5 rad dla podróżujących kamperem

Kampanie  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Podróże kamperem to wspaniała przygoda dla par, całych rodzin, czy grup znajomych. Posiadają cały ogrom zalet, są więc coraz popularniejsze. Nowoczesne kampery są fantastycznie wyposażone i wygodne. Jeśli więc marzycie o podróży, która pozwoli Wam wypocząć i nacieszyć się życiem w prawdziwym znaczeniu tego słowa - porzućcie pomysł wyjazdu do hotelu i zamiast tego - ruszajcie w drogę kamperem. Ale zanim to zrobicie - przeczytajcie nasz poradnik.

 

1. Prawo jazdy

 

Aby prowadzić pojazd o wadze do 3,5 tony, wystarczy Wam prawo jazdy kategorii B. Jeśli więc Wasz kamper jest przerobionym busem, możecie śmiało siadać za jego kierownicą. Sytuacja komplikuje się, kiedy jest większy i cięższy - wtedy musicie zdobyć stosowne uprawnienia, by móc usiąść za kółkiem.

Inna sprawa to prowadzenie kampera. Nawet te najpopularniejsze obecnie kampery przerobione z busów są samochodami słusznych gabarytów, a co za tym idzie - zachowują się nieco inaczej niż mniejsze, miejskie auta. Jeśli więc będziesz prowadził taki pojazd po raz pierwszy, przygotuj się do tego. Wybierz się na plac manewrowy czy opuszczony parking, i poćwicz manewry. Musisz zrozumieć, jak Twój kamper będzie zachowywał się w podróży. Na pocieszenie powiemy tylko, że prowadzenie kampera nie jest sztuką tajemną, i prędzej czy później - opanujesz obsługę swojego samochodu.

 

 

2. Kupić czy wynająć?

 

Za zakupem kampera przemawia sporo argumentów. Pierwszym z nich jest kwestia finansowa. Choć zakup kampera do najtańszych nie należy, to jednak w szerszej perspektywie może się opłacać. Doba wynajmu kampera to wydatek znacznie przewyższający cenę noclegu w hotelu - w sezonie letnim jest to nawet 500 złotych za dobę. A należy doliczyć do tego jeszcze koszty paliwa i ubezpieczenia. Jeśli jeździcie często - zakup kampera będzie dobrą inwestycją.

Wynajem kampera to także kwestia organizacji. W sezonie letnim nie ma możliwości wynajęcia pojazdu “w tej chwili”. Musicie zgłosić się do wypożyczalni znacznie wcześniej i zarezerwować auto. A jeśli w terminie Waszego wyjazdu przydarzy się coś, co go uniemożliwi - tracicie niemałą kwotę. Tego problemu nie macie, jeśli jesteście posiadaczami kampera. Możecie pozwolić sobie na zorganizowanie wyjazdu zawsze, i zawsze go odwołać bez ponoszenia jakichkolwiek konsekwencji. Nie mówiąc już o tym, że we własnym kamperze jesteście po prostu u siebie. Doskonałą opcją jest również zabudowa busa na kampera. Dzięki niej możecie sami zdecydować co będzie znajdować się w waszym kamperze i jak będą wyglądały najmniejsze szczegóły jego wnętrza. Zabudowując busa najlepiej jest skorzystać z pomocy profesjonalistów np. firmy CA Richmann, którzy wykonają wszystkie niezbędne elementy wyposażenia, tak aby spełniały niezbędne warunki homologacji.   

 

 

3. Przygotuj pojazd

 

Zanim wyruszycie w podróż, przygotujcie do niej Waszego kampera. Czynności, które powinniście wykonać to dokładnie te same czynności, które wykonujecie przy Waszym miejskim samochodzie, plus kilka dodatkowych. Sprawdźcie więc stan opon, poziom płynów i działanie wycieraczek. Ale także: napełnijcie butlę z gazem, przygotujcie toaletę, opróżnijcie pojemnik na brudną wodę i napełnijcie pojemnik na wodę czystą, kupcie płyn do toalety chemicznej.

Dobrze przygotowany samochód to komfort i bezpieczeństwo dla Was, a także mniejsze ryzyko nieprzewidzianych wypadków.

 

4. Podróżujcie większą grupą

 

Kamper to pojazd, który zużywa więcej paliwa niż Wasze miejskie, maleńkie samochody. Jeśli więc wybieracie się na wakacje czy weekend, i chcecie nieco obniżyć koszty podróży, zaproponujcie znajomym lub komuś z rodziny wspólny wypad. Zalet takiego rozwiązania jest znacznie więcej. Na odludziu poczujecie się bezpieczniej przebywając w grupie, no i będziecie mieli jedyną w swoim rodzaju okazję do zacieśniania łączących Was więzi.

 

5. Zabezpiecz kampera

 

Zanim wyruszysz w podróż kamperem, przygotuj go poprzez:

  • odłączenie i schowanie przewodów elektrycznych i przyłącza wodociągowego,

  • opróżnienie toalety i zamknięcie zaworu spustowego,

  • zwinięcie rolet, zamknięcie okien oraz drzwiczek,

  • zablokowanie drzwiczek lodówki i szafek oraz szuflady,

  • złóż drabinki i schodki,

  • wyłącz urządzenia w części mieszkalnej,

  • zamknij zawór gazu.

Jeśli zrobiłeś to wszystko - możesz ruszać w drogę.

Warto także poznać prawa panujące w kraju, do którego zmierzacie. Przepisy bowiem różnią się pomiędzy poszczególnymi krajami. W niektórych nie można na przykład nocować w kamperze poza kempingami lub wyznaczonymi parkingami. Zawsze więc powinieneś znać lokalne przepisy.

 

Podróżowanie kamperem może stać się Twoim ulubionym sposobem na wypoczynek. Pamiętaj jednak, żeby przygotować się do niego jak należy.

Polecane strony

Zabudowa busa na kampera
Tutaj znajdziecie firmę która profesjonalnie przebuduje waszego busa na kampera

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1

Zobacz kalkulatory

Najnowsze porady