Nie wysypiasz się? Zmień materac

inplusPR  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Bezsenność, problemy z koncentracją oraz ciągłe uczucie zmęczenia – ich powodem może być wysłużony materac. Jeśli nie podpiera już właściwie naszego kręgosłupa, a wgłębienia powodują, że budzimy się zmęczeni – pora go zmienić!

Do urządzenia sypialni podchodzimy z coraz większą świadomością. Nie śpimy już na wersalkach czy kanapach, najczęściej wybieramy materac. I to porządny, dobry jakościowo, bo traktujemy jego zakup jak inwestycję. Nie oznacza to jednak, że będzie nam służyć wiecznie. Żywotność nawet najlepszego produktu to średnio dziesięć lat. Ale jeśli mamy problemy z zaśnięciem lub przewracamy się z boku na bok, często dzieje się tak właśnie z winy wysłużonego już materaca. Kiedy powinniśmy go wymienić?

Zmiany w materacu

Czy wiesz, że...

  • co noc zrzucamy na materac około 1,5 g łupieżu i martwego naskórka
  • materac, na którym śpisz powyżej pięciu lat może zawierać w sobie nawet 3-4 kilogramy kurzu oraz drobinek organicznych i nieorganicznych
  • ciało wydziela w ciągu nocy 0,5 litra płynów, z których część wyparowuje, a reszta może się kumulować w materacu
  • po 10 latach użytkowania materaca znajdują się w nim około 2 milionów roztoczy

Spanie na wysłużonym materacu można porównać do wyścigu w maratonie w dziurawym i podartym obuwiu. Dlaczego więc męczymy swój organizm, podczas gdy powinien się regenerować? Nierzadko z niewiedzy i braku świadomości. - Materac eksploatujemy średnio przez 1/3 naszego życia. W związku z tym, że jest najczęściej używanym elementem wyposażenia mieszkania, oczywiste jest, że z upływem czasu zachodzą w nim zmiany fizyczne - tłumaczy Jacek Poznański, ekspert z firmy Tempur Polska. Powinniśmy więc go wymienić, jeśli na jego powierzchni pojawią się wyraźne wgłębienia. Powodują one, że ciało zsuwa się do centralnej części materaca, wywołując zaburzenia snu. Jeśli jest to materac sprężynowy, zmiany odczujemy na własnej skórze, ponieważ wystające sprężyny będą się wpijać w nasze ciało. Grudki i guzki na powłoce materaca lub jej uszkodzenie to także oznaki upływającego czasu.

Jeśli po kilku latach korzystania z materaca nadal śpimy wygodnie, nie oznacza to, że się on nie wysłużył. - Równie ważne są kwestie higieniczne, dlatego nie warto sugerować się długością gwarancji. Powinniśmy wymienić materac przynajmniej raz na 7-10 lat - tłumaczy Jacek Poznański, ekspert z firmy Tempur Polska. Ciało ludzkie wydziela w ciągu nocy nawet 0,5 litra potu, z którego tylko część jest w stanie wyparować. Materac „magazynuje” też martwy naskórek oraz organiczne i nieorganiczne drobinki, których z roku na rok przybywa. Ich obecność stwarza idealny klimat do rozwoju mikroorganizmów, np. roztoczy. - Przed zakupem materaca zwróćmy uwagę, czy pokrycie zabezpieczone jest przed rozwojem mikroorganizmów, a w trakcie użytkowania regularnie go wietrzmy - podpowiada ekspert.

Organizm też wyśle sygnał

O tym, czy materac nadaje się jeszcze do użytku podpowie nam także organizm. Pierwsze symptomy, takie jak bezsenność czy przewracanie się z boku na bok niekoniecznie muszą być efektem stresu czy ciężkiego dnia w pracy. Nierzadko spowodowane są tym, że śpimy na nieodpowiednim materacu. Dlatego jeśli od pewnego czasu wstajesz zmęczona, drażliwa i nie możesz się skoncentrować na codziennych obowiązkach, mimo, że wcześniej nie miałaś problemów z zaśnięciem, może to świadczyć o wyeksploatowaniu materaca.

Przyczyną mogą być także zmiany zachodzące w naszym ciele, np. znaczne wahania wagi lub przebyte choroby kręgosłupa, układu ruchu czy krążenia. Dlatego, nawet jeśli materac zachowuje swoje właściwości, weźmy pod uwagę fakt, że nasz organizm wraz z wiekiem staje się coraz bardziej wymagający i potrzebuje zupełnie innego podparcia kręgosłupa i komfortu niż kilka lat wcześniej.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady