Jak pokonać zazdrość?

Poradopedia.pl  |   |  + 2  |  Ocena: (głosy: 0)

Zazdrość niszczy związek i zabija miłość. Chorobliwa podejrzliwość może w końcu sprowokować partnera do zdrady albo doprowadzić do jego odejścia. Aby tak się nie stało, musisz nauczyć się kontrolować swoje zachowanie. Oto co powinnaś/powinieneś zrobić.

Porozmawiaj z nim/nią

Partner powinien wiedzieć, co jest przyczyną Twojej zazdrości. Powiedz mu/jej jakie sytuacje doprowadzają Cię do takiego stanu - jeśli kocha, powinien zrozumieć. Rozmową można wiele zdziałać, dlatego jeśli czujesz jakiś niepokój, od razu zadawaj mu/jej pytania - masz do tego prawo. Najgorsze jest snucie przeróżnych domysłów, które i tak do niczego dobrego nie prowadzą. Jeśli partner nie ma nic do ukrycia, bez problemu wyjaśni całą sytuację i rozwieje wszelkie Twoje wątpliwości. Pamiętaj tylko, że ma to być rozmowa a nie śledztwo - partner nie może czuć się osaczony.

Zaufaj mu/jej

Często zazdrość wynika z braku zaufania do partnera, a jak wiadomo zaufanie to podstawa udanego związku. Różne mogą być tego przyczyny, np.: wydarzenia z obecnego lub poprzedniego związku. Być może partner zrobić coś, co nie pozwala Ci o tym zapomnieć albo zranił Cię ktoś inny i dlatego teraz nie potrafisz nikomu na nowo zaufać. Aby Wasz związek przetrwał, musicie nad tym popracować razem. Jeśli potrzebujesz dowodów na szczerość partnera wobec Ciebie, powinnaś/powinieneś je bez problemu otrzymać, np.: pokaże swój telefon, abyś zobaczyła/zobaczył kto do niego przed chwilą dzwonił lub napisał sms-a. Może to być trochę męczące dla obojga, zwłaszcza na początku, ale kiedy upewnisz się że wszystko jest w porządku, zaczniesz mu/jej bardziej ufać i szybciej pokonasz swoją chorobliwą zazdrość.

Daj mu/jej więcej przestrzeni

Jeśli Twój mężczyzna/Twoja kobieta chce od czasu do czasu pobyć sam/sama lub spotkać się ze swoimi przyjaciółmi - nie zabraniaj mu/jej tego. Każdy potrzebuje odrobinę własnej przestrzeni, nawet osoby z długoletnim stażem małżeńskim. W zdrowym związku nie ma ciągłych podejrzeń o to, że druga strona oszukuje, kłamie, zdradza, itp.

Pamiętaj, że każdy jest inny

Nigdy nie porównuj się do innych kobiet/mężczyzn. Pamiętaj, że każdy jest inny i co być nie robiła/robił zawsze znajdą się atrakcyjniejsi, lepiej ubrani czy bardziej wpływowi od Ciebie. Najważniejsze, abyś nie czuła/czuł się gorzej w towarzystwie takich ludzi. Myślenie typu: "On/Ona na pewno znajdzie sobie kogoś lepszego ode mnie" jest bez sensu. Skoro partner zainteresował się Tobą i cały czas jesteście razem, to znaczy że to właśnie Twoja uroda, Twój styl, Twój sposób bycia, Twój charakter się jemu/jej podoba. 

Pozwól sobie pomóc

Będąc zaślepioną/zaślepionym zazdrością o partnera, niektóre rzeczy widzisz inaczej niż są w rzeczywistości. Dobry przyjaciel powinien rozwiać Twoje wątpliwości i obiektywnie ocenić całą sytuację. Jeśli to nie pomoże, skonsultuj się z lekarzem. Być może problem leży w Twojej psychice i wynika np.: z niskiej samooceny. Terapia w takim przypadku jest bardzo potrzebna i ważna.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 2
~Daniela2233 | 2014-01-19 20:50
Masz racje ;*
~Anonimowa | 2012-03-28 15:12
Dokładnie tak..Też jestem takiego zdania!

Najnowsze porady