Pielęgnacja psa

SferaPRT  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Zdrowa skóra i lśniąca sierść wiele mówią o prawidłowej kondycji psa. Rytuały pielęgnacyjne wbrew pozorom sprawiają mu wiele radości. Wykonywane delikatnie i z uwagą będą chwilą relaksu i wytchnienia. Warto jednak wiedzieć jak poprawnie podejść do tematu pielęgnacji. Łagodny ton głosu, głaskanie i uśmiech towarzyszące zabiegom spowodują, że nasz pies polubi codzienną kosmetykę.  

Szczotkowanie 

Regularne czesanie i szczotkowanie sprawia, że sierść staje się miękka, lśniąca i przyjemna w dotyku. Poprawia ukrwienie skóry i pozwala usunąć martwe włosy. Tak jak do wszystkich innych zabiegów, tak i do pielęgnacji sierści należy oswajać psa od najwcześniejszych miesięcy życia. Zadbajmy o to, aby czworonóg kojarzył tę czynność z czymś przyjemnym. Nagradzanie go za cierpliwe zachowanie to potwierdzona metoda małych kroków. Podczas zabiegu, możemy obejrzeć, czy pies nie ma pcheł, kleszczy, podrażnionej skóry czy zadrapań. W zależności od typu włosa, będziemy używać różnych rodzajów szczotek i grzebieni. U ras o krótkiej i gładkiej sierści, czesanie przeprowadza się raz na kilka tygodni z pomocą gumowej szczotki. Długa sierść wymaga częstej, nawet codziennej pielęgnacji, do której stosujemy metalowe szczotki i grzebienie.

Kąpiel

Kąpać należy każdego psa. Jak często należy to robić zależy to przede wszystkim od długości jego sierści. Trzeba liczyć się z tym, że im dłuższa, tym częstsza potrzeba pielęgnacji. Mniejsze psy o długiej szacie jak yorkshire terrier czy shih tzu możemy bez obaw kąpać nawet raz w tygodniu. Brudnej sierści i zanieczyszczeń nie da się całkowicie usunąć w inny sposób niż przy użyciu specjalnie dostosowanych kosmetyków. - Odpowiednie preparaty nie wywołają podrażnień ani uczulenia. Aby sprawniej zorganizować zabieg i oszczędzić stresu naszemu podopiecznemu, włóżmy do wanny antypoślizgową matę. Pamiętajmy, żeby poziom wody nie sięgał powyżej klatki piersiowej zwierzęcia. Zachowajmy ostrożność, by woda nie dostała się do uszu i nosa zwierzaka. Jednocześnie pamiętajmy, aby bezpośrednio po pies nie był narażony na przeciągi. Temperatura wody nie powinna przekraczać 38°C - radzi Aurelia Suszek z firmy Aquael.

Higiena oczu, uszu i jamy ustnej

Odpowiednie żywienie jest sposobem, by zapobiec problemom z uzębieniem. Jedząc suchą karmę, pies jednocześnie ściera płytkę nazębną i czyści zęby. Z kolei miękkie jedzenie z puszek i saszetek sprzyja powstawaniu kamienia nazębnego. Aby ograniczyć jego odkładanie, możemy podawać psu czyszczące przysmaki lub gryzaki. Powinniśmy też co jakiś czas kontrolować stan uszu swojego pupila, szczególnie dotyczy to typów długouchych jak bassety czy spaniele. Zabieg usuwania wydzieliny za pomocą pałeczek kosmetycznych warto powtarzać przynajmniej raz w tygodniu. Nie zapominajmy o najwrażliwszej części ciała psa - oczach! Kontrolujmy, czy w kącikach nie zalega wydzielina, a jeśli ją zauważymy, użyjmy wacika nasączonego ciepłą wodą lub herbacianą esencją, by ją usunąć.

Pazury

Psy spędzające czas głównie na zewnątrz, nie wymagają częstego obcinania pazurów. Ścierają je w sposób naturalny na piasku i betonie. Jeśli natomiast czworonóg częściej przebywa w domu, należy zadbać o ich stałą pielęgnację. Samo skracanie powinniśmy przeprowadzać bardzo delikatnie i ostrożnie, żeby nie uszkodzić naczyń i nie sprawić zwierzęciu bólu. Paznokcie obcinamy od dołu ku górze. Dzięki kompleksowej i systematycznej pielęgnacji swojego pupila unikniemy wielu bolesnych dolegliwości. Obserwujmy więc wygląd i zachowanie naszego przyjaciela, by nie przegapić niepokojących sygnałów.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady