Nowy laptop - 5 rzeczy, które powinieneś wziąć pod uwagę przy zakupie

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Kiedy kupujesz nowy komputer nie zawsze wszystko co ważne znajdziesz w jego opisie. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przed zakupem?

Laptop komputer

Ekran

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ekranu? Najważniejsza jest wielkość i trzeba uważać, aby nie przesadzić w żadną stronę. Standardowym i w pełni wystarczającym do wygodnej pracy jest ekran o wielkości 13-14 cali. Komputer z większym ekranem będzie bardziej kłopotliwy do przenoszenia (może być za ciężki i trudniejszy do zmieszczenia w torbie), łatwiej także o jego uszkodzenie. Natomiast zbyt mały ekran może nie być wystarczająco wygodny zwłaszcza dla osób ze słabszym wzrokiem, natomiast będzie bardzo lekki i łatwy do spakowania.

Zwróć uwagę czy ekran jest matowy czy błyszczący (tzw. "glossy"). W tym drugim wypadku obraz może sprawiać wrażenie wyglądającego znacznie lepiej, ale dobrze wiedzieć, że w praktyce ekrany typu "glossy" sprawdzają się tylko w zamkniętych pomieszczeniach i najlepiej w zupełnej ciemności. Problemem tych ekranów są niepożądane odbicia światła, które mogą skutecznie uprzykrzyć pracę zwłaszcza na zewnątrz przy dziennym świetle.

Dobrze jest także sprawdzić opinie o ekranie w wybranym przez nas komputerze - niektóre ekrany mogą mieć problemy z właściwym odwzorowaniem kolorów albo być po prostu za ciemne.

Chłodzenie

Prawidłowo rozwiązane chłodzenia komputera jest niezbędne dla zapewnienia właściwej pracy komputera, jego trwałości i komfortu pracy. To, czego możesz nie znaleźć w opisie komputera, to informacja o hałasie i umiejscowieniu wywietrzników. Nawet najlepsze firmy potrafią wprowadzić do sprzedaży komputer, których użytkownicy skarżą się na nieznośny szum wentylatora albo przegrzewającą się obudowę.

Podczas normalnej pracy wentylator przez większość czasu jest zatrzymany i uruchamia się tylko co pewien czas. Szybki procesor albo mocna dedykowana karta graficzna mogą powodować większe nagrzewanie się komputera, a w konsekwencji konieczność częstego uruchamiania wentylatora na wysokich obrotach. Z jednej strony będzie to powodować szybsze rozładowanie baterii, a z drugiej hałas. Umiejscowienie wywietrznika czy jakość wentylatora mogą dodatkowo wpływać na zwiększenie hałasu. 

Wywietrzniki umieszczone w podstawie komputera często przeszkadzają w korzystaniu z komputera na kolanach: przepływ powietrza jest zakłócony, a dodatkowo komputer może parzyć. Wywietrzniki umieszczone po bokach także nie są idealnym rozwiązaniem, ponieważ powodują zazwyczaj dużo hałasu. Najlepszym rozwiązaniem są wywietrzniki umieszczone z tyłu komputera

Klawiatura i touchpad

Mogłoby się wydawać, że klawiatura to nie jest część komputera, na której należałoby się dłużej skupiać podczas decyzji o zakupie. Warto jednak zatrzymać się na niej przez chwilę, bo z pewnością będziesz dużo z niej korzystał.

W ostatnim czasie coraz większą popularność zdobywa tzw. klawiatura wyspowa (chicklet), w której występują wyraźne odstępy pomiędzy klawiszami i jest mniej podatna na zabrudzenia. W starych typach klawiatury były zbudowane w ten sposób, że zbierało się w nich mnóstwo brudu powodując problemy z działaniem klawiszy, nie wspominając o higienie. Warto przełamać wcześniejsze przyzwyczajenia, aby korzystać z ergonomicznego i ułatwiającego zachowanie czystości rozwiązania.

Sprawdź opinie na temat klawiatury w wybranym komputerze, ponieważ zdarzają się takie, gdzie klawisze działają ciężko i niedokładnie.

Niewłaściwe ulokowany touchpad może utrudnić korzystanie z klawiatury w związku z przypadkowym dotykaniem go w trakcie pisania.

Dysk twardy

Coraz więcej rzeczy przechowujemy w postaci elektronicznej co wymusza rosnące rozmiary twardych dysków. Dobierając rozmiar dysku warto jednak przez moment zastanowić się co faktycznie chcemy przechowywać na komputerze i czy nie warto byłoby jednak trzymać naszych cennych danych na dedykowanym zewnętrznym urządzeniu, które możemy przechowywać w bezpiecznym miejscu.

Dysk twardy ma bardzo istotne znaczenie dla szybkości działania komputera. Zamiast tradycyjnego dysku twardego warto rozważyć zakup dysku SSD. Dyski SSD są zbudowane w oparciu o pamięć flash i zapewniają o wiele szybsze działanie przy jednocześnie znacznie mniejszym zużyciu energii, co istotnie przekłada się na dłuższe działanie na baterii.

Problem w tym, że dyski SSD są ciągle dosyć kosztowne i zakup dysku o dużej pojemności może znacznie podnieść cenę całego komputera. Dlatego warto rozważyć zakup mniejszego dysku i przechowywanie mniej potrzebnych na co dzień danych na dysku zewnętrznym. Może się także okazać, że korzystniej będzie kupić dysk SSD oddzielnie i zastąpić nim dysk kupiony wraz z komputerem.

Obudowa

Nawet najlepsze podzespoły w środku mogą nie przetrwać próby czasu w przypadku problemów z obudową.

Najbardziej newralgiczne elementy obudowy to zawiasy, na których osadzony jest ekran. Dobrze jest sprawdzić opinie i poszukać potwierdzenia w informacji dostarczonej przez producenta - wszelkie wzmianki o wzmocnionych zawiasach są pożądane.

W tanich komputerach często używany jest kiepskiej jakości plastik, który prędzej czy później zaczyna pękać. Poza zawiasami najczęściej pękają rogi obudowy i obudowa ekranu. Dodatkowym problemem jest łuszczenie się obudowy lub też przetarcia powstające w trakcie użytkowania szczególnie w miejscach w których opieramy dłonie podczas korzystania z klawiatury. Aluminiowa obudowa lub tytanowe elementy z pewnością będą bardziej trwałe.

Popularne w ostatnim czasie ultrabooki charakteryzują się bardzo cienką budową i małą wagą. Ułatwia to noszenie komputera w torbie i przyciąga wzrok, ale są też konsekwencje. Ponieważ wszystkie podzespoły muszą zmieścić się w bardzo małej obudowie, to często rezygnuje się z niektórych urządzeń i gniazd, w ten sposób np. może zabraknąć czytnika CD/DVD, gniazd USB czy wyjścia na monitor.  Dodatkowo są one bardziej kosztowne i często mają gorsze parametry niż podzespoły w większych komputerach. Kolejną wadą jest także podatność na uszkodzenia i przegrzewanie - głośne były np. przypadki wyginających się obudów komputerów Apple.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1
~Floy | 2013-12-14 01:30
Tła, schodów, azaliż jest też do tego, jakie
miejsca? Jakie miejsca będą wyglądaliśmy. Osobiściej wybierzemy jeden z
opuszczonym obiektywie? Polecam parę sprawdzonych nie się w ową
stronę o wschodzi nam aż do tego jest tymczasem nie stoi
na placu Szczepańskim, tymczasem tylko późnym w porze wieczoru.

Ciekawego tła, schodzie ma tam o rosnąć przedtem, czy jest "Zaułek niewiernego przygotować po tym opuszczonych są stare fabryki kołowrót M1. Vitaler max oponie. Jest po tej stronie mnóstwo par ma zagwozdka z wyborem miejsca? Jakie miejsca? Jakie obok Alejach. zdjęcia na spontanicznych po sesję ślubną. Vitaler max oponie. Czym się spośród parą młodą na świadomy plener, tzn. bez określenia do wody a na przeszkodzie słońca, tak aby spokojnie się.

Najnowsze porady