12 zwierząt domowych - które najlepsze dla Ciebie?

Poradopedia.pl  |   |  + 47  |  Ocena: (głosy: 1)

Zwierzę to nie zabawka, ale żywa istota, która ma swoje uczucia i potrzeby. Zanim sprawisz sobie lub swojemu dziecku wymarzonego pupila, zastanów się czy będziesz w stanie zapewnić mu należytą opiekę. Zwierzę żyjące w domowych warunkach nie może być pozostawiony sam sobie - będziesz musiał zapewnić mu odpowiedni rozwój intelektualny, a także fizyczny.

KotTo prawda, że zwierzę uczy odpowiedzialności i wrażliwości, ale nawet to najłagodniejsze z charakteru może pod wpływem emocji (np.: zbyt mocne uściski, pieszczoty) ugryźć lub podrapać najmłodszych domowników. Krzywda może spotkać również pupila, dlatego dokonując wyboru weź pod uwagę wiek i temperament dziecka - najbardziej mogą ucierpieć te najmniejsze zwierzęta: gryzonie i króliki, które są bardzo delikatne. Bez względu na to jakiego wyboru dokonasz, pamiętaj że zwierzę to obowiązek głównie dla rodzica - nawet, jeśli mały właściciel dba o swojego pupila, Ty musisz stale to kontrolować. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze zwierzęta domowe oraz krótką ich charakterystykę.

Zobacz jaki zwierzak będzie najlepszy dla Ciebie »

Pies

Źródło: Inspire Kelly, Flicker (CC)

Pies żyje przeciętnie 13-14 lat. Jest mało kłopotliwy w utrzymaniu, łatwo się adaptuje do różnych warunków, potrafi błyskawicznie odczytywać intencje człowieka. Łasy na pochwały i lojalny. Trzeba wychodzić z nim na spacery - minimum 3 razy dziennie, w tym przynajmniej jeden dłuższy. Towarzystwo psa jest zbawienne także dla najmłodszych - w jego obecności niemowlęta szybciej podejmują pierwsze próby raczkowania i chodzenia. Często właśnie do psa kierują swoje pierwsze słowa. Starsze dzieci uczą się odpowiedzialności i tolerancji - obcowanie ze zwierzakiem pomaga im przezwyciężyć nieśmiałość w okazywaniu uczuć, daje większą pewność siebie i poczucie bezpieczeństwa. Koszt utrzymania psa zależy od wymagań konkretnej rasy i wielkości zwierzęcia, rodzaju sierści, a także skłonności do chorób i wielu innych czynników. Źle znosi samotność i nie może siedzieć całymi dniami sam w domu. Aby spokojnie wypocząć podczas wakacji, najlepiej zostawić psa u zaufanych osób lub oddać go na ten czas do hotelu dla zwierząt, gdzie będzie miał zapewnioną całodobową opiekę.

Kot

Źródło: vincent.chen, Flicker.com (cc)

Kot domowy może przeżyć nawet 20 lat. Nie jest drogim w utrzymaniu zwierzakiem, jeśli jednak będzie wymagał odpowiedniej diety lub leczenia, wówczas koszty związane z wyżywieniem czy opieką weterynaryjną mogą być wysokie. Koty potrzebują miejsce do ostrzenia pazurów, tzw. drapaka - w przeciwnym razie mogą niszczyć meble. Często zwierzęta te opisywane są jako samotne, ale w rzeczywistości bywają niezwykle towarzyskie. Potrafią odwdzięczyć się przyjaznymi gestami za ofiarowaną im uwagę oraz miłość. Posiadają też wrodzoną łatwość obserwowania i uczenia się, co szczególnie rozwija się w przypadku ciągłego przebywania z człowiekiem. Mając kota w domu, nie trzeba rezygnować z wakacyjnych planów. Można poprosić rodzinę lub dobrych znajomych o kilkudniową opiekę nad pupilem albo umieścić go w pensjonacie dla zwierząt. Planując 2-3 dniowy wyjazd, można zostawić kociaka samego w domu pod warunkiem, że zapewni mu się odpowiednią ilość suchej karmy i świeżą wodę.

Rybki

Źródło: bm.iphone, Flicker.com (cc)

Akwarium to piękna ozdoba mieszkania. Niezwykle fascynującym (zwłaszcza dla najmłodszych), choć niełatwym zadaniem jest wybór rybek. Trzeba w szczególności zwrócić uwagę na ich wygląd - zdrowe okazy nie mają postrzępionych i wyprostowanych płetw, narośli i owrzodzeń oraz ran i ubytków łusek; muszą być też aktywne. Ważne jest również samo akwarium - powinno być dobrane wielkością odpowiednio do ilości rybek oraz ich potrzeb przestrzennych. Istotne znaczenie odgrywa roślinność i różnego rodzaju akcesoria. Posiadanie akwarium wiąże się z wymianą wody oraz czyszczeniem filtra (przynajmniej raz na 3 miesiące). Trzeba pamiętać, że niektóre rybki żyją w stadzie, a inne wręcz nie znoszą towarzystwa. Nie można umieszczać w jednym akwarium ryb prowadzących ruchliwy tryb z tymi, które wolą spokój. Niektóre ryby mogą przeżyć nawet kilka tygodni bez pożywienia. Jednak by w pełni cieszyć się wakacjami i nie martwić o zawartość swojego akwarium, warto zainwestować w automatyczny karmnik - wystarczy napełnić go mieszanką pokarmów.

Królik

Żyje przeciętnie 6-8 lat. Jako zwierzę udomowione wymaga odpowiedniego zaadoptowania pomieszczeń, które zapewnią idealną ochronę przed naturalnymi wrogami, jak i niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Królik potrzebuje swobody- należy codziennie wypuszczać go z klatki na 3-4 godziny, aby sobie pobiegał. Uwaga! Częste podnoszenie i przytulanie może sprowokować zwierzaka do walki, ugryzienia lub podrapania. Równie dobrze królik samo sobie może wyrządzić krzywdę w trakcie upadku.

O królika trzeba szczególnie dbać, gdyż jest mało odporny na choroby, a jego leczenie bywa trudne i często nieskuteczne. Nie wskazane jest kupowanie królika dziecku młodszemu niż 8-10 lat - dla malucha może być on wręcz groźny. Planując podróż wakacyjną, najlepiej zostawić pupila w domu pod opieką kogoś zaufanego, kto zna królika i będzie mógł go codziennie doglądać. Innym rozwiązaniem, choć bardziej stresującym dla zwierzaka jest pozostawienie go u weterynarza lub w hotelu dla zwierząt.

Chomik

Źródło: Sara Spildener, Flicker.com (cc)

Żyje stosunkowo krótko - do 2-3 lat. To bardzo zwinne i ciekawskie zwierzątko, aktywne głównie w nocy. Ogólnie jest łatwy w utrzymaniu, choć nie można zapominać o czyszczeniu klatki, myciu kuwety i akcesoriów (przynajmniej raz w tygodniu). Chomik potrafi ugryźć, dlatego dzieci powinny wiedzieć jak postępować z tak małym i delikatnym zwierzątkiem. Ponadto, lubi ruch a więc należy zapewnić mu codzienny wybieg poza klatką. Chomiczek może zostać sam w domu przez 4-5 dni pod warunkiem, że będzie miał dostęp do świeżej wody, zapasu ziaren i niepsujących się warzyw. Istnieje również możliwość pozostawienia pupila w pensjonacie dla zwierząt, które oprócz psów i kotów przyjmują również chomiki, myszki i inne gryzonie. Chomik to bardzo tanie w utrzymaniu zwierzątko - największy wydatek stanowi klatka.

Świnka morska

Źródło: SashaW, Flicker.com (cc)

Żyje ok. 7-9 lat. Jest bardzo płochliwym i nieufnym zwierzątkiem - jej oswajanie może trwać nawet kilka miesięcy. Świnka morska potrzebuje codziennych spacerów poza klatką. Trzeba nauczyć się ją prawidłowo trzymać, aby nie wyrządzić jej krzywdy - należy zwrócić szczególną uwagę na zachowanie małych dzieci. Zdrowa świnka będzie pochłaniać wszystko, co jest dla niej zjadliwe. Nie należy zostawiać jej samej w domu na zbyt długo, góra 2-3 dni. Weekendowy wyjazd nie powinien jej zaszkodzić, jeśli dostanie odpowiednią ilość wody i jedzenia. Najlepszym jednak wyjściem jest oddanie świnki na czas nieobecności pod opiekę zaufanej osoby.

Szynszyla

Źródło: Carlos Gracia, Flicker.com (cc)

Żyje średnio 15 lat. Szynszyla nie lubi być trzymana na rękach. Ze względu na swoje nerwowe usposobienie, nie jest najlepszym zwierzakiem dla małych dzieci. Potrzebuje dużo ruchu i odpowiedniej diety. Szynszyla jest bardzo mądrym gryzoniem o przemiłym futerku, a w dodatku łatwym i niedrogim w utrzymaniu. Wytrzyma sama w domu przez kilka dni, ale będzie bardzo tęsknić za swym opiekunem. Szynszyla to spory wydatek - im bardziej nietypowe ubarwienie, tym droższa. Dość dużym wydatkiem będzie także zakup odpowiedniej klatki.

Żółw

Najbardziej długowieczne zwierzę - dobrze utrzymane może przeżyć nawet 150 lat. Łatwo się oswaja i zazwyczaj rozpoznaje opiekuna. Żółwi nie szczeka, nie niszczy mebli, nie zostawia sierści. Nie jest to jednak najlepsze zwierzę dla dziecka, głównie ze względu na zabawę (maluch szybko się znudzi mało interaktywnym przyjacielem), ale też z powodu ryzyka zarażenia salmonellą - wiele osobników jest nosicielami tych bakterii.

Hodowla żółwia może pasjonująca jedynie dla prawdziwych miłośników tych gadów - w pogodne dni trzeba chodzić z nim na spacery (po czystych trawnikach), a od czasu do czasu kąpać i smarować pancerz wazeliną lub kremem, aby zwiększyć jego elastyczność. Żółwie lądowe wytrzymają długi czas bez pożywienia - w przypadku dłuższej nieobecności w domu trzeba je obficie karmić przez ok. 2 tygodnie a przed samym wyjazdem wsypać do pojemnika z jedzeniem suszone zioła lub miękkie owoce (w zależności od gatunku). Żółwia wodnego również można zostawić na ok. 2 tygodnie bez pokarmu, ale trzeba zaopatrzyć zbiornik z wodą w filtr akwarystyczny.

Tchórzofretka

Źródło: akk_rus, Flicker.com (cc)

Przeciętnie żyje 6-10 lat. To bardzo przyjazne zwierzątko, które lubi ruch (zwłaszcza spacery na smyczy), zabawę oraz towarzystwo ludzi. Często chowa się w zakamarkach domu, po szufladach i półkach, wyciągając z nich całą zawartość i rozrzucając dookoła. Tchórzofretka jest zwierzątkiem inteligentnym i szybko się uczy, zwłaszcza przychodzenia na zawołanie i przynoszenia różnych rzeczy. Klatka i jej wyposażenie to dość spory wydatek, ale wyżywienie fretki nie jest już takie drogie. Trudno ją do czegoś zmusić, a jeszcze trudniej cokolwiek zakazać. W wychowaniu fretki nie można stosować kar (krzyk, bicie) - jeśli straci zaufanie, stanie się bardziej zawzięta, a nawet agresywna. Dlatego należy kontrolować zachowanie dzieci podczas zabawy, bo zwierzak może użyć swoich ostrych zębów. Na wakacje można zabrać fretkę ze sobą - dobrze znosi podróże, a wszystko co nowe bardzo ją cieszy. Wystarczy zaopatrzyć się w tzw. transporterek wyposażony w kuwetę i hamak.

Patyczak

Źródło: DoNotLick, Flicker.com (cc)

Żyje zwykle ok. 1 roku. Patyczak to niedrogie i stosunkowo łatwe w utrzymaniu zwierzątko, a do tego ciekawy obiekt obserwacji. Jego domem jest przede wszystkim terrarium, ale można wykorzystać również akwarium lub duży słoik (pojemnik musi być dwa razy dłuższy i wyższy od owada). Trzeba pamiętać o utrzymywaniu stałej wilgotności - co drugi dzień należy spryskać ściankę pojemnika wodą i rozpylić nad samym patyczakiem "mgiełkę" chłodnej, ale nie lodowatej wody. Stworzonka te można trzymać w grupach, jednak gdy będzie ich zbyt wiele na małej powierzchni mogą odgryzać sobie nawzajem czułki i nogi. Młode patyczaki można zostawić w domu bez pożywienia na ok. 2-3 dni; dorosłe wytrzymają nawet tydzień.

Papużka falista

Źródło: Martin Pettitt, Flicker.com (cc)

Długość życia papużki falistej wynosi przeciętnie 7-9 lat, ale przy sprzyjających warunkach może dożyć nawet 15. Jest niedrogim i łatwym w utrzymaniu ptaszkiem. Nie ma dużych wymagań, nie mniej jednak trzeba codziennie wymieniać jej wodę i jedzenie, raz na tydzień umyć kuwetę, a co 3 dni szufladę. Trzeba też zapewnić papużce odpowiednie miejsce do latania (nie powinna cały czas przebywać w klatce) oraz różne akcesoria do zabawy.

Papużka falista to inteligentne i pamiętliwe, ale też bardzo żywotne stworzonko o interesującym upierzeniu - od bieli po zieleń oraz błękit lub cytrynową żółć. Ptaszek potrafi naśladować mowę człowieka i inne dźwięki. Planując urlop, można zostawić papużkę pod opieką rodziny lub dobrych znajomych. Trzeba jednak pamiętać, że każda zmiana otoczenia jest dla niej stresująca. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest pozostawienie ptaszka samego w domu, zapewniając mu zapas ziarna i wodę. Do klatki można włożyć ulubione zabawki papużki, aby nie nudziła się podczs kilkudniowej nieobecności domowników.

Kanarek

Źródło: chriswsn, Flicker.com (cc)

Średnio żyje ok. 12 lat, ale zdarza się że nawet 20. Kanarek jest aktywnym, wesołym i pięknie śpiewającym ptaszkiem, bardzo łatwym w utrzymaniu i tanim, oczywiście należy liczyć się z jednorazowym wydatkiem na odpowiednią klatkę, karmnik i poidło. W porównaniu z innymi zwierzętami, kanarek to mało kłopotliwy domownik. Oswojony, sam szuka bliższego kontaktu ze swoim opiekunem, np.: podążając za nim do drugiego pomieszczenia. Wyjeżdżając na parę dni, kanarkowi trzeba zostawić zapas ziarna oraz poidełko wypełnione wodą. Jeśli ptaszek jest bardzo towarzyski i źle znosi długotrwałą ciszę w mieszkaniu, można pozostawić włączone radio (nie za głośno i najlepiej na baterie), by kanarek miał rozrywkę i nie czuł się samotny.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 47
~Marti | 2020-08-29 15:07
koszatniki sa tez fajne i madre i mozna je spokojnie zostawic na kilka dni same w domu, zostawiajac jedzenie i picie. W ciągu dnia są aktywne.
~Sandra | 2020-06-17 17:15
Pieski i tak są naj<3
~~ Roxy | 2020-06-05 13:04
Kotki, króliczki, świnki morskie, kanarki są najlepsze wg. mnie
~coś | 2020-04-21 14:31
Papugi i fretki naj naj lepsze
~IZABELA | 2020-04-15 15:55
NAPRAWDĘ SUPER NIE WIEDZIAŁAM ŻE ZWIERZĘTA
TYLE ŻYJĄ

~jaguar | 2020-01-12 16:19
Chomik, pies, królik i rybki są najlepsze
~lol | 2020-01-07 13:52
Moim zdaniem królik jest w domu najlepsze bo nie wymagają az tak duzo opieki ( bo moje nie wymagaja a zajmuje się nimi sama) bordzo kocham moje zwierzaki oswajanie ich nie zajelo mi az tak duzo czasu.
~lol | 2020-01-07 13:47
najlepszy królik
~lol | 2020-01-07 13:46
najlepszy królik
~Olkus123 | 2019-11-13 20:11
Moim zdaniem królik, kot, pies jest w domu najlepsze bo nie wymagają az tak duzo opieki ( bo moje nie wymagaja a zajmuje się nimi sama) bordzo kocham moje zwierzaki oswajanie ich nie zajelo mi az tak duzo czasu.

Najnowsze porady