Jak uniknąć glonów w akwarium?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Wielu akwarystów uważa, że w dobrze utrzymanym zbiorniku glony nie mają prawa w ogóle się pojawić. Jest to mylna teoria - niewielka ich ilość świadczy bowiem o prawidłowym oświetleniu zbiornika i odpowiedniej liczbie substancji odżywczych. Nadmiar glonów powstaje wówczas, gdy równowaga zostaje zachwiana i w akwarium pojawia się zbyt duża ilość mikroelementów w stosunku do ilości potrzebnej roślinom, a szczególnie nadmiar fosforanu. Poniżej znajdują się wskazówki, jak zapobiegać rozwojowi glonów.

Aby uniknąć nadmiaru glonów w akwarium, należy:

  1. Zmniejszyć zużycie światła - zbiornika nie należy wystawiać na działanie promieni słonecznych, gdyż to powoduje wzrost glonów. Należy używać sztucznego światła, ale nie dłużej niż przez 8 godzin dziennie - warto zastosować licznik, który automatycznie włącza i wyłącza światło każdego dnia.
  2. Wsypywać mniej pokarmu - przekarmianie rybek powoduje zwiększenie poziomu fosforanów w wodzie. Do akwarium należy wsypywać małe porcje karmy i obserwować rybki - jeśli nie zjedzą wszystkiego w ciągu 5 minut to znaczy, że dostały zbyt dużą ilość pokarmu. Zawsze trzeba usuwać ze zbiornika resztki pozostałej karmy.
  3. Korzystać z wody ze znajomego źródła - warto sprawdzić wodę pod względem poziomu fosforanów (jeśli jest zbyt wysoki, należy użyć odpowiednich środków lub poszukać innego źródła wody) i azotanów (w niektórych źródłach wody występuje duże ich stężenie).
  4. Wymieniać wodę - aby utrzymać składniki odżywcze na niskim poziomie, należy regularnie wymieniać wodę w zbiorniku - ok. 15% co tydzień.
  5. Czyścić akwarium - jeśli glony zaczynają rosnąć na ścianach zbiornika, kamieniach czy innych twardych powierzchniach akwarium, należy je od razu usunąć.
  6. Trzymać w akwarium żywe rośliny - będą wykorzystywać większość składników odżywczych zawartych w wodzie - im mniej odżywek, tym mniejsza szansa dla rozwoju glonów.
  7. Trzymać w akwarium ryby żywiące się glonami (glonojady) - posiadanie ryb takich jak: Grubowarg syjamski czy popularny Plecostomus pomoże zredukować pewną ilość glonów.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady