7 prostych sposobów na mniejsze wydatki na święta Bożego Narodzenia

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Święta to spore wyzwanie dla domowego budżetu - kupno prezentów, choinki oraz wielki ilości jedzenia. To wszystko w pośpiechu, przeciskając się przez tłum ludzi i często na ostatnią chwilę. W takich warunkach kupujemy więcej niż potrzebujemy i często słono przepłacamy. Radzimy jak ograniczyć wydatki.

Porównywarki cen

Świąteczne zakupyWiesz co chcesz kupić i chcesz to kupić najtaniej? Skorzystaj z jednej z porównywarek cenowych. Dwie najpopuarlniejsze to Nokaut.pl i Ceneo.pl, dzięki nim możesz w szybki sposób znaleźć sklep z szukanym przez Ciebie produktem, a co więcej kupić go tam, gdzie jest najtańszy. W obu wypadkach możesz skorzystać z także z aplikacji na telefon komórkowy, która pomoże Tobie na zakupach w tradycyjnym sklepie. Skanując kody kreskowe będziesz mógł dowiedzieć się więcej na temat oglądanych produktów, a także sprawdzić, czy nie lepiej będzie zamówić przez Internet.

Szukaj promocji i kuponów rabatowych

W święta wiele sklepów i firm prowadzi różnego rodzaju promocje i konkursy, aby zachęcić do skorzystania z ich oferty. Warto szczególną uwagę zwrócić na banki, programy lojalnościowe i operatorów kart płatniczych - zwłaszcza z ich strony można tradycyjnie oczekiwać zniżek i promocji w tym okresie czasu. Wybierając się na zakupy przejrzyj sklepowe gazetki i strony internetowe sklepów - w ten sposób dowiesz się o najlepszych okazjach i zaopatrzysz się w kupony rabatowe.

Nie przesadzaj z ilością jedzenia

Wyrzucamy olbrzymie ilości jedzenia, a w święta jeszcze więcej. Często możesz robić to podświadomie kierując się tym, że są święta, więc przez parę dni będą zamknięte sklepy. Święta nie trwają tak długo, więc nie ma potrzeby robić zapasów na miesiąc do przodu. Postaraj się wprowadzić trochę matematyki i planowania do Twoich zakupów - zastanów się ilu będziesz mieć gości, jakie potrawy masz zamiar przygotować, co dokładnie będziesz potrzebować. Jeżeli chcesz zabezpieczyć się na wypadek niezapowiedzianych gości - wybierz produkty o dłuższym terminie przydatności. Nie dość, że oszczędzisz trochę pieniędzy, to  unikniesz też przejadania się na zasadzie "szkoda, żeby się zmarnowało", na czym zyska Twoje zdrowie.

Zakupy grupowe

Skorzystaj z oferty zakupów grupowych. Pamiętaj jednak, aby dokładnie zweryfikować ofertę, z której masz zamiar skorzystać, a przede wszystkim w jakim terminie będzie można zrealizować kupon. Niestety zakupy grupowe stanowiły źródło wielu przykrych niespodzianek i reklamacji, które były związane z brakiem możliwości realizacji kuponu czy też sporym rozczarowaniem co do rzeczywistej wartości i jakości zakupionego towaru lub usługi. Wiele firm sprzedających w ten sposób po prostu przelicza się ze swoimi możliwościami co do obsługi w krótkim czasie dużej liczby klientów lub też robi co może, żeby zaoszczędzić na takich klientach, traktując ich jak klienta drugiej kategorii. Dlatego też obdarowując kogoś kuponem możemy niechcący ściągnąć mu na głowę niepotrzebne nieprzyjemności.

Ustal z najbliższymi zasady dotyczące prezentów

Ustalenie maksymalnej ceny prezentu czy losowanie kto komu kupuje prezent (zamiast wszyscy wszystkim) to dobre pomysły na świąteczne oszczędzanie. Zwłaszcza w czasach kryzysu jest to bardzo zrozumiałe postępowanie, a dodatkowo możne to oznaczać bardziej trafne i wartościowe prezenty. Wiele osób doceni bardziej takie rozwiązanie, niż kolejne święta z zestawami mydeł, skarpetek i szalików.

Nie czekaj do ostatniej chwili

Najwięcej pieniędzy marnujemy na nieprzemyślanych i robionych w pośpiechu zakupach na ostatnią chwilę - decydujemy się wtedy na cokolwiek i nie zwracamy należytej uwagi na ceny. To, że święta zaczynają się w sklepach już w listopadzie, ma z pewnością taką zaletę, że już wtedy można zacząć przygotowania do świąt. Pamiętaj, że ceny wielu towarów, zwłaszcza elektroniki, rosną tuż przed świętami i jest to najgorszy moment na kupowanie prezentów. Wiele towarów kupisz najtaniej korzystając ze sklepów internetowych i serwisów aukcyjnych - musisz jednak wziąć pod uwagę czas dostawy. Tuż przed świętami okresy dostaw mogą ulec wydłużeniu ze względu na bardzo dużą liczbę realizowanych zamówień, a z pewnością nie chciałbyś, aby prezenty dla Twoich najbliższych dotarły po świętach.

Choinka - czy koniecznie prawdziwa?

Nie da się zaprzeczyć, że prawdziwa choinka jest ładna i świetnie pachnie. Kosztuje jednak dosyć sporo, a pożyje najwyżej przez parę tygodni. Można też mieć dylematy dotyczące środowiska naturalnego. Nie ma się co oszukiwać choinkami w doniczce - takie drzewko uschnie nawet po przesadzeniu. Kupno sztucznej choinki to zakup na lata, jedna sprawa do załatwienia mniej w każde święta i tak naprawdę całkiem nieźle wygląda - a nie zawsze łatwo jest wybrać odpowiadającą nam prawdziwą choinkę.

Przeczytaj też naszą poradę jak wybierać prezenty dla najbliższych.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Oferta finansowa

Skorzystaj online z szerokiej oferty produktów finansowych z renomowanych instytucji.

Zobacz kalkulatory