Domowe sposoby na bóle kręgosłupa

Iza_B  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Urazy mechaniczne, siedzący tryb życia czy nadwaga to czynniki, które mają negatywny wpływ na stan naszego kręgosłupa. To właśnie on zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, sprawność fizyczną i ładną sylwetkę. Wszelkie problemy związane z kręgosłupem utrudniają życie, pracę a także aktywność ruchową.

Jak pozbyć się bólu kręgosłupa?

Wszystko zależy od tego, który fragment kręgosłupa nas boli.

Jeśli dolegliwości odczuwamy w odcinku szyjnym, to prawdopodobnie jest to wina siedzącego trybu życia czy też spanie na zbyt dużej poduszce. W tej sytuacji należy wyregulować wysokość fotela przy biurku, zakładać specjalną poduszkę ortopedyczną lub po prostu rozciągać mięśnie szyi (powoli poruszać głową do tyłu, przodu
i na boki).

Odcinek piersiowy związany jest z naszą postawą. W tym przypadku należy przede wszystkim dbać o to, by się nie garbić i tym samym nie dopuścić do tzw. okrągłych pleców.

Bóle związane z lędźwiowym odcinkiem kręgosłupa załagodzi aktywność ruchowa (np: jazda na rowerze, pływanie). Nie należy kręgosłupa przeciążać nadmiernym schylaniem się, dźwiganiem ciężkich przedmiotów oraz noszeniem nieodpowiedniego obuwia.

Od najmłodszych lat powinniśmy zwracać uwagę na prawidłową postawę zapewniając tym samym równowagę odcinka krzyżowego. W przypadku dolegliwości tego fragmentu kręgosłupa zbawienne będą regularne ćwiczenia lub długie spacery.

Gdy czujemy ból pleców, warto zastosować ćwiczenia wzmacniające kręgosłup, np:

1. W pozycji leżącej na plecach, podciągamy kolana do klatki piersiowej i próbujemy wytrzymać ok. 10 sekund.

2. To samo ćwiczenie wykonujemy, podciągając do klatki piersiowej kolana naprzemiennie i też staramy się wytrzymać w tej pozycji po kilka/kilkanaście sekund.

3. Siadamy na piętach i schylamy się dotykając klatką piersiową do kolan. Wyciągamy obie ręce daleko przed siebie, opieramy je na podłodze i wytrzymujemy przez kilka/kilkanaście sekund

Oprócz ćwiczeń można zastosować metody niewymagające zbytniego wysiłku fizycznego, m.in:

1. Przykładajmy na obolałe plecy zimne i ciepłe okłady na przemian. Nie tylko załagodzą ból i dolegliwości kręgosłupa, ale też poprawią krążenie krwi.

2. Zadbajmy o dietę. Codzienne posiłki wzbogacajmy o składniki zawierające dużo wapnia oraz witaminę D3 (m.in.: żółty ser czy jaja)

Aby wzmocnić organizm i załagodzić bóle pleców można sięgnąć po gotowe preparaty dostępne w aptekach. Oto kilka propozycji:

1. Arthron Complex (cena ok. 100 zł/90 tabletek) – działa jako środek pomocniczy w terapii schorzeń kręgosłupa i zmniejsza bóle stawów.

2. Dip Rilif (cena ok. 17 zł/50 ml) – łagodzi dolegliwości związane z naciskiem uszkodzonych krążków międzykręgowych na nerwy a także bóle całych pleców

3. Końska maść rozgrzewająca Forte (cena ok. 20 zł/350 g) – przyniesie ulgę obolałym plecom, zrelaksuje i zmniejszy napięcie mięśni

Co jakiś czas dajmy odpocząć naszym plecom. Postarajmy się chociaż przez kilka dni zapomnieć o uprawianiu sportu czy też dźwiganiu ciężkich przedmiotów. Lekceważenie sobie pierwszych objawów bólu kręgosłupa może skończyć się w przyszłości ustawianiem kręgów a nawet operacją.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady