Jak wyprać śpiwór?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Śpiwór, nie tylko w trakcie letnich wypraw narażony jest na mocne zabrudzenia. Dłuższe leżenie w szafie bądź piwnicy również mu nie służy. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym łatwo pozbędziemy się wszelkich zanieczyszczeń, zapachu stęchlizny i pleśni.

O śpiwór powinniśmy odpowiednio dbać - nie wrzucamy go do pralki z każdą najmniejszą plamką. Drobne zabrudzenia możemy czyścić za pomocą gąbki nasączonej wodą i tradycyjnym środkiem piorącym. Musimy przy tym uważać, by za bardzo nie moczyć wypełnienia śpiwora.

Śpiwór nasiąknięty wodą jest naprawdę ciężki, dlatego potrzebna jest pralka przystosowana do co najmniej 7 kg prania. Szufladki uzupełniamy proszkiem i płynem, tak jak zawsze. Śpiwory puchowe i sztuczne pierzemy w niewielkiej ilości specjalnego, zalecanego przez producenta środka.

Jeśli po rozwinięciu śpiwora poczujemy przykry zapach pleśni, do prania oprócz proszku powinniśmy użyć połowę kubka boraxu oraz środka wybielającego.

Wyprany śpiwór najlepiej suszyć w suszarce bębnowej, gdyż promienie UV niszczą sztuczne wypełnienie. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości możemy rozwiesić go na sznurku, rozsuwając uprzednio wszystkie zamki. Jeśli zapach stęchlizny będzie utrzymywał się również po praniu, śpiwór możemy spryskać od wewnątrz i z zewnątrz specjalnym środkiem odświeżającym.

Śpiwory z najwyższej półki powinniśmy oddawać do czyszczenia. Najlepiej zajmą się tym specjalistyczne sklepy oferujące tego typu usługi.

Aby uniknąć częstego prania śpiwora, musimy odpowiednio go przechowywać. W okresie nieużywania, trzymamy go w temperaturze pokojowej (w pozycji maksymalnie rozwiniętej), a w podróży przechowujemy w bawełnianym pokrowcu.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady