Dni płodne i owulacja - pytania i odpowiedzi

ladycomp  |  + 8  |  Ocena: (głosy: 0)

Profesor Kotarski1. Jak dochodzi do owulacji?

Owulacja (jajeczkowanie) to uwolnienie dojrzałej komórki jajowej ze znajdującego się w jajniku pęcherzyka Graafa. Dochodzi do niej w wyniku działania hormonów. Hormon folikulotropowy (FSH) wpływa na dojrzewanie komórki jajowej, a z kolei produkowane przez organizm estrogeny, oddziaływają na ilość wydzielanego FSH i LH (hormonu luteinizującego). Gdy pęcherzyk jest dojrzały (a wraz z nim komórka jajowa) następuje wyrzut dużej ilości hormonu luteinizującego, który powoduje uwolnienie komórki jajowej z jajnika.

2. Czy liczba komórek jajowych jest z góry określona?

Tak, liczba komórek jajowych zostaje określona jeszcze przed urodzeniem. Ponieważ część z nich ulega zwyrodnieniu, z około 700 tysięcy (czy nawet 2 milionów) w życiu płodowym, w jajniku kobiety dojrzałej występuje tylko mniej więcej 40 tysięcy. Są one uwalniane w każdym cyklu od momentu uzyskania dojrzałości płciowej, aż do menopauzy.

3. Czy może wystąpić podwójna owulacja?

Podwójna owulacja w cyklu jest możliwa, mówi prof. dr hab. n. med. Jan Kotarski. Może się zdarzyć tak, że dwa pęcherzyki dojrzewają jednocześnie w dwóch janikach, a nawet w jednym. Zdarza się, że dojrzewają synchronicznie, czyli w tym samym momencie, bywa jednak, że dojrzewają w niewielkim odstępie czasu. Trudno jednoznacznie określić w jakim momencie następuje owulacja – zdarza się to przypadkiem, np. w trakcie stosunku

4. Dlaczego po owulacji następuje wzrost temperatury?

Za skok temperatury odpowiedzialny jest progesteron wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Jan Kotarski. Pęknięty pęcherzyk tworzy gruczoł zwany ciałkiem żółtym, który wydziela progesteron. Hormon ten ma za zadanie przygotować błonę śluzową macicy do przyjęcia zarodka. Jeżeli zatem wykształciło się ciałko żółte to możemy zaobserwować skok temperatury. Na tym w dużej mierze opiera się działanie komputerów cyklu Lady-Comp, Baby-Comp czy Pearly – poprzez codzienny pomiar temperatury pod językiem komputer zbiera dane o charakterystyce cyklu kobiety i wychwytuje właściwy dla owulacji skok temperatury.

5. Kiedy można zajść w ciążę?

Po owulacji komórka jajowa może być zapłodniona przez około 18 godzin. Jednakże po stosunku seksualnym plemniki są ruchliwe i zdolne do zapłodnienia komórki jajowej przez nawet 120 godzin (5 dni). Zatem w każdym cyklu kobiety jest około 6-8 dni płodnych, czyli takich, w trakcie których stosunek seksualny może skutkować zapłodnieniem. Przez pozostałe dwadzieścia dni cyklu można kochać się bez obawy zajścia w niepożądaną ciążę. U kobiet regularnie miesiączkujących wskazywanie dni płodnych i niepłodnych nie stanowi żadnego problemu przy czym wykorzystanie komputera cyklu Lady-Comp, Baby-Comp czy Pearly istotnie precyzuje okres płodności – komputer po prostu wyświetla zielone (dni niepłodne) bądź czerwone (dni płodne) światło po codziennym pomiarze temperatury. Może to być wykorzystane dla antykoncepcji lub przeciwnie w planowaniu prokreacji.

6. Czy kobieta może czuć owulację?

Część kobiet cierpi z powodu bólów okołoowulacyjnych - nagły ostry ból wywołany jest znacznym rozciągnięciem ściany jajnika. Bywa także, że występuje niewielkie plamienie okołoowulacyjne.

7. Co się dzieje w przypadku, gdy nie wystąpi owulacja?

Istnieje takie zjawisko jak luteinizacja niepękniętego pęcherzyka, z którym się spotykamy w przypadku nie wystąpienia owulacji. mówi prof. dr hab. n. med. Jan Kotarski. Są różne przyczyny tego zjawiska, a sposób jego leczenia jest zależny od postawionej diagnozy. Nawet w przypadku braku owulacji, miesiączka może wystąpić w planowanym terminie, bądź – z przesunięciem. Cykle bezowulacyjne zdarzają się także u zdrowych kobiet, gdy występują raz czy dwa razy w roku, nie należy się martwić. Częstsze cykle bezowulacyjne wymagają wizyty u lekarza specjalisty i podjęcia leczenia.

8. Jakie mogą być przyczyny braku owulacji?

Zespół policystycznych jajników, choroby przysadki i podwzgórza, nadmierna otyłość, znaczna niedowaga, nadmiar prolaktyny czy inne zaburzenia hormonalne. Znaczący jest także styl życia i stres. Z cyklami bezowulacyjnymi spotykają się często kobiety po porodzie, po ukończeniu 35 roku życia oraz po wieloletnim przyjmowaniu antykoncepcji hormonalnej opartej o długodziałające gestageny.

Beata Mąkolska

konsultacja merytoryczna: prof. dr hab. n. med. Jan Kotarski

Komputery cyklu Lady-Comp, Baby-Comp i Pearly, to urządzenia medyczne, które jako jedyne na polskim rynku komputery cyklu posiadają certyfikat urządzenia medycznego wysokiej klasy IIB w oparciu o regułę 14 (ANTYKONCEPCJA). Lady-Comp, Baby-Comp i Pearly wykorzystują zaawansowane metody statystyczne, a także własną bazę danych ponad miliona cykli kobiet, które służą do precyzyjnego określania fazy płodnej i niepłodnej cyklu kobiety na podstawie pomiaru temperatury w jamie ustnej. 14 listopada 2010 roku komputery cyklu Lady-Comp, Baby-Comp i Pearly uzyskały pozytywną opinię Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Skuteczność komputerów cyklu Lady-Comp, Baby-Comp i Pearly wynosi 99,3% (współczynnik Pearl'a – 0,64). Komputery cyklu są całkowicie bezpieczne dla zdrowia kobiety i nie powodują skutków ubocznych.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 8
~kalka | 2013-12-12 15:28
Jak dla mnie komputery cyklu to po prostu udoskonalone kalkulatory.. Ja sama interpretuję temperaturę, nie jest to trudne. jesli mam jakies wątpliwości to prostu sięgam po mikroskop owulacyjny i problem z głowy.
~agnes | 2013-06-13 15:23
Ja sama interpretuję swoje temperatury, jeśli mam jakieś wątpliwości to sięgam po tester na ślinę. Szczerze nie wydałabym 2000zł na komputer. Za tą cenę mogłabym pojechać na wakacje ;)
~oski | 2012-10-02 22:34
A czy 7 dzień po okresie to dzień płodny czy niepłodny u kobiety?
~Athena | 2012-05-11 14:16
Tutaj się zgadzam - cena LC jest zdecydowanie wygórowana. Miałam kiedyś kupić. A pierwszy raz słyszę o cyclotescie. Będę musiała zaczerpnąć więcej informacji na ten temat.
~szukam czegoś | 2012-04-18 13:58
Szukam właśnie jakiegoś komputera cyklu, niestety lady-comp wymieniony w artykule jest zdecydowanie za drogi. Dlatego chyba zdecyduję się na cyclotest bo jest znacznie tańszy.
~Perełka | 2012-04-13 14:12
Dokładnie wszystko opisane bardzo dobra porada, bardzo przydatna. Teraz przynajmniej wiem, że na 90procent jestem w ciązy potwierdziła to ta porada.
~ela | 2012-04-10 16:15
gdzie moge kupic komputer do pomiaru płodności i ile kosztuje
~Asia | 2012-04-09 20:40
nie rozumiem nic... bezuzyteczne

Najnowsze porady