Jak zadbać o bezpieczeństwo pupila w sylwestra?

npiekacz  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Sylwestrowa noc pełna sztucznych ogni, petard i głośnych dźwięków dla wielu zwierząt domowych staje się źródłem dużego lęku i stresu. Oto praktyczne porady, które pomogą zapewnić pupilowi spokój i bezpieczeństwo podczas sylwestra.

Pierwszym krokiem, jaki powinniście wykonać, jest przygotowanie bezpiecznego miejsca w domu, w którym pupil będzie mógł się komfortowo schować. Może być to jego ulubiony kąt, klatka kennelowa, a nawet osobne pomieszczenie, np. łazienka. Jeżeli postawicie na ostatni wariant, upewnijcie się, że jest tam jego ulubiona zabawka oraz miękkie legowisko, które zwiększą komfort i poczucie bezpieczeństwa. Ważne, żebyście uszanowali przestrzeń pupila i jeśli uda się do przygotowanego azylu nie należy na siłę go stamtąd wyciągać.

O czym należy pamiętać?

Przygotowanie bezpiecznego miejsca to podstawa. Oprócz tego należy przestrzegać kilku zasad, które pomogą Wam stworzyć przestrzeń, w której pupil nie będzie czuł się zagrożony:

  • Spokojne środowisko - starajcie się wprowadzić do domu spokojną atmosferę. Warto zamknąć wszystkie okna oraz zasłonić je zasłonami lub roletami. W ten sposób zminimalizujecie hałas oraz gwałtowne błyski świateł fajerwerków. 
  • Towarzystwo - pamiętajcie, że tego dnia pupil może Was bardzo potrzebować. Jeśli mocno przeżywa wystrzały petard, należy zostać z nim w domu. Można również rozważyć wyjazd poza miasto, aby jak najbardziej ograniczyć wystrzały sztucznych ogni.  Pupil z pewnością to doceni, a  Wasza obecność będzie dla niego dużym wsparciem. Warto pokusić się o zaaranżowanie zabaw, które pozwolą zająć jego uwagę.
  • Wytłumiające dźwięki - petardy potrafią być niezwykle głośne, a nie zapominajcie, że zwierzęta mają o wiele bardziej wyczulony zmysł słuchu od ludzi. Do zagłuszenia hałasów dochodzących z zewnątrz można wykorzystać delikatnie włączony telewizor lub muzykę. Ważne, żeby dźwięki nie były zbyt głośne, bo to one staną się źródłem stresu.
  • Bezpieczeństwo - gwałtowne, głośne wystrzały mogą powodować gromadzenie się stresu w pupilu, który w kryzysowym momencie może podjąć próbę ucieczki. Upewnijcie się, że wszystkie drzwi oraz furtki są zamknięte, aby uniemożliwić czworonogowi ucieczkę. W tym dniu zadbajcie również o to, żeby pupil miał na sobie obrożę lub szelki z identyfikatorem. To znacznie ułatwi i przyspieszy zlokalizowanie pupila, gdyby jakimś cudem udało mu się wymknąć. W ten dzień kategorycznie nie puszczajcie zwierząt luzem. 
  • Konsultacja z weterynarzem – zdarza się, że pupil jest nerwowy i nie potrafi sobie radzić z nadmiernym stresem. W takich przypadkach powinniście pomyśleć o środkach uspokajających. Znajdziecie je w sklepach stacjonarnych oraz sklepie internetowym Maxi Zoo Polska www.maxizoo.pl. Jeśli Wasze zwierzę wymaga silniejszych leków uspokajających, to najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja z weterynarzem, którą powinniście zaplanować dużo wcześniej.

 

Pamiętajcie, że każde zwierzę reaguje inaczej na stres. Ważne jest, abyście obserwowali pupila i dostosowywali się do jego potrzeb. Sylwester to czas radości dla ludzi i jednocześnie wyzwanie dla czworonożnych przyjaciół. Dlatego warto odpowiednio się przygotować i zapewnić im w tym dniu największy komfort. Więcej szczegółowych informacji na temat bezpieczeństwa kotów oraz psów podczas sylwestrowej nocy znajdziecie w specjalistycznych artykułach Maxi Zoo:

 

  • https://www.maxizoo.pl/magazyn/pies/zachowanie/sylwester-z-psem/  
  • https://www.maxizoo.pl/magazyn/kot/zachowanie/kot-i-sylwester/

 

*******

Maxi Zoo weszło na polski rynek w 2012 roku i od tego momentu jest najprężniej rozwijającą się siecią sklepów dla zwierząt w naszym kraju. W 2021 roku Maxi Zoo Polska po raz 7 zdobyło tytuł: „NAJLEPSZY SKLEP STACJONARNY” w konkursie TOP FOR DOG 2021 stając się ponownie numerem 1 wśród sklepów dla zwierząt oraz po raz pierwszy otrzymało nagrodę za najlepszą inicjatywę społeczną „Przyjaźń Łączy – Wspólnie dla Zwierząt” za akcję z bransoletką. Aktualnie spółka posiada 118 sklepów w większych i mniejszych i miastach w Polsce. W 2019 roku sieć rozpoczęła sprzedaż online i otworzyła sklep – www.maxizoo.pl. W 2022 roku sieć uruchomiła własną aplikację dla Klientów, z programem Friends oraz specjalnymi ofertami. Maxi Zoo jest częścią Grupy Fressnapf, która działa w 14 krajach europejskich, głównie pod szyldem Maxi Zoo. Pozycję marki w Polsce potwierdza uzyskany tytuł „Wielki Modernizator 2022”, “Brylant Polskiej Gospodarki 2022”, “Gepard Biznesu 2022”, nagroda w kategorii “Ekspansja Sieci Handlowej 2022” przyznana w konkursie PRCH RETAIL AWARDS 2022, nagroda “Złoty Laur Klienta 2023-2024", nagroda “e-Laur Klienta 2010-2022", wyróżnienie w rankingu „Gazele Biznesu 2023” oraz wyróżnienia “Diamenty Forbes’a 2023”, a także “Innowacyjna Sieć Roku” oraz “Promocja Roku”, które zostały przyznane w plebiscycie BLIX AWARDS. W każdym ze sklepów można znaleźć w ofercie ponad 8000 produktów znanych firm w przystępnych cenach oraz produkty marek dostępnych wyłącznie w tej sieci (karmy i akcesoria): Premiere, Select Gold, Real Nature czy Dogs Creek.

Filozofia marki i cały koncept biznesowy sieci został oparty na wartościach, u podstaw których leży przekonanie, że „Zwierzęta wzbogacają nasze życie dzień po dniu i to jest to, co nas łączy”. Konsekwentnie realizując tę ideę, sieć prowadzi aktywne działania na rzecz zwierząt. Od początku działalności w Polsce, Maxi Zoo angażuje się w szereg charytatywnych akcji społecznych oraz pomaga bezdomnym zwierzętom. Współpraca ze schroniskami, wolontariat, wsparcie odpowiedzialnej adopcji, współpraca z GOPR, OTOP czy Strażą dla Zwierząt to m.in. główne działania CSR firmy w Polsce.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Zobacz kalkulatory

Najnowsze porady