Jak przepraszać?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Przepraszam - takie proste słowo, a tak trudno je czasami wypowiedzieć, zwłaszcza gdy jest za co przepraszać. Co zrobić, by druga strona  w ogóle zechciała nas wysłuchać? Jak naprawić swój błąd? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższej poradzie.

Przeanalizuj całą sytuację

Przemyśl jeszcze raz to, co się stało. Zastanów się, co było niewłaściwe w Twoim zachowaniu i czym sprawiłeś ból, zawód drugiej stronie. Spróbuj wcielić się w rolę osoby pokrzywdzonej, aby zrozumieć to, co mogło ją zranić - dzięki temu łatwiej ocenisz jej uczucia i będziesz wiedział, za co przepraszać.

Przepraszanie jest czynnością, na którą nie każdego stać. Musisz na chwilę odrzucić własną dumę, pozbyć się uczucia wstydu i przyznać do swojego błędu. Nie jest to łatwe, ale konieczne jeśli zależy Ci na szczerych przeprosinach.

Przepraszaj wprost

Jeśli chcesz za coś przeprosić drugą osobę, porozmawiaj z nią twarzą w twarz. Nie wykorzystuj do tego celu osób trzecich, gdyż takie przeprosiny mogą jeszcze bardziej zranić. Pamiętaj też, aby nie przepraszać "zdalnie" - zamiast rozmowy telefonicznej zaproponuj spotkanie, najlepiej w miłym i spokojnym miejscu.

Nie zrażaj się i nie okazuj złości, jeśli rozmówca odmówi tego spotkania, być może nie jest jeszcze na to gotowy - wówczas daj mu trochę czasu.

Bądź szczery, ale nie do bólu

Przepraszaj tylko wtedy, gdy naprawdę żałujesz a nie wyłącznie dlatego, że jest to słuszne i tak wypada. Taka postawa może jedynie utwierdzić drugą osobę w przekonaniu, że krzywda jaką jej wyrządziłeś jest dla Ciebie obojętna a przepraszasz tylko po to, żeby poprawić swój wizerunek. Przyznaj się wprost, że Twoje zachowanie było nieodpowiednie i bardzo źle się z tym czujesz.

Zwróć uwagę na ton wypowiadanych słów - rozmówca nie powinien wyczuć w nim pretensji czy agresji. Pamiętaj też, żeby nie robić drugiej osobie wymówek typu: "Sprowokowałeś mnie", "Też nie jesteś bez winy", itp.

Obiecaj poprawę

Kiedy przepraszasz daj rozmówcy do zrozumienia, że podobna sytuacja już nigdy się nie powtórzy. Zapewnij, że chcesz odzyskać jego zaufanie i będziesz znów na nie pracował. Zapytaj drugą osobę, czego od Ciebie wymaga i pamiętaj, że może przyjąć Twoje przeprosiny, ale wcale nie musi tego robić. Wysłuchaj tego, co ma do powiedzenia i bądź cierpliwy, bo odbudowywanie dobrych relacji wymaga czasu i wysiłku. I jeszcze jedno - jeśli już coś obiecasz, postaraj się aby naprawdę tak było.

Osoba, którą przepraszasz może od razu się z Tobą dogadać albo poprosi o czas na przemyślenie Waszej rozmowy. Musisz wiedzieć, że im większy był powód złości i rozżalenia, tym trudniej będzie go naprawić. Jeśli jednak bardzo zależy Ci na przeproszeniu drugiej osoby i utrzymaniu dobrych relacji, postępowanie zgodnie z powyższymi wskazówkami na pewno ułatwi Ci to zadanie.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady