Kalendarzyk dni płodnych - naturalna antykoncepcja

Poradopedia.pl  |   |  + 8  |  Ocena: (głosy: 0)

Kalendarz płodności często błędnie określa się mianem antykoncepcji - polega bowiem nie na zabezpieczeniu się, a na powstrzymaniu się od seksu w dni płodne. Kalendarz owulacyjny ma jednak swoje zalety.

Kalendarzyk płodnościPrzede wszystkim jest to metoda naturalna, w związku z czym nie ma żadnych przeciwwskazań medycznych do jej stosowania. A po drugie - jest powszechnie dostępna i pozbawiona jakichkolwiek kosztów, z wyjątkiem czasu poświęconego na obserwację własnego ciała.

Nie możesz zacząć stosować kalendarzyk dni płodnych i niepłodnych jako zabezpieczenie przed ciążą z dnia na dzień - konieczna jest dokładna znajomość dni wystąpienia miesiączki i długości cyklu z okresu co najmniej 6 miesięcy. Tylko te kobiety, które obserwują swoje ciało przez dłuższy czas są w stanie wyliczyć dzień pojawienia się kolejnej miesiączki.

Kalkulator dni płodnych i niepłodnych w oparciu o regułę Holta znajdziesz w dziale Kalkulatory
Oblicz dni płodne i niepłodne - Kalendarzyk dni płodnych

Kalendarzyk dni płodnych i niepłodnych zalecany jest głównie tym parom, które z różnych względów - religijnych bądź światopoglądowych - nie chcą lub nie mogą stosować sztucznej antykoncepcji w postaci prezerwatyw, pigułek hormonalnych czy wkładek domacicznych. Ponadto, metoda ta jest dobra dla kobiet, które potrafią powstrzymać się od współżycia od kilku do kilkunastu dni każdego miesiąca. Kalendarzyk dni płodnych i niepłodnych zaleca się również tym kobietom, które nie mają dostępu do bardziej zaawansowanych środków antykoncepcyjnych (np. w krajach słabo rozwiniętych, gdzie dostęp do nowoczesnej antykoncepcji jest bardzo trudny albo wiąże się z dużymi wydatkami).

Trzeba pamiętać, że metoda ta nie daje 100% pewności - skuteczność kalendarzyka płodności, jako metody zapobiegania ciąży osłabia również fakt, iż tylko niewielki procent kobiet miesiączkuje regularnie. Ponadto, zawsze istnieje ryzyko zaburzenia cyklu miesięcznego wskutek choroby, silnego stresu, zmiany klimatu lub nadużywania alkoholu. W przypadku bardzo nieregularnych miesiączek wyznaczenie dni płodnych na podstawie samych wyliczeń jest trudne, dlatego warto w takiej sytuacji wspierać się dodatkowymi obserwacjami (np. śluzu płodnego) albo mierzeniem temperatury. Badania należy wykonywać codziennie, przy zachowaniu określonych warunków. Śluz płodny należy obserwować przez co najmniej pół roku, a jego badania (dla pewności) warto kontynuować również po rozpoczęciu stosowania tej metody.

Kalkulator dni płodnych i niepłodnych jako metodę pomocną w zajściu w ciążę, najlepiej skonsultować ze swoim ginekologiem. Warto również pamiętać, że kalendarzyk płodności nie jest jedynym sposobem na walkę z bezpłodnością i jeśli po kilku miesiącach jego stosowania kobieta nadal nie może zajść w ciąże, konieczna jest wizyta u specjalisty ewentualne podjęcie leczenia.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 8
~flores | 2014-07-09 19:09
8 dni przed okresem to dni płodne
~ati | 2014-01-28 15:18
Mam ten sam tester co Becia :) Na początku też wyznaczałam sobie metodą kalendarzyka, ale szybko zorientowałam się, ze nie jest to metoda skuteczna
~lolusia | 2014-01-20 21:59
moze jest bezpłodna
~mariusz | 2013-12-29 18:56
ja z żoną jesteśmy rok po ślubie i nie używamy antykoncepcji a seks uprawiamy każdego dnia
~Coola | 2013-11-12 08:49
Kalendarzyk to forma wróżenia z fusów - przecież wiemy, że długość cyklu może się zmieniać na przykład z powodu silnych stresów bądź wyjazdów. O WIELE lepsze są objawowo-termiczne metody naturalnego planowania rodziny: http://pl.wikipedia.org/wiki/Naturalne_planowanie_rodziny
~Becia | 2013-04-08 14:37
Zgadzam się z Polą. Ja kiedy chce wiedzieć w jakiej fazie cyklu jestem sięgam po afrodytę na ślinę. Sama nic wolę nie wyliczać. Metoda kalendarzyka jest dobra, ale chyba jak chce się mieć dziecko :)
~~~marta | 2012-11-20 13:31
stosuje ta metode i jestem bardzo zadowolona. raz tylko dostalam wczesniej o 3 dni okresu ale mimo to wyliczylam sobie wszystko i sie zgadza dostalam okresu tak jak wyszlo wedlug kalendarzyka 28 dniowego cyklu. mam tez metode dzieki ktorej mam pewnosc ze nie zajde w ciaze . i sprawdza sie . to bardzo proste,,,,, :-)
~Pola | 2012-10-11 14:55
Kalendarzyk? To chyba najgorsza z metod naturalnych. A co jeśli kobieta ma nieregularne cykle? Najlepsza jest metoda objawowo-termiczna i taką też stosuję. Pomagam sobie cyclotestem.

Najnowsze porady