Jak dbać o oczy?

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów i jednocześnie najbardziej narażonym na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Poniżej znajdziesz wskazówki, jak prawidłowo dbać o oczy i co robić, by poprawić jakość widzenia.

Oczy

Czynniki negatywnie wpływające na oczy

Kurz, pył, dym papierosowy, wielogodzinne siedzenie przed komputerem lub telewizorem, długa jazda samochodem i praca wymagająca ciągłego wytężania wzroku - wszystkie te czynniki powodują spory wysiłek dla oczu. Ich podrażnienie może być spowodowane również: przebywaniem na słońcu lub w pomieszczeniu ze światłem halogenowym, niewystarczającą ilością snu, klimatyzacją oraz noszeniem szkieł kontaktowych.

Często spadek ostrości widzenia może sygnalizować poważną chorobę, która nieleczona w odpowiednim czasie, może prowadzić nawet do trwałej utraty wzroku. Jeśli pogorszenie widzenia następuje nagle, konieczna jest natychmiastowa wizyta u okulisty.

Relaks dla zmęczonych oczu

O oczy i ich oprawę powinieneś odpowiednio dbać, bez względu na wiek. Bardzo ważna jest codzienna ich pielęgnacja oraz właściwa higiena. Skóra wokół oczu jest cienka i bardzo delikatna, a przez to wrażliwa. Szybko się starzeje, nie tylko ze względu na działanie agresywnych czynników zewnętrznych, ale też w wyniku poddawania częstemu napinaniu: mrużenie oczu, ciągły ruch gałek ocznych, itp. Dzięki poniższym sposobom Twoje oczy będą zawsze w dobrej kondycji.

Kompresy i okłady

Mają właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Szybko przynoszą ulgę, dzięki działaniu chłodzącemu oraz odprężającemu. Tego typu zabiegi możesz z powodzeniem stosować we własnym domu.

  1. Kompres z czarnej herbaty, na zmęczone oczy - zaparz i ostudź torebki czarnej herbaty, a następnie nałóż je na powieki na ok. 15 minut. Po tym czasie spłucz oczy w chłodnej wodzie. Nie używanej aromatyzowanej herbaty, gdyż może ona podrażniać spojówki.
  2. Okład z ogórka, na opuchnięte oczy - schłodzonego zielonego ogórka pokrój na plasterki, a następnie nałóż je na zamknięte oczy. Okład zdejmij po ok. 10 minutach.
  3. Kompres z kminku, na stan zapalny oczu - zaparz 1 łyżkę kminku w szklance wody. Następnie przestudź i przecedź, a później namocz w wywarze dwa waciki i przyłóż je do oczu na ok. 10 minut. Powtarzaj kurację kilka razy dziennie, co najmniej przez tydzień.

Masaż

Zastosuj odpowiedni krem, przeznaczony do pielęgnacji skóry wokół oczu. Delikatnie uciskaj skórę, kierując się kolejno od wewnętrznego kącika oka, do łuku brwiowego, do dolnej powieki i  z powrotem do wewnętrznego kącika oka. Masuj również okolicę oczu poniżej łuku brwiowego. Zamknij oczy i naciskaj wewnętrzne kąciki opuszkami palców. Następnie poświęć chwilę na masaż czoła, okrężnymi ruchami. Wszystkie techniki powtórz trzy razy, aby całkowicie się odprężyć.

Masaż oczu możesz wykonać także kostkami lodu - zawiń je w bandaż lub bawełnianą chusteczkę i masuj okolice oczu kolistymi ruchami przez kilka minut.

Dzięki tym zabiegom przywrócisz swoim oczom zdrowe spojrzenie, a otaczającej je skórze estetyczny wygląd. Jeszcze lepsze rezultaty osiągniesz, wykonując specjalne ćwiczenia w czasie pracy, np.: przed komputerem. Przeczytaj też naszą poradę Jak poprawić wzrok, czyli ćwiczenia na oczy.

Ochrona dla oczu

Wśród preparatów w kroplach i maściach do oczu, bez recepty znajdziesz m.in.:

  • nawilżające krople do oczu typu sztuczne łzy - łagodzą dolegliwości suchego oka;
  • niektóre leki stosowane w leczeniu alergicznego zapalenia spojówek;
  • leki obkurczające naczynia krwionośne, tzw. krople na zaczerwienione oczy;
  • preparaty ziołowe i homeopatyczne;
  • sól fizjologiczną do przepłukiwania powierzchni oka.

Przed zastosowaniem danego produktu, zapoznaj się dokładnie z dołączoną do niego ulotką.

Powyższe sposoby na pewno w jakimś stopniu wpływają na poprawę jakości widzenia. Nic tak jednak nie regeneruje oczu jak porządny sen. Istotny znaczenie dla Twojego wzroku ma prowadzony tryb życia - zamiast przesiadywać godzinami przed komputerem czy telewizorem, lepiej wyjść na świeże powietrze.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1
~Lidka | 2013-02-25 23:27
Ja robię sobie takie kompresy z czarnej herbaty - świetne na zmęczone oczy. A na co dzień polecam krople Hialeye. Rewelacja, szczególnie kiedy dużo czasu spędza się przed monitorem komputera :)

Najnowsze porady