Jak dobrać długość nart?

Iza_B  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 1)

Wypożyczalnie i sklepy oferujące sprzęt narciarski posiadają szeroki wybór nart zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Jednak dobór odpowiedniego sprzętu zależy od wielu czynników, które należy wziąć pod uwagę.

Poniżej przedstawiam kilka wskazówek, w jaki sposób dobrać odpowiednią długość nart:

1. Odmiana narciarstwa – to jaki rodzaj tego zimowego sportu chcemy uprawiać będzie miało znaczący wpływ na długość nart. Narciarstwo biegowe, alpejskie, carvingowe, wysokogórskie czy akrobatyczne - do każdego z nich przeznaczony jest inny rodzaj nart, które różnią się zarówno budową jak i wyglądem. Krótsze narty są
idealne do szybkich, zwinnych skrętów w przeciwieństwie do nart długich. Te zaś sprawdzą się w trudnych warunkach ze względu na wysoką stabilność.

2. Stopień zaawansowania – narciarstwo nie jest łatwym sportem, dlatego też narty należy dobierać odpowiednio do poziomu doświadczenia w szusowaniu na górskich stokach. Osoba zaczynająca swoją przygodę z narciarstwem powinna wybierać narty z grupy rekreacyjnych, które są podatne na skręty, w miarę stabilne i bezpieczne. W tym przypadku narta ustawiona pionowo powinna sięgać dłoni wyciągniętej w górę ręki.

Bardziej doświadczeni narciarze, nieprzeceniający zarazem swoich możliwości, spokojnie mogą wybrać narty carvingowe, doskonale poddające się skrętom i ułatwiające jazdę. Narty tego typu powinny być nieco krótsze od długości wzrostu narciarza, z reguły ok. 15 cm (dotyczy to również dzieci).

Zaawansowany narciarz, który pewnie porusza się po trudnych i wymagających stokach potrzebuje sprzętu na swoim poziomie, czyli nart wysokiej klasy, dobranych w zależności od rodzaju uprawianego narciarstwa (długość nart w tym przypadku powinna sięgać okolic czoła narciarza).

3. Wzrost i waga narciarza – dobór desek z uwagi na wzrost ma sens, gdy narciarz jest normalnej (typowej) budowy ciała, zaś osoby o nietypowej sylwetce (bardzo szczupłe lub masywne) powinny dobierać narty według swojej wagi. Wygląda to mniej więcej w następujący sposób:

Przy wadze od 50 do 56 kg długość nart powinna wynosić 145 cm i kolejno,
Od 57 do 62 kg – 150 cm
Od 63 do 67 kg – 155 cm
Od 68 do 74 kg – 160 cm
Od 75 do 81 kg – 165 cm
Od 82 kg w górę – 170 cm

Narty dla kobiet są zwykle krótsze i lżejsze, ułatwiają manewry i wyróżniają się nieprzeciętnym wzornictwem.
Z myślą o dzieciach producenci sprzętu narciarskiego oferują różnego rodzaju deski zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych miłośników narciarstwa.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: