Jak przezwyciężyć kryzys małżeński?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Niemal w każdym małżeństwie pojawiają się trudności i kryzysy. Zdaniem psychologów jest to całkiem normalne, a nawet potrzebne, aby związek mógł się rozwijać.

Kryzys może pojawić się po wielu latach małżeństwa, ale też na samym początku np.: tuż po narodzinach upragnionego dziecka. Świeżo upieczona mama nie widzi świata poza swoim bobasem - poświęca mu całe dnie i noce, stale przy nim czuwając. Mężczyzna trafia wówczas na drugi plan - zazwyczaj wpada w wir pracy, z którego nie zawsze potrafi się wyplątać. Małżonkowie żyją razem, ale tak naprawdę osobno, coraz częściej mając do siebie pretensje i o wzajemnie się obwiniając.

W walce z kryzysem małżeńskim pomoże:

  • Szczera rozmowa - należy powiedzieć sobie nawzajem, co jest nie tak i co komu przeszkadza w obecnej chwili. Taka rozmowa pozwoli wyjaśnić wszelkie nieporozumienia - odkładanie jej w czasie sprzyja rozwojowi kryzysu, buduje złość i wrogie nastawienie. Aby przezwyciężyć powstałe trudności, trzeba chcieć wspólnie rozwiązać problem pamiętając, że podstawą udanego związku jest umiejętność dochodzenia do kompromisu.
  • "Powrót do przeszłości" - wspomnienia o tych najpiękniejszych i najmilszych wspólnie spędzonych chwilach mogą bardzo pomóc. Oglądanie zdjęć z partnerem i rozmowa o wydarzeniach, które najmocniej utkwiły w pamięci na pewno wzbudzą pozytywne emocje i okażą się dobrą drogą do pokonania kryzysu. Dobry nastrój pozwoli zbliżyć się do siebie i naprawić to, co się popsuło. Warto przy okazji zastanowić się, dlaczego kiedyś było tak dobrze i co spowodowało zmiany na gorsze.
  • Wspólne spędzanie czasu - nie ważne, jak długo trwa małżeństwo - zawsze trzeba znaleźć czas, aby pobyć ze sobą. Warto mieć takie same zainteresowania albo przynajmniej spełniać się w swoich pasjach, ale wrażeniami dzielić z ukochaną osobą.
  • Wsparcie partnera - długie rozmowy, pomoc w codziennych obowiązkach i wspólne rozwiązywanie problemów to najważniejsze dowody na to, że mąż/żona chcą się nawzajem wspierać.
  • Troska o dobro dzieci - jeśli coś się psuje i zaczynają się kłótnie, nie można stawiać dziecka po jednej stronie i kazać wybierać pomiędzy mamą a tatą - dorosłym złość szybko minie, a w dziecku pozostanie niepokój. Nie należy wciągać dziecka w całą sytuację, a jeśli już będzie świadkiem kłótni - wyjaśnić, że zarówno mama jak i tata mogą mieć odmienne zdanie na dany temat, ale mimo to kochają się i chcą jak najlepiej dla siebie i dziecka.

Związek małżeński, bez względu na staż wymaga zaangażowania i starania się o drugą osobę. Odpowiednio go pielęgnując można przetrwać najgorsze chwile. Należy dbać o siebie nawzajem i spędzać wspólnie wolny czas, ale nie tylko na oglądaniu telewizji. Warto zjeść razem chociaż jeden posiłek w ciągu dnia, rozmawiając przy okazji o wszystkim i o niczym. Istotne znaczenie mają drobiazgi typu: pozostawiona na lodówce karteczka z napisem: "Kocham Cię" albo namiętny buziak na pożegnanie lub powitanie ukochanej osoby.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady