Jak studiować - poradnik dla nowych studentów

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Studia, jednym kojarzą się z okresem nieustających imprez, innym z wytężoną nauką. Wielu nowych studentów zastanawia się, co tak naprawdę czeka ich na wybranej uczelni - czy spotkają tam fajnych ludzi, czy dadzą sobie radę z przyswajaniem ogromnej ilości materiału, itd. Poniżej przedstawiamy krótki poradnik dotyczący realiów studiowania.

Uczestnictwo w zajęciach

Na studiach wyższych należy uczyć się samodzielnego myślenia, pracować nad swoim charakterem, umieć oddzielać treści istotne od mniej ważnych. Warto bywać na zajęciach i samemu sporządzać notatki - pomagają aktywnie zapamiętywać materiał, podkreślają najważniejsze informacje. Każdy wykład można sprowadzić do kluczowych punktów, których zrozumienie pozwala ogarnąć całość prezentowanego zagadnienia.

Sposoby na robienie dobrych notatek:

  • piszemy odręcznie i własnymi słowami - szybciej zapamiętamy materiał;
  • jeśli czegoś nie rozumiemy zaznaczamy, że jest to sprawa do wyjaśnienia;
  • piszemy krótko i zwięźle, stosujemy wypunktowania i myślniki;
  • jeśli trzeba rysujemy algorytmy, grafy i strzałki celem zobrazowania toku myślenia;
  • zawsze zostawiamy sobie dodatkowe miejsce na późniejsze komentarze własne;
  • systematycznie przeglądamy swoje notatki;
  • dbamy o porządek w swoich notatkach - stosujemy koszulki, teczki, segregatory, itp.

Przygotowania do sesji

Najważniejszy jest umiar i zdolność odpowiedniego balansowania pomiędzy ilością przyswajanego materiału a odpoczynkiem. Warto robić sobie od czasu do czasu przerwę, aby rozruszać kości, zaczerpnąć świeżego powietrza, itp. Lepiej nie stosować napojów energetycznych, zawierających kofeinę i taurynę. Co prawda ich picie poprawia myślenie i koncentrację, ale tylko na chwilę. Kiedy "moc" napoju przestaje działać, pojawia się ponadprzeciętne wyczerpanie organizmu.

Ucząc się do egzaminów, warto korzystać z różnych form przyswajania materiału. Bardzo ważne jest regularne powtarzanie - ponoć najlepsze efekty daje robienie powtórek w drugim, ósmy i trzydziestym dniu po przyswojeniu wiedzy. Trzeba pamiętać, że kluczem do sukcesu jest regularne przeprowadzanie powtórzeń materiału, a nie powtarzanie wszystkiego na krótko przed egzaminem.

Przynależność do organizacji studenckich

Będąc studentem, warto aktywnie działać poza zajęciami. Dzięki temu można zdobyć dodatkowy wpis do CV, ale też poznać ludzi o podobnych zainteresowaniach i zyskać cenne doświadczenie. Organizacji studenckich jest całe mnóstwo - od stowarzyszeń zrzeszających miłośników fantastyki czy wspinaczki wysokogórskiej, poprzez akademickie kluby sportowe, aż po fundacje charytatywne, religijne i polityczne - każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Do najbardziej znanych organizacji studenckich należą: EMSA, ELSA, AEGEE, ZSP, AIESEC, IAESTE, PTSS, PSSiAP, ESN, IFMSA.

Studiowania trzeba się nauczyć. Warto od początku wypracowywać sobie własny system, polegający na dobrej organizacji czasu i nauki.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady