Krótka przerwa na sen. Czy warto drzemać?
Zdania na temat drzemek są podzielone. Jedni uważają, że poobiedni sen daje energię do realizowania zadań w drugiej połowie dnia, z kolei inni sądzą, że to marnotrawstwo czasu oraz kolejny powód nocnej bezsenności. Jaka jest prawda?
- Badań na temat drzemek i ich wpływu na nasze samopoczucie było wiele. Analizując ich wyniki, wspólne wnioski od razu nasuwają się do głowy. Drzemka jest zdrowa, ale tylko wtedy, gdy wiemy, jak drzemać. - mówi Artur Wasążnik, ekspert firmy Comforteo, polskiego producenta materacy i łóżek tapicerowanych.
Ile czasu spać?
O tym, że sen jest jednym z najważniejszych elementów naszego życia wiedzą wszyscy. Nocny wypoczynek wpływa na nasze zdrowie, pamięć i daje nam siły do pracy oraz samorealizacji. Jednak w ciągu dnia, kiedy nasz umysł działa na najwyższych obrotach, a my sami mamy wiele wyzwań w pracy i w domu, zmęczenie sprawia, że nie jesteśmy w stanie dać z siebie wszystkiego.
- Rodzajów drzemek jest wiele, jednak najlepiej skupić się na efektywnej drzemce energetycznej. To drzemka, która trwa maksymalnie 20 minut. Jest to czas, który nie pozwala nam przejść w stan głębokiego snu REM, po którym moglibyśmy czuć się zmęczeni i niewyspani, a co gorsza - moglibyśmy doprowadzić do bezsenności. - dodaje ekspert Comforteo. Jakie są plusy drzemek?
Większa wydajność
Kiedy wracamy do domu po długim i męczącym dniu w pracy lub szkole, krótka przerwa na sen pomoże nam zmotywować się do dalszego działania. Będąc senni nie zrobimy w domu zbyt wielu produktywnych rzeczy, dlatego 15-20 minut drzemki wbrew opinii nie będzie zmarnowanym czasem, a zastrzykiem energii na resztę dnia. Dzięki niej możemy lepiej spożytkować pozostały czas.
Lepsze zdrowie
Podczas drzemki dochodzi także do konsolidacji pamięci, czyli wzmocnienia zapamiętywania przyswojonych tego dnia informacji i wiadomości, a jednocześnie nasz mózg usuwa niepotrzebne informacje. Według doniesień lekarzy, osoby, które łączą popołudniową drzemkę z odpowiednią ilością snu w nocy, mają lepszą pamięć i niższy poziom hormonów stresu.
Dla osób aktywnych
Wiele osób, które uprawiają sporty zawodowo lub rekreacyjne, uważa, że sen w ciągu dnia to oznaka lenistwa. Nic bardziej mylnego - krótka drzemka z jednej strony da nam energię do efektywnego ćwiczenia, a z drugiej strony jest najlepszym sposobem na regenerację zmęczonych mięśni. Sen zdecydowanie wspiera nasze ciało i umysł, motywując do dalszego działania.
Przepis na udaną drzemkę
- Drzemki należy kontrolować. Jeśli położymy się do łóżka bardzo zmęczeni lub co gorsza - po obfitym obiedzie, może istnieć obawa, że spędzimy w nim znacznie więcej czasu niż zakładaliśmy. I tak 20-minutowa drzemka mogłaby się zamienić w 3 godziny głębokiego snu. Dlatego warto ustawić sobie budzić, wyłączyć telewizor, odłożyć na bok telefon i spokojnie zamknąć oczy. - dodaje Artur Wasążnik, ekspert Comforteo.
Oceń poradę: Przydatna Nie polecam