Mity na temat kobiecego cyklu

ladycomp  |  + 4  |  Ocena: (głosy: 0)

Nie tylko wokół miesiączki krąży wiele mitów – także wiedza na temat kobiecego cyklu i zachodzących podczas niego procesów bywa niepełna. A przecież to co się dzieje wewnątrz nas dotyczy każdej kobiety. Poznajmy zatem i rozwiejmy pięć najbardziej popularnych mitów dotyczących cyklu menstruacyjnego.

MIT 1: Cykl miesiączkowy trwa 28 dni

Rzeczywiście najczęściej występuje u kobiet 28 dniowy cykl miesiączkowy, ale nie jest to regułą. Cykl może być znacznie krótszy (24 dni), bądź dłuższy (do 36 dni) w zależności od kobiety. Regularne cykle są oznaką dobrze funkcjonującego układu rozrodczego, jednakże zdarza się, że na skutek stresu, czy choroby, podróży – bądź innych czynników u tej samej kobiety cykle będą się nieco różniły długością. „Obserwując swój cykl kobieta łatwo wyłapie zachodzące w nim nieprawidłości.” - mówi Aleksandra Demiańczyk, ekspert ds. kobiecej płodności dystrybutora komputerów cyklu Lady-Comp, Baby-Comp i Pearly. - ”Jeżeli cykle charakteryzują się dużą nieregularnością, są krótsze niż 21 dni, bądź dłuższe niż 36 dni – warto udać się do lekarza na konsultację medyczną. Przyczyną nieregularnych cykli mogą być zaburzenia hormonalne czy zespół policystycznych jajników.” Warto zatem udać się do ginekologa, aby znaleźć przyczynę zakłóceń cyklu i podjąć odpowiednie leczenie.

 

MIT 2: Owulacja występuje w 14 dniu cyklu

Owulacja może występować w 14 dniu cyklu, ale nie musi. Równie dobrze owulacja może wystąpić w 12 dniu cyklu, bądź w 16 dniu. „Komórka jajowa po owulacji żyje w jajowodzie około 18 godzin, czyli niecałą dobę i właśnie wtedy jest gotowa do zapłodnienia.” - podkreśla Aleksandra Demiańczyk - „Jednakże czas trwania dni płodnych wydłuża się za sprawą żywotności plemników, które są w stanie przeżyć w drogach rodnych kobiety nawet 5 dni”. Dlatego bazowanie jedynie na „kalendarzyku”, a nie na procesach zachodzących w organizmie sygnalizowanych różnego rodzaju objawami (jak zmiana śluzu czy temperatury), tak często bywa zawodne.

 

MIT 3: Nie ma „bezpiecznych” dni - nawet podczas miesiączki można zajść w ciążę.

Jeżeli kobieta ma bardzo krótkie cykle i współżyła bez zabezpieczenia w np. piątym dniu krwawienia, to biorąc pod uwagę długość życia plemników, możliwe byłoby zajście w ciążę, jeżeli owulacja wystąpi w 10 dniu cyklu. Takie sytuacje są jednakże niezwykle rzadkie. Współżycie w pierwszym czy drugim dniu miesiączki nie zakończy się ciążą. Także współżycie po owulacji jest zupełnie bezpieczne. Zwykle kobietom z trudnością przychodzi wyznaczenie owego momentu owulacji – bez perfekcyjnej znajomości swojego ciała, prowadzenia obliczeń i wykresów – jest to praktycznie niemożliwe. Dlatego właśnie istnieją tzw. komputery cyklu Lady-Comp, Baby-Comp czy Pearly, które mając bazę danych miliona cykli i dokonując algorytmicznych obliczeń „uczą się” cyklu danej kobiety i wskazują owulację, a co za tym idzie dni płodne. Na tej samej podstawie komputer cyklu informuje o dniach niepłodnych, podczas których współżycie jest całkowicie bezpieczne (skuteczność antykoncepcyjna na poziomie 99,36%). Komputer bierze pod uwagę także długość życia plemników!

 

MIT 4: Podczas miesiączki nie można uprawiać seksu

Z medycznego punktu widzenia u zdrowej kobiety nie ma przeciwskazań do uprawiania seksu w czasie miesiączki. Część kobiet może się czuć niekomfortowo z rezygnować ze zbliżenia z powodu własnych uprzedzeń. Jednakże, jeżeli kobieta akceptuje swoje ciało i jej partner również, mogą bez problemu cieszyć się seksem także podczas okresu. Część ekspertów medycznych jest nawet zdania, że uwalniane podczas orgazmu hormony, mogą przyczynić się do złagodzenia bólów związanych z krwawieniem. Miesiączka nie jest także przeciwskazaniem do innych działań - uprawiania sportu, pływania w basenie, brania kąpieli – menstruacja to nie choroba i w zasadzie nie ma takiej czynności, której kobieta nie mogłaby wykonywać tylko dlatego, że występuje u niej krwawienie miesięczne. Nie odcinaj się zatem od znajomych i świata, tylko dlatego, że masz okres!

 

MIT 5: Okres powinien trwać 7 dni

Długość krwawienia miesięcznego to sprawa indywidualna każdej kobiety. Może trwać od 3 do 7 dni, średnio zazwyczaj jest to 5 dni. Powinno Cię zaniepokoić jeżeli krwawienie jest wyjątkowo obfite i trwa dłużej, niż tydzień – wtedy należy zgłosić się do lekarza na konsultację.

Beata Mąkolska
konsultacja merytoryczna: Aleksandra Demiańczyk, biolog

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 4
~kitka | 2014-02-20 15:08
Seks podczas miesiączki jest przyjemniejszy :) Przynajmniej u mnie doznania są intensywniejsze. A jeśli chodzi o higienę to są specjalne tampony, w których można współżyć - beppy. Dzięki temu zapominam że mam okres :)
~Marta13 | 2011-11-30 18:22
ŻALLLLL.........
~tam tam | 2011-10-13 10:55
z tamponem!
~Dobry duszek | 2011-10-11 15:46
Napiszcie jak można pływać w basenie podczas miesiączki? Z podpaską? Zamoknie!

Najnowsze porady