wolna od szablonowych deklaracji typu: "Ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz że Cię nie opuszczę aż do śmierci".

Tradycja ta zakorzeniła się już m.in.: w Wielkiej Brytanii, Holandii, USA i Nowej Zelandii, a w Norwegii i Szkocji śluby humanistyczne są zalegalizowane. W Polsce odbył się już ślub rowerowy w ogrodach uniwersyteckich - Młodzi poznali się właśnie na przejażdżce rowerowej. Inny zorganizowano w warszawskim kinie "Muranów" - przyszli małżonkowie najpierw obejrzeli film (w towarzystwie najbliższych osób), a później odtworzyli na scenie jego fragment.

Ceremonia ta skupia się na człowieku i jego indywidualnych potrzebach, a nie na Bogu - jak to jest w przypadku ślubów religijnych. W związku z tym, śluby humanistyczne są doskonałym wyborem dla osób niewierzących, które chcą przeżyć piękną, wyjątkową i podniosłą chwilę - urzędnik stanu cywilnego kojarzy im się zwykle z podpisywaniem kontraktu. To również alternatywa dla rozwodników, którzy nie mogą wziąć ślubu w kościele, a także dla osób tej samej płci. Ślub humanistyczny jest wymarzonym rozwiązaniem dla indywidualistów, stale poszukujących swojej drogi. Brak jakichkolwiek atrybutów, partii słownych i zachowań wiążących się z formułą tradycyjną sprawia, że ślub humanistyczny nie jest ani proreligijny, ani antyreligijny. W tego typu ceremonii ślubnej najważniejsze jest zamanifestowanie społeczeństwu swojego indywidualizmu oraz chęci stworzenia rodziny. Młoda Para wyraża w nim wyłącznie własne poglądy oraz pragnienia.

Warunki, które trzeba spełnić, aby zorganizować ślub humanistyczny:

  • areligijny charakter ceremonii (ale nie antyreligijny);
  • humanistyczny wydźwięk (zgoda na ideały humanistyczne, podkreślenie indywidualizmu człowieka);
  • cel zaślubin - założenie rodziny;
  • poważne podejście do idei ślubu humanistycznego.

Decydując się na ślub humanistyczny warto wiedzieć, że ma on znaczenie społeczne i emocjonalne dla partnerów, ale nie posiada mocy prawnej. W świetle obowiązujących przepisów, para nie jest małżeństwem - nie dziedziczy swojego majątku, a w razie rozstania nie musi przeprowadzać sprawy rozwodowej. Chcąc usankcjonować prawnie związek, należy dodatkowo wziąć ślub w urzędzie stanu cywilnego.

Na Zachodzie, organizacją ślubów humanistycznych zajmuje się wiele firm. U nas w tego typu ceremoniach specjalizuje się Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów - aby zorganizować taki ślub, wystarczy zgłosić się do tej organizacji i uzgodnić szczegóły (nie trzeba być jej członkiem).

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady