Jak najlepiej zabezpieczyć swój komputer kiedy korzystasz z internetu?

rbrys  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Korzystając z Internetu warto pamiętać o związanych z tym zagrożeniach.

To co grozi nam w praktyce sprowadza się do trzech rzeczy:

  • wirusy komputerowe
  • włamanie na nasz komputer
  • stanie się ofiarą oszustwa

Poniżej wypisuję parę podstawowych zasad, których przestrzeganie powinno pomóc w ustrzeżeniu się powyższego.

Staraj się na bieżąco aktualizować swoje oprogramowanie

Dotyczy to zwłaszcza użytkowników Microsoft Windows. Najnowsze wersje tego systemu posiadają mechanizm automatycznego aktualizowania systemu, który sam sprawdza co pewien czas czy nie pojawiły się nowe aktualizacje oraz od razu zaczyna je ściągać. 

Korzystaj z programów antywirusowych i pamiętaj o ich stałej aktualizacji

Programy antywirusowe wyposażone są także w mechanizm automatycznej aktualizacji - jest to bardzo istotne, ponieważ ciągle pojawiają się nowe wirusy.

Obecnie w sieci można znaleźć dużo darmowych programów antywirusowych lub takich, z których można korzystać za naprawdę drobną opłatą. Różnica w stosunku do droższego oprogramowania zawiera się zazwyczaj w aktualności i kompletności baz wirusów, możliwości konfiguracji, poziomu zabezpieczeń systemu, możliwości i częstotliwości skanowania komputera. Poniżej porady można znaleźć link do jednego z darmowych programów antywirusowych.

Uważaj co otwierasz i instalujesz na swoim komputerze

Duża część wiursów rozprzestrzenia się w banalny sposób: jako załączniki w poczcie elektronicznej, elementy do pobrania ze stron itp.  Zwracaj uwagę na to, co pobierasz i otwierasz. Nie otwieraj załączników wiadomości od nieznanych Tobie osób. Ustrzegaj się uruchamiania plików z rozszerzeniem .com, .exe i .pif jeżeli nie wiesz jakie to jest oprogramowanie.

Podobnie często na stronach www można znaleźć podejrzane oprogramowanie, którego uruchomienie skutkuje instalacją wirusa na naszym komputerze.

Większość zagrożeń na stronach WWW wiąże się z kontrolkami ActiveX obsługiwanymi przez Internet Explorer. Aczkolwiek Microsoft w najnowszej wersji swojej przeglądarki zapowiada wiele mechanizmów zabezpieczających (m.in. przez phishingiem o czym poniżej) warto  zastanowić się nad korzystaniem z innych przeglądarek jak np. Firefox (nie jest to jedyna zaleta tego programu w stosunku do IE).

Phishing

Częstym zagrożeniem w ostatnich czasach stało się oszustwo polegające na wyłudzaniu danych osobowych, numerów kart kredytowych oraz danych dostępowych (np. do rachunku bankowego).

Oszustwo zazwyczaj polega na tworzeniu strony internetowej udającej stronę instytucji, np. banku. Odbywa się to zazwyczaj w ten sposób, że otrzymuje się wiadomość pocztową z prośbą o aktualizację swoich danych i linkiem kierującym na taką stronę. Tak przygotowana strona może często do złudzenia przypominać stronę naszego banku, mieć bardzo podobny adres lub wręcz ten sam (czasami pozornie).

Aby ustrzec się takich oszustw należy:

  • bardzo sceptycznie podchodzić do wiadomości otrzymywanych pocztą elektroniczną (jest to podstawowy nośnik niechcianej reklamy, wirusów i innego typu oszustw)
  • dokładnie sprawdzać adres strony na którą się wchodzi
  • pomyśleć dwa razy zanim postąpi się zgodnie z takimi wskazówkami (np. odnieść się do polityki banku stosowanej w tym zakresie - rzadko zdarza się, żeby banki prosiły o logowanie się na stronie banku w ten sposób)
  • strony banków zawsze udostępniane są poprzez SSL legitymując się certyfikatem bezpieczeństwa - powinno się go sprawdzać za każdym razem przed zalogowaniem na konto; taki certyfikat zawiera informacje odnośnie instytucji dla której został wystawiony, dane dotyczące jego aktualności itp.
  • banki oraz inne instytucje publikują same informacje dotyczące oszustw oraz sposobu zabezpieczenia się przed nimi na swoich stronach www - warto zapoznać się z tymi informacjami.

Polecane strony

AVG Free Edition
darmowy program antywirusowy dla użytkowników niekomercyjnych
Przeglądarka WWW Firefox
z tej strony można pobrać darmową przeglądarkę stron WWW Firefox

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady