Jak wyglada poród w wodzie?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Poród w wodzie staje się coraz bardziej popularny, ale nie każda kobieta może się na niego zdecydować ze względu na pewne przeciwwskazania. Poniżej znajdują się wskazówki, jak przebiega akcja porodowa w wodzie i jakie są jej zalety.

Przebieg porodu

Poród odbywa się w odpowiednim pomieszczeniu, w którym znajduje się duża (najczęściej okrągła) wanna, wyściełana specjalną folią stanowiącą ochronę bakteriologiczną. Wannę wypełnia się solą fizjologiczną wodą o stałej temperaturze 36-37 stopni C (zbyt wysoka, a także zbyt niska temperatura wody może niekorzystnie wpływać na przebieg porodu). Wodę wymienia się na bieżąco, gdyż w trakcie porodu dostają się do niej wody płodowe oraz śluz i krew, a obecność tych wydzielin może sprawiać rodzącej duży dyskomfort. W sali położniczej do porodów wodnych powinien znajdować się kardiotokograf, służący do monitorowania czynności serca rodzącego się dziecka.

Kobieta powinna wejść do wanny, gdy rozwarcie szyjki sięga około 4-5 centymetrów. Immersja wodna oznacza, że przyszła mama będzie rodziła zanurzona w wodzie na głębokość 50-60 centymetrów. Jeśli przebywanie w wodzie hamuje akcję skurczową, najlepiej wyjść z wanny i postać przez jakiś czas w pozycji pionowej. Po chwili powinny wrócić silne i rytmiczne skurcze - bez nich poród nie będzie postępować.

Poród w wodzie przebiega zazwyczaj bardzo szybko i kończy się szczęśliwie, zarówno dla matki jak i dziecka. W porównaniu z tradycyjnymi porodami, nie zachodzi ryzyko infekcji dróg rodnych kobiety. Przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa, dziecko nie ma prawa zachłysnąć się wodą.

Zalety porodu w wodzie

Dla kobiety:

 • ciepła woda łagodzi napięcie nerwowo-mięśniowe - jest alternatywnym środkiem do stosowania leków przeciwbólowych lub znieczulenia zzo (zewnątrzoponowego);
 • kobieta jest bardziej zrelaksowana, co wpływa na szybsze rozszerzanie się szyjki macicy i krocza;
 • rzadziej wykonuje się nacięcie krocza;
 • następuje szybsze zstępowanie główki dziecka w kanale rodnym;
 • poród w wodzie trwa krócej w porównaniu w tradycyjnym porodem.

Dla dziecka:

 • zmniejsza się stres związany ze zmianą środowiska;
 • rzadziej występują niedotlenienia płodu;
 • oddziaływanie dźwięku i światła nie jest tak intensywne.

Jeśli ciąża przebiega prawidłowo i nie ma ryzyka powikłań porodowych, rodzenie w wodzie jest bardzo dobrym rozwiązaniem.

Przeciwwskazania

 1. Ciąża zagrożona.
 2. Przedwczesny poród.
 3. Duże dziecko.
 4. Wady wrodzone u dziecka.
 5. Choroby matki, m.in.: nadciśnienie i niedociśnienie, choroby naczyń, choroby skóry, ciężka niedokrwistość, choroby infekcyjne.

Porodu w wodzie nie przeprowadza się również wtedy, gdy istnieje ryzyko martwicy płodu. Kolejnym przeciwwskazaniem jest nieprawidłowe ułożenie płodu.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: